Peenkehad ehk kümme keha

Kümme keha

Esiteks sa ei teadnud, et sul on kümme keha. Teiseks sa ei usu, et sul on kümme keha. Miks peaks mul olema kümme keha, millega on vaja nii palju vaeva näha? Tahan ainult ühte keha. Ja kui sa ei tea, et kui sinu „Kehad” on tasakaalust väljas ja häälest ära, tekitab see sinu elus ebameeldivusi. Siis küsid: „miks pidi see küll minuga juhtuma?” See juhtus sinuga selle pärast, et sa ei tegelenud reaalselt iseenda elu erinevate valdkondadega neid tugevdades ja tasakaalustades.

Ku sa saad aru, et sul on kümme keha ja tegeled oma kümne kehaga, tasakaalustad ja häälestad neid, siis oled sa tasakaalus ja häälestatud kogu Universumiga ja Universum on sinuga tasakaalus.

Kundalini jooga filosoofia tugineb  kümnele  võnkelisele astmele (kehale), mis on sulle kasutamiseks, et liikuda kõige madalamatelt energiatelt väga kõrgelt arenenud üliinimlike tasanditeni. Need kehad on üksteisest läbi tunginud, kõrgemad kehad ulatuvad lõpmatusse.

Kümme keha on:

Eesti keeles                 inglise keeles

 1. hingekeha                   soul body
 2. nevatiivne meel          negative mind
 3. positiivne meel           positive mind
 4. neutraalne meel          neutral mind
 5. füüsiline keha             physical body
 6. halo e. Nimbus           arcline
 7. aura                            aura
 8. praanakeha                 pranic body
 9. peenkeha                    subtle body
 10. säravkeha                   radiant body
 11. taassünd                    command center

Käesoleval ajastul on  vähe inimesi, kelle teadvus on nii arenenud, et nad võivad toimida korraga kõikides kehades. See on maise arengu lõppeesmärk. Inimene, kes toimib üheaegselt kõikides kehades- kõik kehad on teadvusega kooskõlas- elab nii täiuslikku elu, nagu Maa peal on võimalik.

Esimene keha – Hinge Keha, Soul Body

esimene tšakra- Mooladhara

element- maa

GURU  NANAK

„ süda valitseb mõistust” – „Heart over Head”

Stabiilsus, kindlus, ühtsus, keskendumine, täpsus, punktuaalsus, individuaalsus.

üks

Kas minu elu loominguline jõud teenib elu- eesmärki?

Tuleb see mul südamest?

Hingekeha väljendab pooluste ühtsust ja laseb hingel  füüsilises kehas väljenduda.

Hinge Keha ühineb emaihus areneva füüsilise kehaga umbes 40 päeval peale viljastumist. Ühinedes areneva füüsilise kehaga, saab Hinge Keha võimaluse avalduda.

Kui su Hinge Keha on tugev, valitseb süda sinu mõistuse üle, sinu loovus voolab takistusteta ja rikkumatult. Kui sa oled oma Hinge Keha Meister ja valitseja, oled sa pärit suurepärasest loovusest ja alandlikkusest. Sa oled seotud iseenda lõpmatusega, mistõttu suudad lõdvestuda läbi võimsa jumaliku energia ja oskad seda suurepäraselt kasutada oma elu iluks. Sinu Hinge Keha on sinu individuaalse väljendus; see koosneb sinu nukleaarenergiast, ta on sinu nurgakivi, vundament.

Kui sinu Hinge Keha on nõrk, kasutad sa pead südame asemel. Sa oled nagu kinni naelutatud ja ei ole võimeline oma elueesmärgi ja loovuse juurde pääsema.

Hinge Keha tasakaalustamiseks on head :

Kundalini energia tõstmine

Südamekeskuse avamine.

Emotsionaalkehad

Teine, kolmas  ja neljas keha on emotsionaalkehad.

Teine keha- Negatiivne meel

Kolmas keha- Positiivne meel

Neljas keha- Neutraalne meel

Tunded voolavad välja emotsionaalkehast. Seal tunned viha ja pettumust, kui su vajadused ei ole rahuldatud. Emotsionaalkeha kaudu õpid andma ja väljendama armastust ja hoolitsust, rahuldades nii enda vajadust teistega seotud olla. Emotsionaalkeha on väga nõudlik: ta otsib rahuldust. Tühjaksammutatud tunne otsib rahuldust ja tasakaalu suitsetamisest, mingite kindlate toitude söömisest, alkoholist, … . Kui säilitad otsese kontakti oma tunnetega, tuled nendega palju paremini toime.

Teine keha – Negatiivne ehk kaitsev Meel,  Negative (protective) Mind

Teine tšakra- Svadhisthana

Element- vesi

GURU  ANGAD

„igatsus kuuluda…” – „ Longing to Belong”

Vaoshoitus, kuulekus, ettevaatlikkus, hoiatav, tugev õpetaja.

kaks

Kas ma suudan otsustada? On see ohtlik? Mida ma pean arvesse võtma?

Negatiivne meel aitab sul läbi oma hingekeha loovuse avaldada kingituse vaoshoituse ja läbinägelikkuse näol. See sisendab sulle igatsust sinu päritolu järele, läbi mille sa jõuad kontaktini Loojaga sügaval sinus eneses. See annab sulle  kannatliku meele kuuletuda oma sisemisele teejuhile. Kui su negatiivne meel on vähe arenenud, võid sa oma päritoluga põhjustada sobimatu, iseennast hävitava suhtumise,  sa oled teistest mõjutatav ja  ei suuda omaenda keskusi kontrolli all hoida.

Teise keha tasakaalustamiseks:

Väärtusta enesedistsipliini

Arenda terviklikke ja ausaid suhteid.

Kolmas keha-  Positiivne Meel, Positive (expansive) Mind

GURU AMAR DAS

Kolmas tšakra- Manipura

Element- tuli

„ Saatanlik või jumalik” – „Devil or divine”

Võrdsus, positiivsus,otsib uusi võimalusi ja väljapääsu igast olukorrast

Kolm- kolmnurk

kas ma olen avatud kõikidele võimalustele, mida elu mulle pakub? Kas ma lasen neil oma ellu tulla?

Positiivne meel näeb igas olukorras ja tegevuses positiivseid külgi. Sa oled oma ressurssidele avatud. See teeb sind tugevaks ja annab sulle võime kasutada oma energiat kergelt ja alandlikult. See muudab su mänglevaks ja optimistlikuks ja annab sulle hea huumorimeele. Suhtlemisel teistega oled sa võimas ja suunav.

Kui su Positiivne meel on nõrk, võib sinu negatiivne meel selle „alla neelata” ja tulemuseks on depressioon. Sa muutud vihaseks ja ebakindlaks ning sa kahtled oma võimetes ja soojuses, kardad vastutust ja seetõttu omakorda kardad, et ei saa hakkama.

Kolmanda keha tasakaalustamiseks:

Tugevda nabapunkti

Tugevda immuunsüsteemi

Kasuta jaatavat kõneviisi

Neljas keha – Neutraalne Meel, Neutral(meditative) Mind

Neljas tšakra- Anahata

Element- õhk

GURU  RAM  DAS

„ palve karikas” –  „ Cup of prayer”

See on suur kingitus

neli – koosneb kahest ja kahest.

Teenimine, kaastunne, ühtesulandumine

Kas sa lubad endal märgata sisemise tarkuse mõju?

Läbi oma Neutraalse meel näed sa kogu oma elu mängu ja suhtud sellesse mõistmisega. Neutraalne meel näeb nii miinuseid kui plusse, näeb kõiki võimalusi ja see on hea seniks kuni on vaja otsustada. Otsuste vastuvõtmisest või otsustamatusest sõltub kogu järgnev.

Kui sinu Neutraalne meel on nõrk, on sul otsuste langetamisega probleeme, see võtab sul liiga kaua aega või ei tee sa neid üldse.

Neljanda keha tasakaalustamiseks:

Mediteeri

Viies keha- Füüsiline keha, Physical Body

Viies tšakra- Višuddhi

Element- eeter

GURU  ARJUN

Ohvrimeelsus, tasakaal, õpetaja

Kas sa kasutad oma tugevust ja väärtusi alati hästi?

„ õpetaja/tasakaal” –  „teacher/balance”

Sinu Füüsiline keha on templiks sinu ülejäänud üheksale kehale. See annab sulle ohvrimeelsuse. Läbi viienda keha oled sa võimeline tasakaalustama kõiki valdkondi oma elus. Läbi viienda keha saavad mõtted ja emotsioonid konkreetse inimliku rakenduse.

Ilma Füüsilise kehata ei saa  teised kehad avalduda.

Ainult läbi Füüsilise kaha on võimalik dharmat muuta läbi karma..

Kui su viies keha on nõrk, siis sinu sisemine ja väline reaalsus on tasakaalust väljas. Sul on iseendaga probleeme nii eneseväljenduses kui enesemõistmises. Sa kardad olla õpetaja iseendale.

Viienda keha tasakaalustamiseks:

Tee regulaarselt harjutusi.

Õpi

Kuues keha- Halo ehk Nimbus, Arcline

Kuues tšakra- Ajna- kolmas silm

GURU  HARGOBIND

Õiglustunne, kaitse, projektsioon

„ Person at Prayer”

Kas ma olen suuteline avaldama oma võimeid? Teen ma seda nagu tervikut?

Kuues keha paikneb sinu keha kõrvalestast kõrvalestani, minnes üles juusteni ja kulmudeni. See on nagu „Aupaiste”. Naistel on teine halo asukoht rinnanibust rinnanibuni.

Halo on sinu kaitse, sinu sära, mis annab sulle võime keskenduda, kontsentreeruda ja mediteerida. Halo on seotud ajuripatsiga ja seetõttu reguleerib ta sinu närvitalitlust ja kogu näärmete tasakaalu, kaitseb sinu südamekeskust.

Halo on  sinu jaotuspunkt, ühendades füüsilise kosmilisega. Halo on Aura südamik.

Kui sinu Halo on nõrk, on sul probleeme näärmete tasakaalustatud tööga, mille tulemusena sa käitud vastuolus oma olemusega. Sa oled võimetu oma kavatsusi teostama ja meeled on hajevil. Sa ei ole võimeline koondama ja avaldama oma palveid( soove). Sa ei kasuta oma intuitsiooni, mida sa selgelt tajud.

Halo on suhetes kõikide haigustega sinu elus. Eriti eluviisi ja mõtteviisi haigustega. Näiteks aastaaegade haigus- proitseerid endale, et kevadeti olen alati väsinud- ja tulemuseks on see, mida kartsid.

Kuuenda keha tasakaalustamiseks:

Ärata ajuripats töötades läbi kolmanda silma

Mees, kes ihaldab arendada omaenese potentsiaali, töötab oma Halo tasandil. Halo peegeldab Peen Keha ja Prana Keha omavahelist tööd, ehk teisiti öeldes elujõu ja saatuse meelelaadi.

Kui mehe Halo on tugev, tunneb ta, et tema mehelik identiteet ja on Universumiga harmoonias. Ta on intuitiivne ja ta naudib võimalusi, mis võimaldavad tal kasulikult areneda. Ta suudab innustuda igapäevaelu väljakutsetest ja tööga ning elukutsega seonduvatest pingetest, mis hoiavad temas kõrget teadlikkust.

Kui mehe halo on nõrk, kehtestab mees end läbi oma Ego. Ta on kaitseseisundis, ei suuda usaldada ja on sisemiselt ebakindel.

Halo on mehele nagu toetav ja kaitsev süsteem. Seepärast, et Halo on otsene ühendus positiivse, negatiivse ja neutraalse meele vahel. Kõik meditatsioonid, mis laiendavad Aura sära, sobivad ka Halo tugevdamiseks. Samuti joogapraktikad  ja meditatsioonid, mis aktiveerivad ajuripatsi tööd nig tasakaalustavad ajupoolkerade omavahelist tööd ning tugevdavad närvisüsteemi, on samuti Halo arendamisel kasutoovad. Kõik Wahe Guru meditatsioonid tugevdavad Halo ja ajuripatsi omavahelist tasakaalu. Vibuküti poos, mis arendab ja tugevdab närvisüsteemi, suurendab vastupidavust ja projektsiooni, on samuti Halo tugevdamisel soovitatud.

Naisel on kaks Halo:

 1. asub peas juuste piiril kõrvast kõrvani (nagu meestelgi)
 2. asub rinnal, ühest rinnasnibust teiseni

Seitsmes keha-Aura

Seitsmes tšakra- Sahasrara- kolmas silm- laubatšakra

GURU  HAR  RAI

„ platvorm kõrgemale astmele” – „ platform of elevation”

Halastus, turvalisus, armastus

Kas ma tunnen Universaalse Armastuse turvalisust?

Olen ma valmis kõhklematult teisi tunnustama  nagu iseennastki?

Aura on elektromagneetiline väli ümber sinu keha samal moel kui Magnetväli ümber Maa. Kui see on tugev, toimib see kui sinu elujõu mahuti ja lubab sul olla tasemel, kus tunned privaatsust ja kindlustunnet. Kindlustunnet ka selles valdkonnas, et suudad kaastundlikult teisi aidata ja sinu kohalolek innustab kõiki.

Aura on sinu kaitsekilp, mis kasvatab sinus positiivsust ja tõrjub negatiivsust. Aura kaitseb sind teiste inimeste, haiguste ja situatsioonide negatiivsuse eest.

Kui sinu Aura on nõrk, läbistavad negatiivsed mõjurid selle kergesti ja tungivad sinu füüsilisse kehasse. Kõik haigused sisenevad Füüsilisse kehasse Aura kaudu, st esmalt sisenevad nad Aurasse. Kui aura on tugev, ei pääse negatiivsed mõjud sinu Füüsilise kehani.

Aura tasakaalustamiseks ja tugevdamiseks on hea:

Mediteeri

Kanna looduslikest materjalidest  valmistatud valgeid riideid

Kaheksas keha- Prana keha (Pranic Body)

„lõplikusest lõpmatusse”- „ Finite to Infinite”

GURU  HAR  KRISHAN

Vaimne puhtus,energia, kartmatus, enesealgatus

Olen ma kartmatu elujaataja?

On mul piisavalt energiat, et täita oma elueesmärki?

Prana Keha toob sinu „kehasüsteemi” lakkamatult eluenergiat ja jõudu läbi iga sinu hingetõmbe. See annab sulle võimaluse tunda end täis elu ja vabadust ning üks- olemist kõige looduga. Kui su Prana keha on tugev, sinu hingamine on sügav ja lõdvestatud, ei tee miski sulle „peavalu”. Oled sisemiselt kõrgelt motiveeritud ja sul on küllalt energiat, et teostada oma unistusi.

Kõik haigused saavad alguse prana keha tasakaalutusest. Kui sinu kaheksas keha on nõrk, tunned end kurnatud ja väsinuna, oled sisemiselt rahutu ja võimetu midagi algatama.  Proovid saada energiat toidust või toidulisanditest, otsid lahendusi muudest ergutitest, antidepressantidest….

Prana keha tugevdamiseks on head kõik hingamisharjutused- pranayamad.

Üheksas keha- Peenkeha, Subtle Body

Hingerahu, õrnatundelisus, meisterlikkus

GURU  TEG  BAHADUR

„Müsteeriumi Meister” – „ Mastery of Mystery”

Olen ma õrnatundeline ja sensitiivne ja suudan ma läbi murda pealiskaudsusest?

Mis on elu tõeline eesmärk?

Sinu Peen Keha aitab näha kaugemale oma elusituatsioonidest ja tõsta pilgu universaalsusele, mis laiub kaugemal. Kui sinu Peen keha on tugev, on tulemuseks suurepärane ja jõuline sisemine rahu. Miski siin elus ei ole sulle mõistatuseks. Sa õpid ja omastad meisterlikkuse kiiresti. Tulles tuppa, saad sa kohe aru, milles asi seisneb.

Peen Keha ja Hinge Keha on ühendatud, surma hetkel on Peen keha hinge Keha kandjaks.

Kui sinu üheksas keha on nõrk, oled sa naiivne ja kergesti lollitatav. Oled oma tegudes ja sõnades ettekavatsematult toores ja järsk . Kannatad stressi all, kuna arvad, et õnn  ja rahulolu seisnevad  asjade omamises.

Peen keha tugevdamiseks :

Praktiseeri järjekindlalt mõnda meditatsiooni või kryiat 1000 päeva järjest.

Kümnes keha-  Jumalik keha, Radiant Body

Üks pluss

„ Kõik või mitte midagi”- „ all or nothing”

Majesteetlik julgus, sära ja üllus- kõrgem pilotaaž

Kas minu elus on näiteid  julgusest, särast ja loovusest?

Kümnes keha annab sulle spirituaalse majesteetlikkuse ja sära. Jumaliku keha tugevus aitab sul julgelt otsa vaadata mistahes takistusele. Sa avaldad oma kütkestava oleku ja juhtimisega  respekti kõigis, kes sind teavad. Alati on sinu sihiks „ kõik või mitte midagi” ja sa suudad tulemusi saad 110 protsenti. Yogi Bhajan on nimetanud kümnendat keha „ üks pluss kehaks”, kuna see on Üks (Hinge Keha) pluss sinu sära.

Kui sinu kümnes keha on nõrk, oled sa kartlis ja konfliktne. Teiste inimeste tähelepanu muudab su häbelikuks ja ujedaks, kuna sa oled hirmunud energiast ja tähelepanust, millega tunnustatakse  sinu sisemist kõrgemat olemust. Sa võid end sellistesse situatsioonidesse sattudes tunda lootusetu ja võimetuna.

Kümnenda keha tasakaalustamiseks:

Pühendu

Ära lõika juukseid

Jumalik keha võimaldav inimesel tajuda üksolemist loojaga ja kosmosega, olles kokkupuutes omaenda jumaliku teadvuse sädemega, tunda oma elus jumalikku energiat ja armastust. Kui Hinge Keha sünteesib sinu  individuaalset karmaenergiat, siis jumalikul tasandil toimub individuaalse karmaenergia ja kõikeläbiva karmaenergia süntees, olgu see  perekonna, sõprade, sotsiaalsete gruppide, rahvuste, ideede, sotsiaalsete mõjude, inimese elukoha geograafiliste jõudude, planeetide, tähtede või muude jõudude karma. Need jõud mõjutavad meid kõiki elu igal hetkel väga tugevasti, ükskõik, kas me seda taipame või mitte.

Kehade süntees.

Igal eelpool loetletud kehal on oma funktsioon ja tähtsus. Iga keha peab olema võimeline toimima omaette ja koos teistega, saades juhiseid jumalikult tasandilt. Kundalini voolab vabamalt ja on omastatavam, kui kehade vahel valitseb tasakaal.