Sünnitusplaan

Sünnitusplaan

Alljärgnevad näidisküsimused on sulle abiks sinu isikliku sünnitusplaani koostamisel ja ettevalmistamisel. Oluline on, et oma kaaslasega leiaksite aega, et ennast sellel teemal ette valmistada ja kõik vajalikud aspektid enda jaoks selgeks teha. Selline ettevalmistatud kodutöö loob teile sünnitusprotsessi läbimiseks parimad võimalused.

Loomulikult ei ole sünnitusplaani koostamisel mingeid retsepte või näidisplaani, mida saaksid kohe ja otsekohe kasutada ja see sobiks ükskõik kus sa iganes ka oleks.

Sünnitushaigla

 1. kui palju palateid on sünnitajatele? Kui palju sünnitajaid on ühes palatis?
 2. kui palju sünnitusi toimub ühes päevas keskmiselt?
 3. kui palju ämmaemandaid ja sünnitust vastuvõtvaid arste on üldse haiglas kokku? Kui palju nendest töötab korraga ühes vahetuses?
 4. kas haiglal on vastsündinute intensiivraviosakond? Kui ei ole, siis kus asub lähim intensiivravi võimalus?
 5. missuguseid esmaabivõimalusi kliinik saab rakendada, kui tekivad ootamatused ja komplikatsioonid? Missuguseid esmaabivõimalusi ei ole võimalik rakendada? Kus ja kuidas lahendatakse esmaabi vajavad juhtumid?
 6. kas sünnitushaigla on varustatud sünnitust toetavate vahenditega? Missuguseid vahendeid kliinikus saab kasutada? Missugused sünnitust toetavaid meetodeid kasutatakse ja mida peab haigla oluliseks? Kui sünnitaja soovib kasutada muid sünnitust toetavaid meetodeid, kas siis haigla aktsepteerib neid ja aitab korraldada?
 7. kas alternatiivsete sünnituste jaoks on olemas vajalikud ruumid ja vahendid? Missuguste vahenditega on alternatiivsünnituse ruum varustatud?
 8. missugustest seisukohtadest ja hoiakutest lähtuvalt on  alternatiivsete sünnituste ruum sisustatud? Kas on võimalik sünnituse käigus sünnitusprotsessi muutmiseks kasutada alternatiivseid sünnitustehnikaid ja asendeid?

Sünnituseks ettevalmistumine

 1. kas isa/või sünnitustoetaja võib jääda emaga kogu sünnitusprotsessi jooksul? Ka siis, kui toimuvad ettevalmistused või läbivaatused?
 2. kas isale/sünnitoetajale on midagi keelatud? Istuda voodil, teha masaazi,…?
 3. kas teised pereliikmed (vanemad lapsed) on sünnituse ajal teretulnud? Kas vanemate laste tarvis on olemas lapsehoid ja teenindus?
 4. kas toimuvad spetsiaalsed koolitused pere teistele liikmetele, kus selgitatakse nende võimalusi ja käitumisreegleid? Kas vanematele lastele on mingi vanuse piirang, kui nad tohivad/või ei tohi sünnitusprotsessi käigus osaleda? On haigla laste mänguruum ja toetaja, kes võtab lapsed enda hoole alla, kui neil on igav või kui nad on väsinud?
 5. kas sünnitoetajate arv on piiratud? Kas sünnitoetaja võib olla näiteks sõber/sõbranna…?
 6. kas klistiir on nõutud, või võib seda sünnitaja ise teha, kui tema soolestik ei ole loomulikul teel tühjenenud?
 7. kas on nõutud häbemekarvade piiramine või täielik raseerimine?
 8. kas haiglas on lubatud kasutada isiklikke asju, nagu näiteks padjad, muusikakeskus CD mängijaga, raamatud, kaamerad, kohtvalgustus, isiklik öösärk,…?

Sünnituse algus

 1. kunas peaks sünnitaja haiglasse jõudma? Siin tuleb arvesse võtta kliiniku kaugus sünnitaja esialgsest asukohast
 2. kui sünnitajal ei ole komplikatsioone, kas ta tohib jalutada, ise asendeid valida? Missugustel juhtudel on nõutud voodis lamamine?
 3. kas sünnitaja võib ise vabalt valida oma sünnitusasendeid? Kas sünnitaja võib olla käpuli põrandal?
 4. kas personal julgustab sünnitajat ringi liikuma ja jalutama haiglas sees või ka haiglast väljas?
 5. kas sünnitust kutsutakse tavaliselt esile? Missugustel põhjustel sünnitus esile kutsutakse?
 6. missuguseid ravimeid selles kliinikus sünnitusprotsessi jooksul sünnitajale rutiinselt manustatakse?
 7. missuguseid meetodeid kasutatakse sünnitustegevuse alustamiseks või aktiveerimiseks? Lootekestade katkitegemine, Oksütotsiin, homeopaatilised ravimid, akupunktuur, veel midagi?
 8. kas lootekestad tehakse rutiinset katki kõikidel sünnitajatel? Kunas lootekestad katki tehakse? Missugustel juhtudel on lootekestade katkitegemine kindlalt otsustatud? Kas sünnitegevuse aktiveerimiseks on lubatud kasutada alternatiivseid meetodeid, nagu rindade masseerimine, ringijalutamine, soe vann või dušš, massaaz, lõdvestav ja rahustav suhtlemine, teadlik hingamine, erinevate sünnitusasendite kasutamine, emotsionaalne toetus? On veel mingeid meetodeid, mida kasutatakse või soovitatakse?
 9. kui sünnitegevus on aeglane, siis kas on ravimite masnustamise asemel võimalus kasutada alternatiivseid meetodeid?
 10. kas veenikanüül pannakse sünnitajale kohe ja enne, kui selleks tekkib vajadus? Kas tilguti veetustamise ennetamiseks paigutatakse rutiinselt igal juhul? Kas sünnitaja võib juua oma jooke ja süüa, kui ta seda soovib?
 11. kas valuvaigisteid kasutatakse sageli ja rutiinselt või ainult siis, kui on vaja ja sünnitaja sellega nõustub? Missuguseid valuvaigisteid tavaliselt kasutatakse? Missugused on valuvaigistite kasutegurid ja riskid sünnitajale ja lapsele?
 12. kas kasutatakse sünnituse ajal loote elektroonilist jälgimist ja monitori tavaliselt/ mõnikord/ erandjuhtudel? Kunas siis täpsemalt? Kas lapse südamelööke kontrollitakse loote stetoskoobiga?
 13. kas ema võib ikka liikuda edasi ja oma keha asendeid muuta oma soovi järgi, kui loote elektrooniline uuring on osutunud vajalikuks?
 14. kas vaginaalsed kontroll- vaatlused tehakse rutiinselt või ainult siis kui naine seda taotleb või meditsiinilistel eesmärkidel? Milliseid täpsemalt?
 15. kunas toimuvad meditsiinipersonali vahetused. Kas eelmise vahetuse ämmaenmand jääb sünnitajaga, kui sünnitusprotsess on lõpukorral kuid vahetuse aeg on käes?
 16. kas teised arstid ja ämmaemandad on saadaval, kui on vaja konsulteerida või assisteerida?
 17. kas on kohapeal olemas lastearst ja tiim, kui vastsündinu vajab spetsiaalset hoolt?

Sünnitamine

 1. kas sünnitamise asendi saab valida naine ise? Kas on olemas abivahendid: sünnitustool, voodi erinevate osade ülestõstmise ja langetamise võimalustega, istumistool, vann, põrandamatt, jne.?
 2. kui naine valib oma sünnitusasendeid oma soovi järgi, siis kas personal toetab seda ja teda? Kükitades, seistes, neljakäpukil, vannis, jne.?
 3. kas väljutamise faasis võib naine vastavalt oma instinktile kas pressida või pikalt hinge hoida, puhkides hingata?
 4. kas lahkliha lõikus tehakse rutiinselt? Mis on ajendiks, et lahkliha lõikus teostada? Kas lahklihalõikus tehakse kohaliku tuimestusega või siis kui lahkliha on pingul? Kas lahkliha lõikus tehakse pigem varem kui hiljem?
 5. missugustel juhtudel otstatakse kasutada sünnituse abivahendeid, nagu tangid või vaakum? Kui suur on selliste sünnituste osakaal protsentides selles kliinikus?
 6. kas meditsiinipersonal aitab hoida ja toetada lahkliha, kui lapse pea on juba nähtaval?masseerimine, venitamine, õlitamine, soe kompress või  muud metodid?
 7. kas ema julgustatakse katsuma oma last kohe, kui lapse kehaosa on väljumas?
 8. kas isa saab aidata ema kohe peale lapse sündi: last hoida, last rinnale aidata, nabanööri lõigata?
 9. kas valgustust on võimalik reguleerida? Kas sünnitusruum on vaikne?

Sünnituse järgselt

 1. kas lapse nina ja suu puhastatakse kohe rutiinselt mehhaaniliste vahenditega või tehakse seda alles siis kui laps ise seda teha ei suuda?
 2. missugune on meditsiinipersonali hoiak vastsündinu eest hoolitsemisel? (kunas toimub kaalumine, mõõtmine, hindamine, pesemine, riietamine, jne). Missuguseid protseduure konkreetselt tehakse? Ja  miks tehakse?
 3. kas nabanööri läbilõikamisega lubatakse oodata, kuni see on täielikult pulseerimise lõpetanud?
 4. kas laps pannakse ema kõhule/rinnale kohe kui ta on sündinud? Kas laps kaetakse tekiga või soojendatakse teda lambiga?
 5. kas ema julgustatakse oma last hoidma ja masseerima? Kas lapse hindamine (Apgar, vajalikud süstimised…)tehakse siis kui laps on ema rinnal/ või isa toetusel?
 6. kas kasutatakse meditsiinilist sekkumist (ravimeid) platsenta väljutamisel? Kas on lubatud alternatiivid?
 7. kui palju aega lapse väljutamisest võib mööduda, enne kui sekkutakse meditsiiniliselt platsenta väljutamiseks? Kas pitocin’i (kunstlik Oksütotsiin) kasutatakse, et emaka kokkutõmbeid esile kutsuda või võimaldatakse emakal seda ise teha? Kas rinnanibude massaazi ja rinnaga toitmist julgustatakse ema tegema?
 8. kas perele võimaldatakse sünnitusjärgsed tunnid koosolemiseks, ilma vahelesegamiseta. Kas võimalikud protseduurid ema ja lapsega, mis ei ole hädavajalikud otsekohe, lükatakse edasi niipalkju kui võimalik, et tagada perekonnale intiimne aeg?
 9. kas lapse nahavõie ehk Vernix lubatakse jätta või pestakse last rutiinselt?
 10. kas lapse vannitamine on nõutud? Kas isa võib last vannitada?
 11. kui hõbenitraadi tilgad on nõutud, siis kas seda lubatakse edasi lükata ajani, kui pere on saanud segamatult koos olla paar tundi? Kas alternatiive hõbenitraadi tilkadele aktsepteeritakse ja seda valikut toetatakse?
 12. 12. kas platsentat näidatakse lapsevanematele? Kas aktsepteeritakse platsenta  vanematele andmist, kui nad on seda soovinud?

Perekond

 1. kui pikalt võib isa jääda oma pere juurde peale sünnitust sünnitushaiglas? Kas on olemas perepalatid? Missugused võimalused on perepalatis? Kas perepalat on vaikne ja sinna ei kosta kõrvalised helid? Kas perepalat on intiimne? Missugune valgustus on perepalatis? Kas on CD mängija või muud?
 2. kui pikk on tavaliselt aeg, kui peaks olema haiglas?
 3. kas pere vanemad lapsed võivad olla perepalatis? Kas on külastuse ajad?
 4. kui ema naaseb koju, on siis olemas toetav võrgustik- meditsiiniline ja sotsiaalne koduteenindus?
 5. kui ema või laps vajavad esmaabi, kas siis isa võib jääda lapsega?
 6. kui laps vajab esmaabi ja erihooldust, kas ema võib olla ta juures ja tema eest hoolitseda ja teda rinnaga toita?

Ema ja laps

 1. kas personal toetab ja nõustab rinnaga toitmist? Kas rinnaga toitmise konsultant on kohapeal olemas?
 2. kas vastsündinu on ema juures kogu aeg (24/7), kas emale ja perele võimaldatakse ise oma lapse eest hoolitseda?
 3. kas lapsele antakse kohe peale sündimist glüloosivett, või on esmane toit rinnapiim? Kas personal toidab last öösel rutiinselt või ainult siis kui see perekonnaga ja emaga kokku lepitud? Kas personal küsib emalt luba last kunstlikult toita?
 4. kas peret toetatakse ja nõustatakse lapse eest hoolitsemisel: riietamine, mähkimine, vannitamine? Kas selle juures saab osaleda isa? Ja pere vanemad lapsed? Kas mähkmed, lapse riided, tekid, jm vajalik on haiglas olemas või peab olema kõik endal kaasas+ mida täpselt on lapse jaoks vaja kaasa võtta?
 5. missuguseid ravimeid kasutatakse peale sünnitust lapse jaoks ( süstimised, vaktsineerimised, jne), missugused neist on nõutud? Kas on alternatiivseid võimalusi? Kas lapsevanemaid teavitatakse lapse vaktsineerimisest, süstimisest, jne. Meditsiinilisest sekkumisest? Kui lapsevanemad keelduvad lapse vaktsineerimisest, on see haigla poolt aktsepteeritav?
 6. kui lapsel on kollatõbi, siis kuidas toimitakse? Missugust bilirubiini taset loetakse ohutuks?

Lisaks nendele küsimustele pane jooksvalt kirja oma küsimused, mis sul raseduse ajal tekkivad. Saad nendele vastused, kui külastad haiglat, räägid ämmaemandaga, osaled perekoolis.

Koosta omale vajalike asjade nimekiri, mida haiglasse kaasa võtta, mida koju varuda.

Siinjuures mõned abistavad read sulle, mida hakka täiendama oma soovi kohaselt.

Vajalikud asjad emale ja lapsele

Riided emale:

2 pikkade varrukatega sooja  laiemat pluusi, 2 lühikeste käistega ja laiemat T-särki.

2 öösärki, mis on ettepoole avanevad

Hommikumantel ringi jalutamiseks

Toasussid

2-3 rinnahoidjat (rinnaga toitmiseks sobivad), puuvillased

Hügieenisidemed

Aluspüksid (igaks päevaks vähemalt 1 paar)

2 paari sooje sokke (laiemaid, mida sünnituse ajal hea abistajal jalga tõmmata ja ära võtta)

Hügieenitarbed ja muud:

Hambahari, hambapasta

Kamm, juuksekumm, peapael

Käte janäokreem, nahahooldusvahendid

Hügieeniline huulepulk

Massaaziõli

Peegel, et vaadata oma lapse sündimist

Pliiats ja märkmik, et kirjutada ülesse oma läbielamised ja kogemused, mõtted, tunded

Kell, et täpselt teada saada lapse esimene sissehingamine ja nabanööri puseerimise lõppemine ja selle läbilõikamine.

Masseerimiseks vajalikud abivahendid

Homeopaatilised ravimid, vitamiinid, toidulisandid

Ajaviitmise vahendid: CD, kaamera, filmid,…

Toit, jook, maksevahendid

Sünnitajale kergesti seeduvad suupisted, jogurt, võileivad,

Mesi joogi magustamiseks ja kiire energiasüsti saamiseks

Puuviljamahl

Linaseemnetee, vaarikatee, joogatee

Toit ja jook sünnitoetajale

Sünnitusjärgseks ajaks tähistamiseks: midagi mõnusat, pidulikumat, joogatee,

Tähtsad paberid ja dokumendid:

Isiku dokumendid

Rasedakaart, haigla registratsioonipaberid

Info: telefoninumbrid, meiliaadressid, arstide nimed

Telefoni akulaadija

Uuri eelnevalt välja, missugused dokumendid on nõutud

Uuri välja kuidas käib haiglasse registreerimin, mida saab teha sünnitoetaja.

Vajalikud asjad peale sünnitust:

Alati saab lasta haiglasse tuua seda, mida on vaja. Siiski hea, kui oled eelnevalt kõik ette valmistanud.

Riided lapsele: konsulteeri haigaga, mis on seal olemas, mida ise kaasa võtta (mütsid, papud, tekid, body’d, mähkmed, jne.)

Auto-voodi lapsele kojuminekuks.

Emale kojuminekuks:

Pärast sünnitust ei sobi sulle enam need riided, millega sa haiglasse tulid. Sobiksid riided, mida kandsis kui olid 3-5 kuud rase.

Täienda nimekirja!