Keha õhud ehk Vayu’d

Läbi füüsilise keha voolavad õhud- VAYUD

Prana on liikumine ja energiate kodeerimine läbi keha ja hinge. Prana ei ole kundalini. Kundalini voolab hinges omasoodu, avades hinge energia ja teadvuse.

Prana suure algustähega jaguneb kehas erinevate sageduste ja erinevat tüüpi liikumiste vahel, mida nimetatakse Vayu’d ehk õhud. Igal Prana alajaotusel on kehas „oma kodu”. Kui keha töötamise tulemusena koguneb mõnda kehapiirkonda  prana energiat liiga palju või liigub seda sinna liiga vähe, tekib tasakaalutus teiste kehaosade suhtes, mis on otseseks haigusnähtude ja emotsionaalsete pingete  tekkimise põhjuseks.

Mitmed Kundalini jooga tehnikad, kehaasendid ja hingamisharjutused, samuti toitumis- ja eluviis taastavad prana eri tüüpide normaalse energiavoo:

 • Keha taastab oma tundlikkuse ja paindlikkuse, liikumisvõime ja spontaanse intuitsiooni, mis annab võimaluse hingekosutuseks.
 • Sa ei pea enam muretsema oma kinnismõtete pärast, mis tekkisid keha funktsioonihäiretsest. Selle asemel on sul võimalus oma kehas tunda sisemise universumi liikumist.
 • Prana eri vormide sobiva segamise tulemusena suudad sina reguleerida oma meeleolu ja laiendada oma vaimset võimekust.

Kehas on 10 tüüpi õhku. 5 nendest on peamised energiad, 5 on väiksema tähtsusega.Peamised õhud on:

 • PRANA- vastutab energia eest, mida võtavad vastu viis meeleorganit.Omastatakse sissehingamise  kaudu
 • UDANA– on vastutav  kõikide nende energiate eest, mis eralduvad kehast väljahingamisel ja kõneprotsessis. Selle energia peatumine põhjustab lämbumise.
 • VYANA– vastutab energia suunamise eest keha keskelt perifeeriasse. Tänu sellele energiale suudab organism liigutada jäsemeid, higistada, hoida vereringe tööd. Vastutab info liikumise eest närvisüsteemist ajusse. See energia liigub läbi kogu keha ja on läbiv.
 • SAMANA– on vastutav energia suunamise eest perifeeriast keha keskmesse. Abistab seedeprotsessi ja on kuuldav krooksatustena.
 • APANA- kontrollib uriini liikumist, menstruatsiooni, seemnevedelikku ja loodet. See õhk väljub pärasole kaudu.

Kõik õhud töötavad koostöös südame ja hingega, et võimaldada parimat võimalikku elu.

Üks peamisi protsesse ja tähtsaim Kundalini harjutusteseeriates on :

 1. tugevdada prana energia kogunemist ja jagunemist kehas
 2. tugevdada  apana energia eraldumist kehast.

Kui prana ja apana, tsentraalse Prana mõlemad osad, on tugevad ja tasakaalus, siis teised õhud on seda samuti.

Prana ja apana segunevad Mulabhanda ehk juureluku kasutamisel. See toiming avab ukse Kundalini energia vabale voolule, mis omakorda viib sind vaimse energia avardumiseni.

Mis vahe on Prana eri tüüpide voolamisel meridiaanides ja kanalites?

Kundalini joogas kutsutakse meridiaane nadid’eks. Nadi ei ole närvid ega lihaskiud. Nadid  on kanalid mida mööda voolab prana energia, kulgedes läbi veenide ja lihaskiudude, tajuorganite (aju, seljaaju). Kehas on 72 tähtsamat punkti, millest nadid läbi voolavad. Nendest tähtsaimad, millele Kundalini jooga oma tähelepanu suunab, on :

 1. Ida  vasakul pool selgroogu
 2. Pingala paremal pool selgroogu
 3. Susumna selgroo keskkanalis.

Pannes energia vibreerima Susumna nadis, vibreerib see samal ajal ka Idas ja Pingalas. Kui panna energia vibreerima neis kolmes nadis, vibreerib see kõigis keha nadides, andes sulle täiusliku ja tervikliku kehatunnetuse. Kui sa häälega ütled või laulad mantraid või palveid, siis suunad teadlikult vibratsiooni (sõnumi, informatsiooni) tsentraalkanalisse, mille tulemusena  vibreerivad kõik 72 tähtsaimat nadi. Need omakorda ulatuvad kõikidesse 72 000 nadisse üle terve keha. See on kogu keha ühendus Kroontšakraga, mis võtab vastu 1000 mõtet ehk vibratsiooni väikseimas ajaühikus. Need 1000 vibratsiooni levivad 72 peamisesse energiakanalisse ja annavad sealt 72000 vibratsiooni üle kogu keha. Just mõte on ühendusniit olemisest  valikuni. See vibreerib ja vormib mõlemat samal ajal ja kohas. Kogunedes ja liikudes läbi 72 peamise kanali mõistuse interaktsioonina, annab see sinu kümnele kehale sama informatsiooni  samal ajal.