Tšakrad

Tšakrad

Tšakra on sanskritikeelne sõna, mis tähendab igavese liikumise protsessi.

Kirjanduslik tõlge on  „ ratas”, kuid tegelikku tähendust võib võrrelda vee keerisega, mille sees on veel teine vee keeris.

Tšakrad hoiavad endas Kosmilise Ilma igavikulisi saladusi ja aitavad inimest tema poolt valitud teel arendada. Normaalses olukorras töötavad tšakrad mehhaaniliselt, et kindlustada keha elu sobiv funktsioneerimine.

Kui tšakraid mõjutada mõningate tehnikatega, siis pöörduvad nad enda sügavusse, et vallandada kasutamata potentsiaalne psüühiline energia.

Tšakrad ei ole füüsiliselt nähtavad. Selleks ,et tšakraid visualiseerida, on vaja süveneda enda sügavustesse ja saavutada tõene teadmine (tegelik nägemine).

Tšakrad saavad funktsioneerida ainult katkematu energiavoo puhul. Erinevatest keha punktidest juhivad energiat närvikude ja psüühilised sõlmed (grantid)

Kehas on kuus põhitšakrat, mis esindavad „teadlikkuse arengu (teadvuse arengu)” erinevaid astmeid.

 1. Mooladhara tšakra asub anuse piirkonnas, temas asetseb kolmes ja pooles keerus poolunes Kundalini, ta on potentsiaalne energia (juurtšakra)
 2. Swadhistana tšakra– asub naba lähedal, nabast natuke allpool (nabapunkt, sakraaltšakra)
 3. Manipura tšakra– asub nabast natuke kõrgemal (päikesepõimiku, e. Kolmiksoojendi tšakra)
 4. Anahata tšakra– südametšakra
 5. Višuddhi tšakra – asub kaela alaosa lähedal-eetritšakra
 6. Aagya tšakra– kahe kulmu vahelises piirkonnas-kolmas silm

Neid kuut tšakrat teatakse kui Satchakra (kuus-tšakra).

7.   Sahasrar tšakra (kroontšakra) ei ole tegelikult tšakra, vaid kosmilise õndsuse keskus ja see asub välaspool sõnalist kirjeldusvõimet. Siin sulanduvad kokku kõik kolm Gunat (mateeria kolm omadust: tamas, radžas ja sattva), et moodustada Kosmilise Tõe vorm

Prakrit= looduse ja mõistuse omadus, isiku tegelik omaduste kompleks (ka prakrut)

Tamas= prakriti esimene guna-inertsus, ignorantsus

Radžas= prakriti teine guna, mille omaduseks on rahutus, ambitsioonid, energilisus.

Sattva= prakriti kolmas guna , püsikindlus, kõigutamatus, mõistuse ja looduse tasakaalustunud seisund

Õpilasel on vaja puhastada tamas  ja radžas gunad, et seejärel püüelda ja saavutada sattva guna.

Igast tšakrast saavad alguse nadid, neid on kindel kogus. Nadid meenutavad lootoslille kroonlehti. Igat kroonlehte nimetatakse sanskritikeelse silbiga. Iga silp vastab nadi helile. Sanskriti keeles on viiskümmend silpi, need on kuue tšakra viiekümne kroonlehe nimetused.

Tšakrad asuvad astraalkehas ning nende energiat võib tunda läbi kontsentratsiooni, meditatsiooni, hatha-jooga (asenditejooga) ja bhakti- jooga (armastuse, ustavuse ja teenimise(seeva) jooga).

Mida rohkem inimene arendab oma vaimseid tasandeid, seda selgemaks saab talle suhe enda peenkehadega. See aitab mõista iseenda arengut, aga samahästi teiste inimeste probleeme.


Mooladhara tšakra- juurtšakra

Selleks et autot tööle panna (käivitada), võtad sa taskust võtme .

Mooladhara tšakra on võti Kosmilise Õndsuse uksele.

Mooladhara tšakra pärineb Sahasrar tšakrast., kuid ta omab vaevalt 1/3  Sahasrar tšakra väest. Kuid kohe, kui inimene sünnib emaihust kaotab mooladhara  tšakra sideme Sahasrar tšakraga.

Mooladhara tähendus koosneb kahest poolest:

Moola( juur) ja adhara ( alus) .

Mooladhara tšakra on nii vitaalne, et kui ta ei saa töötada, siis enamus teistest suurtest ja väikestest tšakratest  lakkavad töötamast, mis viib füüsilise keha kokkuvarisemiseni.

Mooladhara tšakra kirjeldus:

Kuju                     nelja kroonlehega lootos

Suurus                  nelja sõrme laiune, pöörleb suunaga paremale

Asukoht

Mees                     kaks sõrme munanditest allpool/kaks sõrme anusest ülalpool

Naine                    emaka avause lähedal

Nadid                   neli kroonlehte/nadit mis tšakrast väljuvadVAM , SHAM , SHAM , SAM

Bija-mantra           LAM

Granti                   brahma-granti

Loka                     buha-loka

Nadide värv         sügavpunane

Õhk                      apana

Yantra                 ruut

Tatva värv            kollane

Tatva (element)    maa

Füüsiline keskus   anus

Iseloomustus        lõhn

Loom                    elevant(AIRAVATA)

Energiakeskus      tagurpidi pööratud komnurk, tipuga alla-YONI

Näärmed               neerupealised

Põhiolemus           olemise kehaline tahe (vastupidine seitmenda tšakra vaimsele tahtele)

Kehaosad             kõik tugev, nagu luustik, hambad ja küüned; pärak ja pärasool, jämesool,

Eesnääre; veri ja rakkude moodustamine

Õpilasel, kes soovib  vaimselt puhastuda ja avada Mooladhara tšakra, on oluline  saavutada kontroll järgmiste indryate (tajuorganite) üle:

Lõhna                   2 sõõret hingamiseks

Maitse                   keel ja suu

Puudutuse            nahk

Nägemise              kaks silma

Kuulmise              kaks kõrva

Anuse                   jääkainete väljastamine kehast

Suguelundid         taasloomine

Kui need indryad on kontrolli alla saadud, on lihtsam avada kõige raskemini avatavat tšakrat- Mooladhara tšakrat. Lõhn on selle tšakra kõige tähtsam aspekt-  läbi lõhna luuakse suhted

Mooladhara tšakrast saavad alguse neli peamist nadit, mis väljuvad nelja suunda ning millest igaühel on oma „hingamise rütm” , ning neid kontrollib bija –mantra.

VAM nadiasub kehas üleval vasakul pool. See nadi kontrollib apana-õhu voogamist, mis omakorda kontrollib menstruaalvere, uriini, seemnevedeliku ja väljaheite väljaliikumist. Vam nadi on loomult kuum ja töötab keha energiakeskustes, tootes apana õhu ühtlast voogu

SHAM nadi asetseb kehas all vasakul, kontrollib prana-õhu voogu. Sham on loomult külm ja aitab säilitada keha temperatuuri neerude, maksa ja suguelundite piirkonnas. See nadi vastutab meestel sperma ja naistel munarakkude loomise eest

SHAM nadi asub keha paremal pool ja on eeterkeha kontrollija, reguleerides prana voogu  läbi eeterliku keha.

SAM nadi- asub kehas paremal üleval. Ta töötab ühenduses SHAM nadiga ja kontrollib prana-, apana- ja udana õhku.

LAM nadi- on Mooladhara tšakra Bija- mantra ja ta asub tšakra keskel. Bija- mantra kontrollib nelja nadit ja koordineerib nende tööd.

Kui õpilane soovib avada  Mooladhara tšakrat, peab ta keskenduma bija- mantrale, ja kord ärganuna lubab bija- mantra avaneda neljal nadil Susmana nadi kaudu.

Mis juhtub kehaga, kui Mooladhara tšakra avaneb?

-õpilane saab võime olla teadlik oma astraalkehast (ta omandab selle võime ja võib seda potentsiaalselt oma arenguks kasutada). Astraalkeha toodab õpilasele leviteerimise energiat. See ei tähenda, et hakkad hõljuma, kuid kui sisened pikemaaegsemasse meditatsiooni, lahkud sa nagu füüsilisest kehast ja mediteerid väljaspool keha.

See, kes vallutab Mooladhara tšakra, on võitnud pool lahingut. Siis on ta saavutanud  kontrolli  Maa energia üle, on kõrgete intuitiivsete- ja selgeltnägemise võimetega.

Sellisel puhul on eeterkeha eraldatud nii füüsilisest kui ka astraalkehast, see aitab eeterkehal areneda ja avarduda. Eeterkeha hakkab ärganud Kundalini ülalhoidmiseks tootma vajalikku energiat ja väge.

Päeva jooksul on sagedaste intervallidega tunda lülisambas kõditavat tunnet, soojust.

 • Kui õpilane on võimeline avama Mooladhara tšakra, kuid ei ole võimeline avama Swadisthana tšakrat, jäävad teda alatiseks tagasi hoidma Maa energiad- passivsus, loidus, sõgedus, seksuaalne agressiivsus.
 • Kui õpilane alustab Kundalini äratamise protsessi ja avab tšakra läbi Ida või Pingala nadi, satub ta hätta. Kui õpilane avab tšakra läbi Ida nadi, tekivad tal probleemid füüsiliste haigustena: sapi- põiekivid, rikked neerude töös, maksaprobleemid. Kui  õpilane avab tšakra läbi Pingala nadi, siis muutub ta liiga jõuliseks, seksmaniakiks, vägistajaks.
 • Kui õpilane ei ole võimeline tšakrat avama, viib see ta depressiooni, ebastabiilsete tujudeni, närviprobleemideni, kahtlustava loomuseni.
 • Jõud ja sundimine ei vii sind kunagi tšakra avanemiseni- see võib viia ainult põhitšakra kroonlehtede ja nadide kahjustuseni. Vaja on sisemist soovi kasvada kehas ja vaimus.

Õpilasel, kes on näinud vilksatust kosmilisest nadist Susmanast, on kõikide pühade paikade pälvimus ja kõik japa õnnistused, mis on meditatsioonis ülim, ja ta on õnnistatud vabanemisega(mokša).

SWADHISTHANA TŠAKRA- sakraaltšakra

Sel hetkel, kui laps emaihust sünnib, kaotab ta kontakti oma eelmise eluga ja saab osaks praegusest eluperioodist (sünnist-surmani). Sel hetkel, kui laps täidab oma kopsud esimesel sissehingamisel õhuga, kehtestab ta oma õiguse eluks maal nii füüsilises kui ka eeterlikus mõttes.

See keskkonna osa, kuhu vastsündinu oma omandiõiguse kehtestab, on Adhisthana, ja kogu elu jooksul toimib see kui aurakeskus, mis salvestab kogu tema karma. Alates sellest, kui adhiastana on saanud kontrolli alla, saab temast Swadhisthana, mis tähendab „ see kes omab kontrolli”. Ilmaliku elu jooksul peab inimene mitmel etapil seda kontrolli võtma- looteeas, sünnis, abielludes, lapse sündimisel, sanyasis ja valgustumisel (täielikus vaimses ustavuses).

Swadhisthana tšakra vormib aluse paljudele edaspidistele eludele, mida isik peab läbima.

Looteeas saab unuiversaalne energia selleks sünniks määratud keha. Ema keha, mis kannab seda Universaalset Energiat, loob ümber lapse auraliku energia, mis aitab omakorda luua emast täiesti erinevat tüüpi välimuse.

Looteiga viljastumisest sünnini on esimene hingetõmme elust-„ esimene sünd”, mille laps saab pärast pikka eelnenud elu. Emakas veedetud periood on lapse jaoks väga eriline aeg, sest see kujundab lapse loomuse aluse. Selle aja kestel on (laps) loode avatud paljudele tulevastele ja uutele asjadele elus, mis aitavad tal juba varem eluga kohaneda. See teadmine kujundab eeterlikust keskkonnast füüsilise keha.

Peale üheksakuulist looteiga siia ilma sündides  toimub isiku „teine sünd”- . Kahe esimese sünnijärgse päeva jooksul funktsioneerivad mõlemad nadid (Ida ja Pingala) üheaegselt ja laps hingab läbi mõlema ninasõõrme üheaegselt. See periood on eriline nii lapsele kui ta vanematele, sest laps püüab luua teda ümbritsevat keskkonda, mis areneb tema kasvades. Auralik keskkond lubab lapsel mõista põhilisi vajadusi selle perioodi kestel. Puhas Universaalne energia lubab lapsel vahet teha sõprade ja vaenlaste vahel. See on põhjuseks, miks alla aasta vanused lapsed püüavad end siduda ühtede inimestega ja hoiavad teistest eemale. Ühe-kaheaastastel lastel on eriline võime näha auralikke energiaid ümber inimeste, kohtade ja asjade. Pärast seda, seitsmenda eluaastani areneb lapse füüsiline keha- sel ajal arenevad ja kasvavad jäsemed ja siseorganid. See faas võimaldab lapsel koguda teadmisi vanematelt ja loodusest ning need teadmised vormivad tema eeterliku keha skeleti.

Sünnist kuni noorukieani toimub hariduse tee, see periood on inimese „ kolmas sünd”, sest õpetab inimolendile olulisi asju elus. Teadmised, mis sellel perioodil on kogutud, aitavad isikul läbida materiaalset maailma ladusalt. See teadmiste kogum valmistab isiku ette otsuse tegemiseks, millist eluteed järgida, st. kas valida vaimne tee või paikne pereelu. Otsus loob aluse tema edaspidisele elule.

Inimene saab „ neljanda sünni” kui ta abiellub. Abielu toob ellu teise inimese ja see nõuab kohanemist mõlemalt partnerilt. Abielu loob aluse perekonna jätkuvusele. See elujärk kindlustab inimese karmalised teod, mis tulenevad sidemetest abikaasaga. See periood aitab paremini mõista perekondlikke kohustusi ja naudinguid. See on side kahe perekonna (suguvõsa) vahel. Kui inimesel ei ole tugevat alust kolme eelneva eluperioodi näol, ilmnevad tõsised probleemid. See faas toob isikule küpsustunde, kuid hakkab kurnama. Kurnatus tuleb kohanemise survest.

„viienda sünni” saab inimene siis kui talle sünnib laps-laps toob peresse kaasa oma endiste elude karma. Samuti seotakse lapse karma vanemate omaga, et luua alus uuele elutsüklile. See elufaas õpetab isikule valu, kurbuse, mure, kahetsuse, naeru ja rõõmu keerukust. Selle faasi jooksul läheb vanemate elu järk-järgult kergemaks . Pärast laste siirdumist iseseisvale elule tunneb vanem järjest vähem  huvi pereelu vastu ja hakkab keskenduma vaimsele elule.

„kuuenda sünni” saab isik siis, kui võtab sanyasi (siirdumine vaimse elu sfääri)-sel perioodil abielupaar hoidub naudingutest ja kontsentreerub rohkem vaimsele kasvule. Paljud otsivad omale Õpetajat, kelle juhendamisel vaimsel teel samme astuda

„seitsmenda sünni” saab inimene valgustudes. Valgustumine viib mõistmisele, et tema poolt elatud elu ei olnud muud kui illusioon ja ainutõde on sellest palju ülevam ning kõrgem.

Kõik ülaltoodud arengustaadiumid loovad aluse Swadhisthana tšakra kontrollimiseks. Iga staadium läheb voolalt üle järgmiseks.

Swadhistana tšakra kirjeldus

Kuju                     kuue kroonlehega lootos

Asukoht

Mees/naine           õndraluu; seda on võimalik tunda kondimugulana anuse lähedal. Keha esiküljel

On see tunda häbemeluu kõrgusel.

Nadid                   kuus kroonlehte/nadit mis tšakrast väljuvad

BAM;BHAM; MAM; YAM; RAM, LAM

Bija-mantra           VAM

Granti                   brahma-granti

Loka                     bhuvar-loka

Nadide värv         helepunane särav värv

Õhk                      vyana

Yantra                 ülespoole suunatud harudega kuu

Tatva värv            valge

Tatva                    vesi

Asukoht                kaks sõrme ülalpool Mooladhara tšakrat

Loom                    krokodill Makara

Energiakeskus      meestel peenis, naistel emakas.

Swadhisthana tšakra struktuur

Swadhisthana on kahe sõna „Swa” ja „Adhisthana” ühendus, mis tähendab „ see, kes omab kontrolli”. Swadhisthana tšakra asukoht esindab analoogset keskkonda , mis  võis olla Maa algusfaasis enne eluvormide teket, kus oli 80 % vett ja 20% maismaad. Sarnaselt on Swadhisthana tšakra ümbruses 80% veekeskkond.

Kogu tšakra loob pimestava kirevpunast värvi aura, mis on punase ja lilla kombinatsioon. Tšakra vesi kui see on stabiilne, toodab inimesele positiivseid mõtteid. Vesi peegeldab poolkuu varje, esindab armastuse ja kiindumuse puhtust.

Rahulikus vees peegelduvad poolkuu varjud selgemini, mis on paarisuhetes parim. Armastuse Jumal Kuu ja kiindumus loovad kahe inimese vahel veetluse tunde nii, et kaks keha liituvad üheks. See tšakra määrab ära kasutatava seksuaalse energia koguse, mis tähendab energiakogust, mis voogab läbi füüsilise keha ja universaalse keha kombinatsiooni. Füüsilises plaanis aitab see tšakra vastu võtta ja toota seksuaalset naudingut. Kui Swadhisthana tšakraga seotud nadid on kahjustatud, siis füüsiliselt ei pruugi isik olla võimeline saavutama orgasmi erinevaid tasandeid ja see võib põhjustada impotentsust, loova visualisatsiooni ja keha immuunsuse vähenemist.

Kui peegelduv kuuvari vees ei ole selge, on tegemist egoistliku ja halastamatu loomuvastase mustriga. Sellist tunnet ei saa nimetada armastuseks ega kiindumuseks, ennem ego nõudmiste rahuldamiseks.

Swadhisthana tšakra on vastutav õige veetaseme  hoidmise eest kehas, säilitab vere õiget viskoossust, kontrollides ka teiste veega seotud keha vajaduste ja uriini-, väljaheite- ja taastootmissüsteemide (sugunäärmed) töötamist.

Füüsiliselt asub Swadhisthana tšakra lülisamba kanali põhjas häbemeluu kõrgusel. Selles tšakras asetseb Brahma granti, mis piirab selle tšakra vaimset avanemist.

Kui Swadhisthana tšakra avaneb, on õpilane võimeline mõistma paremini järgnevaid vaimse tsükli kontseptsioone:

 1. tekib mõismine keerukustes, mis on seotud erinevate sündidega.
 2. probleemide lahendamiseks saab kasutada mõlemat ajupoolkera korraga (tavaolukorras, treenimata kehas töötab vaid üks pool korraga).
 3. õpilasele ilmutab end sisemine teadvelolek.

Swadhisthana tšakra kirjeldus.

Swadhisthana tšakra on isiksuse arengus ülim ja seega unikaalne. Unikaalsus tuleneb tema kujust ja tunnustest. Temast väljuvad paarisenergiad. Tal on kuus nadit, mis voogavad tšakrast välja swaraga (hingamise rütm; õhuvoog ühes või mõlemas ninasõõrmes; heli või toon):

BAM; BHAM; MAM; YAM; RAM; LAM; ja on seotud keskel asetseva bija- mantraga VAM.

Nimetatud nadid moodustavad tšakra suurema aspekti. Teise suurema aspekti moodustavad kuus nadit, mis voogavad sissepoole. Väljapoole voogavad nadid sümboliseerivad teadvelolekut ja keha arengut, sissepoole voogavad nadid sümboliseerivad sisemist teadvust. Materiaalses maailmas mängivad olulist rolli välimised kroonlehed (voogavad väljapoole). Sisemised nadid aktiveeruvad siis, kui isik astub sisemise arengu teele. Makara- krokodill tiirleb tšakra ümber vees, eraldades nadide kihid teineteisest. Makara on lüliks teadliku ja üliteadliku meele vahel. Teadlikul tasandil töötab ta nagu maaloom, superteadlikul tasandil sukeldub sügavamale vette, et tuua tagasi teadmiste peidetud aarded. Selle tšakra loka (ilm) on bhuvar loka (sisemise teadvustamise vahepealne osa) ja algtatva (element) on vesi. Sel hetkel kui Kundalini šakti (energia) ärkab ja läbib Mooladhara (juur) tšakra, tõusevad Šwadhisthana tšakra välimised kroonlehed ülespoole, justkui sooviks juua elunektarit; sisemised kroonlehed aga sukelduvad sügavale vaimse ekstaasi sfääri. Kundalini šaktiga sulavad kokku kõik selles tšakras elavad (asetsevad) jumalad ja jumalannad. Pärast seda hetke liituvad välimised ja sisemised kroonlehed ning annavad õpilasele sisemise tasakaalu.

Maa tatva (bhu) lahustub vee tatvas. Kombimatsioon kahest tatvast vabastab tšakra bija – mantra VAM, mida toetab krokodill Makara oma sabaga.

BHUVAR –LOKA

Bhuvar- loka on sisemise teadvustamise vahepealne tase. Täpsemalt öeldes, on maa peal kolme liiki inimesi:

Inimlikud tendentsid

Animalistlikud tendentsid                                                          jumalikud tendentsid

1.      Andjad- sellised inimesed armastavad kõike anda ja usuvad ohvrimeelsesse ellu, arendavad jumalikke tendentse

2.      Võtjad- sellised inimesed usuvad ainult võtmisesse, nad ei arenda harjumust midagi vastu anda, arendavad animalistlikke tendentse

3.      Andjad-võtjad– sellised inimesed on andmisse ja võtmisse uskuvad, arendavad inimlikke tendentse

Nimetatud kolm arengustaadiumit kehtivad ka Kundalini jooga õpilase kohta. Alguses läbi animalistlikke tendentside kogub ta nii palju teadmisi kui võimalik; arenedes vaimsel teel hakkab ta teadmisi andma ja vastu võtma- läbi selle saavutab inimlikke tendentse, ja lõpuks saab Pühakuks.

Bhuvar-loka on nagu inimese kehas olev kompuuter. Ta salvestab, kogub ja taastab nii negatiivseid kui ka positiivseid tegevusi, mis väljenduvad samskara, karma ja dharmana               ( religioosed põhimõtted, harmoonilise elu seadus, vaimne tee, voorus). Kogu informatsioon isiku mineviku, oleviku ja tuleviku eludest kuuluvad isiku juurde. Kui Kundalini šakti jõuab Swadhisthana tšakrasse, vabaneb sealt plahvatuslikult kogu salvestunud informatsioon, mis jõuab õpilase mõistusesse. Selle faasi ajal võib õpilane teadvustatava maailma jaoks” ära kaduda” pikemaks ajaks. Kuna Šwadhisthana tšakrat kontrollib ja mõjutab Brahma granti (nagu ka Mooladhara tšakrat), on Šwadhisthana tšakrat väga raske avada, puutumata kokku paljude füüsiliste ja mentaalsete probleemidega. Õpilase jaoks võivad probleemid olla tõsised, kuna granti on kombneeritud Isand Varuna müstiliste jõududega, mis vallandab isikus illusioone tekitavad väed. Illusioonid koos Bhuvar-lokast pärineva informatsiooniga (tohutu kogus mineviku, oleviku ja tuleviku infot) loovad õpilasele erinevaid probleeme- ainult Guru (Õpetaja) võib juhatada teda üle miraažide ookeani. See on ka põhjuseks, miks Swadhisthana tšakrat peetakse Kundalini ärkamise blokeeringuks. Isegi kui tšakra avaneb, põhjustab ta õpilasele palju

probleeme, kun ta testib õpilast, ahvatledes teda elu luksustega (nii materiaalsete kui vaimsetega) ja õpilane, kellel on tahtejõudu ja mõistust  hoiduda nendest ahvatlustest, saavutab Swadhisthana tšakra üle kontrolli.  Sel hetkel kui õpilane hakkab kartma või samastub illusioonidega, langeb Kundalini šakti tagasi Mooladhara tšakrasse- ja selle tõttu Swadhisthana tšakra läbimine muutub õpilasele veelgi raskemaks.

Miks on vaja läbida Swadhisthana tšakra koos kõigi raskuste ja keerukustega?

See on väga oluline küsimus, mis võib sul mõttesse tulla, kui oled teada saanud Swadhisthana tšakra avanemisega seotud probleemidest. Selle raske testi sooritamine on oluline järgnevatel põhjustel:

 • Swadhisthana tšakra avanemiseta ei avane väikesed tšakrad Bindu ja Kuldne Meri. Selle tšakra avanemiseta ei saa aset leida tegelik ärkamine.
 • sellest hetkest alates, kui isik läbib selle tšakra, on ta võimeline mõistma asjade täiuslikust, mis varem olid talle müsteeriumiks.
 • teadveloleku olemus, nii nagu seda ilmalik inimene mõistab, on hetkeline Brahma teadmine. Sellest hetkest alates, kui õpilane on võimeline Swadhisthana tšakrat läbima, on ta Igavese Teadmise Kuldsel Teel.
 • kohe kui tšakra on avatud, alistatakse animalistlikud tendentsid sattvalike tatvate poolt. Sattvalik tatva aitab õpilasel end sisemiselt puhastuda.
 • seksuaalse kiindumuse konseptsioon saab uue tähenduse. Transformeerub füüsilisest suhtest vaimseks.
 • alates sellest hetkest, kui õpilane avab Swadhisthana tšakra, ei puutu ta enam kokku traumaatiliste probleemidega teiste tšakrate avamisel.
 • Swadhisthana tšakra on viimane blokeering vaimse ja materiaalse maailma vahel.

SWADHISTHANA TŠAKRA  NADID

Šwadhisthana tšakral on kuus peamist nadit:

BAM,  BHAM; MAM; YAM; RAM; LAM, mis tšakrast  kuues suunas väljuvad, ning neil on oma swara (heli või toon) . Igal swaral on oma erinev tähendus . Bija- mantra  VAM (mis asub tšakra keskel) kontrollib kuut nadit. Loetletud  nadid on oma funktsioonidega ühendatud nii Mooladhara kui Manipura tšakraga.

BAM nadi asetseb tšakra tipus. See nadi kontrollib kehas vyana-õhi voogu, mis on vastutav jäsemete liikumise, vere voolamise, higistamise, jne. Eest. See nadi esindab maa tatvat. Just selle nadi ja LAM nadi ühenduse tõttu tekib seksuaaltunde protsess. See nadi töötab ühenduses VAM nadiga.

BHAM nadi on BAM nadist järgmine, millele on oluline roll inimese arengus. Selle nadi tõttu saab Šwadhisthana tšakra adhisthanaks (aurakeskus). See nadi kontrollib käesoleva sünni kogu peeninformatsiooni ja on vastutav informatsiooni saatmise eest närvisüsteemist ajusse

(teadvusesse).

MAM nadi on Šwadhisthana tšakras väga tähtis nadi, töötades bhuvar-loka jaoks nagu informatsioonifilter. Selle nadi funktsioneerimiseta ei toimu informatsiooni vastuvõtmist bhuvar-lokasse. Kui see nadi saab kahjustatud, kannatab inimene mälunõrkuse, mäluaukude käes. Selle nadi elujõud on prana-õhk

Kui Kundalini ärkab läbi Pingala nadi, siis avanevad eelpool loetletud kolm nadit väga kiiresti . See staadium on õpilasele natuke ohtlik, kuna Universumi informatsioon „ kukub talle kaela” ja omamata veel tugevat kontrollivõimet oma keha ja vaimu üle, kannatab ta hallutsinatsioonide, hirmu, häälte kuulmise, foobiate all.

BAM; BHAM JA MAM nadid on loomuselt naiselikud, nagu ka Mooladhara tšakra nadid Yam ja Sham.

YAM; RAM JA  LAM nadid esindavad agressivset energiast, mis asub eeterlikus kehas.

YAM  nadi- seksuaalse tarmukuse ja seksuaalse eraldatuse kontrollija. See nadi on kõige aktiivsem kolme eluperioodi kestel: puberteet, seksuaalne ühiselu ja eraldatus. Puberteedieas satub inimene vastamisi mitmete füüsiliste ja mentaalsete muutustega. See on ka seksuaalse tungi arengufaas. YAM nadi rahuneb pärast seksuaalset ühendust ja see viib omakorda eraldatusesse. Selle nadi loomus on nagu lapsel. Laps näitab suurt püsivust, soovides saada mingit asja ning sellel hetkel kui ta selle saab, kaotab ta selle vastu huvi.

RAM nadi- esindab kirjatarga rolli. Ta aitab bhuvar-lokasse kogutud informatsiooni ühendada esitamiskõlbliku  vormiga.eelmise elu taastamise staadiumis. See nadi aktiveerub ja informatsioon taastub vastavalt nõudmisele.

LAM nadi –töötab ühenduses BAM  nadiga . Lam nadi võimaldab toimuda taastootmisprotsessil. Ta kontrollib praana-õhku, mis on seksuaalse ühenduse kestel oluliseks määrajaks.

Yam ja Lam nadi esindavad poolkuud (tagurpidi lingam). Tagurpidine lingam on tohutu informatsioonikoguse ja seksuaalsuse kujutis. Kui Kundalini ärkamine toimub läbi Pingala nadi , siis kolm eelnevalt nimetatud nadit avanevad ükshaaval. Nende avanemisega kaasnevate probleemide  tunnusteks on:

 1. seksuaalne ilmajäämine, kaotus
 2. seksuaalne agressiivsus
 3. seksuaalne domineerimine
 4. seksuaalsed mõtted, mis erutavad mõistust ja ajavad isiku himust hulluks.
 5. ärritus, raev, pahameel, kõhukinnisus.

Mõlemal juhil, kui Kundalini ärkab kas läbi Ida või Pingala nadi- ei ole õpilane võimeline minema teisele poole Aagya tšakrat (kolmas silm).

VAM nadi- on Šwadhusthana tšakra bija-mantra. Ta kontrollib,  et kuus nadit töötaksiks kooskõlastatult. Kui energia tõuseb Mooladhara tšakrast ja jõuab Šwadhisthana tšakrani, siis Mooladhara tškra bija- mantra LAM liitub Šwadhisthana tšakra bija-mantraga VAM, et varustada õpilast mõlema tšakra energiaga- nii maa kui vee energiatega.

Nagu Mooladhara tšakra puhul, on ka Šwadhisthana tšakral palju väikseid tšakraid. Nende tööd ja funktsioneerimist kontrollib põhitšakra, aidates sellega õpilasel oma püüdlustes edu saavutada. Need on väekad tšakrad, sest neid mõjutab otseselt suure põhitšakra töötamine. Õpilast testitakse sagedasti, kuni ta on vaimselt arenenud.

Huvipakkuvaim on ehk Yama ja Mahadamstra tšakra, mis on väga tähtsad alatšakrad , sest just nemad määravad ära „ surmakujundi”. Kui surma aeg jõuab kätte, siis lahkub prana  füüsilisest kehast teatud tšakrate kaudu.

Mis juhtub kehaga, kui Šwadhisthana tšakra avaneb?

 • õpilane kaotab veega seotud foobiad ja hirmud.
 • õpilane on avatud tohutule teadmiste hulgale oma eludest (minevik, olevik, tulevik)
 • nagu ka Mooladhara tšakra avanemise puhul on õpilane avatud Universumis asuvatele astraalenergiatele, andes kehale kerguse ja hingele rõõmsa meele.
 • kiheluse või pakitsuse tunne Mooladhara tšakras transformeerub kergete veelainete heliks
 • pärast tšakra avanemist on õpilane võimeline maitsma ükskõik mida ilma seda tegelikult maitsmata.
 • õpilane muutub ümbritseva looduse suhtes avatumaks ja tundlikumaks.
 • õpilase intuitiivsed võimed kasvavad ja suurenevad tohutult.
 • kui õpilane avab Šwadhisthana tšakra aga ei ole võimeline avama Manipura tšakrat, langeb ärganud Kundalini šakti  tagasi Mooladhara tšakrasse ja hakkab tööle nagu lauatennise pall pendeldades kahe tšakra vahel.

Manipura tšakra

Kui õpilane pühendub Kundalini šakti äratamisele, siis ahvatletakse teda paljude materiaalsete asjadega. Mõned üksikud, kes ahvatluste testi läbivad, saavad õnnistatud ärganud energia poolt. Kui pooluinunud energia ärkab ja tõuseb Juurtšakrast ülesse, ahvatlevad õpilast paljud materiaalsed kasud, riddhid (väiksemad vaimsed võimed) ja siddhid (võimsamad vaimsed võimed ja imevõimed). Need kasud ei olegi midagi muud kui väikesed rikkuse portsjonid, mis on paigutatud Manipura tšakrasse.

Manipura tuleneb kahest sõnast: „ mani” –juveel aare; ja „pura”- koht, paik.

Seega on Manipura koht, mis on täidetud juveelidega. Manipura tšakra asetseb otse naba taga lülisambas, nimetatakse teda veel Nabhitšakra (tšakra, mis asetseb nabas)

Tiibeti budistid lausuvad: „HUM  MANI  PADME  HUM”

Mis defineerib tabavalt tšakra tähendust-„ kalliskivi lootos (mani padme)

Manipura tšakra mängib tähtsat rolli nii füüsilises kui vaimses sfääris. Ta funktsioneerib nagu „aura energia” generaator. Tavaliselt kiirgab tšakra sinakas- violetset valgust, vaimselt ärganud inimesel kuldset valgust. Vastsündinud laps on lähedalt seotud Universaalse energiaga ja seetõttu on tal kuldne eeterlik keha- sõltuvalt erinevatest karmalistest tegudest eelmises elus. Selles staadiumis on Manipura tšakra puhas ja õppimisvõime on kõrge. Lapse vanemaks saades mõjutavad teda paljud igapäevased tegemised (ja tegematajätmised ka)  mõnedest tšakra värvimuutustest räägib järgmine tabel:

Värvus                             mõned käitumisjooned

Must                     maksimaalne vihkamine, tapmisinstinkt

Tumehall               heitlik mõistus, vihkamine, ebakindlus

Tumesinine           konflikt

Violetne                vaimne teadlikkus, meditatsioon, pühendumine oma karmale

Helesinine             rõõmsameelsus, rahulikkus

Tšakra värvimuutused ei ole ainult kosmeetilised vaid mõjutavad isikut tugevasti. Manipura tšakra tasandil toimuvad muutused võivad tekitada häireid seedesüsteemi, jäme- ja peensoole, pimesoole, pankrease, kaksteistsõrmiksooles, mao ja maksa korrektses töös. Haigused ilmnevad füüsilisel tasandil nendes kehaosades, mida see tšakra kontrollib.

Manipura tšakra kirjeldus.

Kuju                     kümne kroonlehega lootos

Asukoht                naba taga(nabhi)

Nadid                   DAM; DHAM; NAM; TAM; THAM; DHAM; DHAM; NAM; PAM; FAM

Bija-mantra           RAM

Granti                   brahma granti

Loka                     svar ehk swarga –loka

Nadide värv         sinine

Õhk                      samana

Yantra                 kolmnurk

Tatva                    tuli

Tatva värvus         punane

Iseloomustus        lihalik loomus

Loom                    oinas

Energiakeskus      naba

jantrad

RUUT                              +ülespoole suunatud harudega kuu+             KOLMNURK

Bija mantrad

LAM                                +          VAM                          +                     RAM

tatvad

MAA ENERGIA                        +          VEE ENERGIA        +          TULE ENERGIA

===============

KUNDALINI  ŠHAKTI

Kui Kundalini ärkab, läbib ta maaenergia Mooladhara tšakras ja  vee energia Šwadhisthana tšakras. Manipura tšakras ühinevad mõlemad energiad Tuleenergiaga. Selles punktis liituvad kaks alumist tšakrat Kundalini-Šakti kehaga. Ka alumiste tšakrate bija-mantrad ühinevad Manipura tšakra bija- mantraga.

Manipura tšakra on Kundalini Šakti ärkamise tegelik keskus. Mooladhara tšakra on kõrgeim tšakra, milleni loom võib ulatuda. Šwadhisthana tšakra on kõrgeim tšakra, mille inimolend peab tõelise loomuse leidmiseks murdma. Manipura tšakrast kõrgemal jõuab õpilane  Universaalsele energiale lähemale.

Manipura tšakra töötab Kundalini ärkamiseks nagu energia tuum

 • Mediteerimine sellel tšakral aitab vabaneda kõikidest füüsilistest haigustest
 • tšakra ärkamine annab õpilasele väe ka teisi ravida
 • ärganud olekus annab ta kehale soojust ja energiat

Kui Kundalini läbimine avab Manipura tšakra, võib esineda sagedasi Kundalini-Šakti tõuse ja langusi, alates Mooladhara tšakrast Šwadhisthana tšakrani. Õpilane saab näha tšakraid kuni Manipura tšakrani, kuid pärast Manipura tšakra avanemist osutub võimalikuks näha kõiki ülalpool olevaid tšakraid. See on nagu  transformatsioon looma tasandilt inimese tasandile ja inimese tasandilt superinimese tasandile.

Manipura tšakrast väljuvad kümme peamist nadit. Need funktsioneerivad erinevatel tasanditel, et aidata õpilasel saavutada eesmärki. Kümme nadit mängivad kaksikrolli- üks on füüsiline ning teine psüühiline ja vaimne tasand.

DAM nadi- funktsioneerib füüsilisel tasandil.Tema täpseks funktsioneerimise kohaks on naba. Naba kuju  järgi saab diagnoosida inimese kehas olevad vead ja muutused. DAM nadi näitab tegelikku kahjustuste mustrit, mida on kehale juba põhjustanud hirm, viha, depressioon, muretsemine, vaevavad kinnismõtted, loomuvastasus (perverssus), narkootikumid, ravimid, halvad toitumisharjumused, ületöötamine.

DHAM nadi– aitab isikul end arendada tugevamaks ja vastupidavamaks paljudele mentaalsetele ja füüsilistele haigustele.

Inimene, kellel on tugev magu, on ka tugev ja vastupidav nii füüsiliselt kui mentaalselt. Kellel on aga nõrk magu, on alati sõltuv meditsiinist ja ravitsemisest.

Tavaoludes aktiveerib seda nadit igasugune raske füüsiline töö. Joogas aktiveeritakse see nadi teadlikult läbi asanade ja hingamise. Õpilane aktiveerib seda nadit prana ülestõmbamise protsessis. Kui see nadi on aktiveeritud, annab ta näole tervist väljendava õhetuse ja kajastab inimese tervislikku seisundit ka silmade värvitooni muutuse kaudu.

NAM nadi– see nadi kontrollib prana liikumist. Tänu NAM nadile võib õpilane jõuda  vaimse ilma kõrgeimatesse sfääridesse samadhi protsessi kaudu (samadhi- meditatsiooni kõrgeim aste). Teadlikkuks saamise väed ja eeterliku keha ränded on selle nadi kontrolli all.

Kolm nimetatud nadit : DAM, DHAM ja NAM  , on loomult karmid, neid kontrollib tule energia.

TAM nadi- kui manipura tšakras aktiveeritakse TAM nadi , antakse õpilasele vee energia mõistmise vägi, mis aitab õpilasel ravida vee energia puudu või ülejääki. Kopsude täitumine vedelikuga, sapitootmise suurendamine või vähendamine, jatharagni energia jahtumine (see energia esindab tuld maos, mida vaigistab toidu manustamine, see energia aitab seedimise ja omastamise protsessis), kamagani energia jahtumine (see energia esindab seksuaalset iha), need on mõned hädadest, mida suudab isik ravida TAM nadi avanemisel.

THAM nadi– kontrollib füüssilist ja eeterklikku keha. Kui kundalini ärkab, tunneb õpilane energiasööstu lülisamba alumisest osast sahasrar tšakrani. Sellel hetkel annab THAM nadi talle energia, mis võimaldab kontrollida nii füüsilist kui eeterkeha. Õpilane saab energia, et ravida energiatühimikke (eeterkeha korratused, mis väljenduvad füüsiliste haigustena)- see teeb ta haiguste suhtes haavamatuks. See nadi võimaldab õpilasel kasutada mõlemat ajupoolkera üheaegselt, võimaldades universaalsel energial imbuda tervesse kehasse.

DAM nadi– kaugete sündmuste nägemise ja kuulmise väge kontrollib see tšakra. See tšakra annab õpilasele väe reisida läbi südamesilmade.

DHAM nadi– igal eluvormil, olgu ta siis üherakne amööb või inimene,  on hing, mis paikneb Anahata tšakras. Sel hetkel, kui Kundalini-Šakti ulatub Manipura tšakrani, avaneb Šaktile kanal energia võtmiseks ükskõik milliselt keha ülemiste kihtide tšakratest. Ehkki ka tavaoludes (iga päev ja igal pool) oleme kosmilisest energiast ümbritsetud kogu oma elu, jääb see energia tavainimese jaoks peidetud müsteeriumiks. Alles siis, kui Manipura tšakra läbistamine selle nadi avab, lubab ta meil teadlikuks saada kosmilise energia voost. Kosmilise energiavoo avanemine on kasutoov, sest ta aitab meil mõista, et igas eluvormis siin maa peal voogab üks ja seesama energia.

Mediteerides sellel energial, antakse õpilasele vägi korrastada oma vaateid kõikidele eluvormidele

Kirjeldatud neli nadit; TAM, THAM,DAM ja DHAM  omavad mõlema loomuse omadusi, nii mehelikke kui naiselikke. Nõnda töötavad mõlemad peamised nadid (Ida ja Pingala) üheaegselt, Sushumna nadi toetusel.

NAM nadi- aktiveerib inimese kehas klimaatilistele tingimustele parema vastupidasvuse. Näiteks suvine kliima tingib vee-, eetri-ja õhu tatvate vähenemise, talvel vastavalt tule-, maa- ja eetri tatvate suurenemise, samas kui teised vähenevad.

PAM nadi- iga isik järgib oma sünnist alates kindlat teed. Elutee stiili määrab ära ühiskonna sotsiaal-ökonoomoline kultuur. Samamoodi funktsioneerib ka inimkeha kosmiliste reeglite järgi, kuid need on palju karmimad ja jäigemad, võrreldes madala ühiskonna kujundatud reeglitega.

Pärast Kundalini-Šakti äratamist muutub õpilasele kohustuslikuks järgida sisemise eetika  juhtnööre, mis võimaldab teada, mis on vale ja mis on õige.

FAM nadi-tihtipeale tavatsevad inimesed öelda, et neil ei ole jõudu mediteerida ja ennast kontrollida. See on tingitud sellest, et FAM nadi ei funktsioneeri. See nadi on Aagya tšakra suue. Kui õpilane asub mediteerima (istub kindlas ja püsivas asendis, rahustab meele ja hingamise, pöörab pilgu enesesse, pühib mõtted peast, laulab mantra(id)) , on ta võimeline saatma teate meditatsioonist sellele nadile Aagya tšakra kaudu. Kui õpilane saavutab samadhi, hakkab see nadi voogama läbi kogu keha , pannes õpilase mediteerima „ lihtsalt ja katkematul viisil”

Viimasel kolmel nadil-NAM, PAM ja FAM on naiselik loomus, neid nadisid kontrollib vee –tatva.

Mis juhtub kehaga, kui Manipura tšakra avaneb?

 1. õpilasel kaob tulehirm ja sellega seotud foobiad. Hirm transformeerub austuseks tule vastu.
 2. keha vabaneb haigustest, mis on seotud  kõhupiirkonna ja teiste allpool olevate tšakratega.
 3. ükskõik millist energiat õpilane alumistest tšakratest vastu võtab, muutub see tugevamaks ja ta saab juurde enam riddhisid
 4. teadmine kehast väljub füüsilisest tasandist ja annab õpilasele võime tajuda teiste inimeste psüühilisi probleeme.
 5. keha saab „ emaarmastuse soojuse”. Et takistada haiguste sisenemist, muudetakse iga kehaosa kindluseks.
 6. tšakra annetab talle Olemuse kolme elemendi: MAA-, VEE ja TULE energiad.
 7. kerratõmbunud energia hakkab voogama Juurtšakrast Aagya ( kolmas silm) tšakrani. Eenergiavoogu võib võrrelda üleujutava metsiku jõega- ülbe, upsaka ja jõulisena. Siin peab õpilane oskama kasutusele võtta ettevaatusabinõud.
 8. õpilased muutuvad kujult õrnaks, hellaks.
 9. õpilane on võimeline tõmbama teistest kõrgemal asuvatest tšakratest energiat neid eelnevalt avamata.

inimene , kes kõnnib õhus, ei saa nautida taeva ilu. Seda saavad ainult need, kes usuvad Jumalasse ja peavad end ei millekski enamaks kui tolmukübemeks maapinnal.

Anahata tšakra

Anahata on sanskriti keeles lõputu, võitmatu, „ see, keda ei saa kahjustada”. Füüsilise keha osa, kus see tšakra paikneb, on süda. Ta vastutab südame ja kopsude täisväärtusliku töö eest. Anahata tšakra on tšakratest tähtsaim, kuna tal on võime tunda jumalikku ja puhast armastust igaühe vastu.

Need inimesed, kelles on armastus, osavõtlikkus, kaastunne ja ohvrimeelsus, võivad selle tšakra avanemise õnne saavutada. Teiste jaoks jääb Anahata tšakra suletud kindluseks ja paneb õpilase ekslema illusioonides.

Anahata tšakra kirjeldus.

Kuju                     kaheteistkümne kroonlehega lootos

Asukoht                südame taga ( rinna keskosa lähedal)

Nadid                   KAM  KHAM  GAM  GHAM  DAM  CHAM  CHHAM  JAM  JHAM

NYAM  TAM  THAM

Bija-mantra           YAM

Granti                   Višnu Granti

Loka                     Mahar- Loka

Nadide värv         punane

Õhk                      Prana

Yantra                 Heksagramm- kuusnurkne täht

Tatva                    õhk

Tatva värvus         suitsune

Iseloomustus

Loom                    antiloop

Energiakeskus      süda ja hing

Kuigi õhk ja teised elemendid ümbritsevad inimest kogu elu jooksul, võib õhu tatvat näha harva. Seda saab ainult tunda ja nautida. Õhu olemasolu annab märku tundena: ilm muutub külmast soojaks, tuulehoog toob jahedust,… . selle tatva tõttu tunneb inimene oma elus erinevatel perioodidel emotsioonide tõuse ja langusi.

Kundalini energia liigub läbi kolme alumise tšakra, et saavutada maa-, vee- ja tule tatvad ja liita need siin õhu tatvaga. Manipura tšakra tagurpidi kolmnurk – tuli ühendab õhu kolmnurgaga Anahata tšakras, et moodustada energiakeskus. Tagurpidine kolmnurk esindab samas ka Šakti väge. Kui nad kohtuvad, täidab atmosfääri taevalik sära ja õpilane täitub Universumi Jumaliku Energiaga. Manipura tšakra bij mantra RAM  liitub Anahata bij mantra YAM –iga. Nende kahe kattunud kolmnurga keskmes põleb hinge igavikulne tuli.

Anahata tšakra avaneb pehmel ja õrnal viisil, vastavalt õpilase arengule ja vajadustele. Kui tšakra avanemiseks on käivitatud jõud, siis võivad juhtivad jumalused luua õpilasele probleeme, nii et ta võib kergesti kaotada kontrolli oma mõistuse üle. Seda soodustab asjaolu, et Anahata tšakrat esindav loom on Antiloop. Antiloobid on tuntud oma kiiruse ja jalgade väleduse poolest. Väleduse tõttu komplitseerub mõtteprotsess ja seni, kuni õpilane pole korralikult ette valmistunud, võib ta tõenäoliselt langeda koos enda loodud eksiarvamustega alla.

Raseduse ajal seob Anahata tšakra end Mooladhara tšakraga, mis põhjustab ema ja lapse tugeva emotsionaalse ühenduse, see omakorda võimaldab naistel Anahata tšakrat kergesti avada.

Punane ümmargune täpp Hindu naiste kulmude vahel (kolmandal silmal) on abielus naistele ja naistele raseduse ajal ning pärast lapse sünnitamist vajalik, et hoida energiakeskusi tasakaalus, sest see kaitseb naist liiga kiire ja tormilise Anahata tšakra avanemise eest. Punane täpp kolmandal silmal hoiab Aagya tšakra jahedana ja lubab samas Sushmana nadi vool hoida tasakaalus Ida ja Pingala nadisid.

Et mehed ei ole emotsionaalselt nii tundlikud, teeb südametšakra avanemisega kaasnev emotsioonide metsik rünnak mehed tasakaalutuks. Seepärast peaksid mehed Anahata tšakra avanemisel panema otsaesisele chandam (sandlipuu) pastat või bhasmat (havan kundi tuha baasil pasta).

Anahata tšakrast voogavad välja kaksteist nadit, nagu lille kroonlehed. Iga nadi aitab Anahata tšakral funktsioneerida nii, nagu vaja, seda selgitavad nende kirjeldused. Enamik nadisid, mis funktsioneerivad ülevalpool Manipurat, etendavad väikest rolli füüsilisel tasandil, kuid väga suurt rolli vaimsel tasandil.

KAM NADI– hakkab funktsioneerima siis, kui aktiveerub Anahata tšakra. Dhyanasse *sisenemise faasis võib õpilast häirida igas välimine ja sisemine tegevus. Regulaarse harjutamisega muutub dhyana täiuslikuks ja õpilane suudab saavutada mõistuse kontsentratsioonitasandi ühe mantra või jantraga **. Samadhi ***seisundi saavutamine on võimalik ainult pärast Anahata tšakra avanemist. KAM nadi viib õpilase kontsentreeritud (pingestatud) mõistuse seisundist üle lõdvestunud mõistuse seisundisse, mida teatakse kui Shunia’t ***ehk Samadhi’t ehk „ tühjenenud, tühi, null”. Füüsilisel tasandil aitab KAM nadi kontrollida südamelööke ja pause südamelöökide vahel.

 • Dhyana*– mõistuse üle kontrolli saavutamise kunst, meditatsioon, pidev teadvustamine
 • Jantra**– põhjalikult läbiarvutatd geomeetriline kujund või sümbol, mis peegeldab spetsiifilist šakti väge ja teadvust
 • Shunia*** või Samadhi***- „ tühjenenud seisund”, kontakt Loojaga hingamatuse seisundis- mina ja Jumal, Jumal ja mina- me oleme üks „ Ang Sang Wahe Guru”; joogalik transs, eneseteadvustamine Shunia ehk Samadhi olek ilmneb, kui Prana siseneb kehasse ja kulgeb läbi Sushumna nadi. See on tasakaalu seisund ja selles protsessis kaob mentaalne tegevus täielikult.

KHAM NADI –  kui Kundalini Šakti on tõusmas, tõuseb ka inimese võimekus ja täiustub inimloomus. See nadi aitab saavutada ka rahulikkust. KHAM nadi aitab arendada eluks vajalikke meeleorganeid. Loomus hakkab voogama veenides Saraswati * vormis.

GAM NADI – Šwadisthana tšakras paiknev Bhuvar – Loka hoiab kõikide eluvormide elurada, mida hing peab järjest läbima, et saavutada käesolev vorm (yoni – liik).

GAM nadi varustab tšakrat vajaliku informatsiooniga ja kui Kundalini –Šakti selle tšakra saavutab, saab õpilane siddhide käsutajaks, mida lubavad talle tema karmalised teod.

GHAM NADI – see nadi annab ennustusteks vajalikku informatsiooni. Tavatingimustel toodab see nadi pehmet prana voogu kehas. Kui ilmneb prana voogu takistav blokeering, siis see nadi hoiatab isikut ette (mis väljenduvad pulsi rütmis ja kiiruses). GHAM nadi aitab ravitsejat (sensitiivi), andes talle pusilöögi kaudu teavet, kus paiknevad blokeeringud. Nadi saadab pulsile signaale, kas lüüa kiiremini või aeglasemalt, vastavalt blokeeringu asukohale.

DAM NADI – see nadi töötab ühenduses GHAM nadiga ja aitab koguda erinevaid tulevikusündmusi. Informatsioon vallandub isikule, kes on tundlik oma keha loomuliku rütmi suhtes. Kriitilistes situatsioonides aktiveerib DAM nadi adrenaliini tootva näärme (neerupealiste säsi).

CHAM NADI – Loomuse ilu omapära on, et ta ei peida midagi tõeliste teadmiste otsija eest. See nadi saadab õpilasele signaale võimalikest tulevikus aset leidvatest suurtest sündmustest. Õpilase kuues meel aktiveerub Anahata tšakra aktiveerumise käigus.

Eelpool nimetatud kuuel nadil on karm energia, mida peab kasutama ettevaatlikkusega, sest kui leiab aset Kundalini ärkamine, siis nende nadide toime levib kogu kehasse. Kõiki neid kuute nadit kontrollib Õhu element (tatva).

CHHAM NADI – on oluline südame füüsilise korrashoiu kontrollija, puhastades ebapuhta vere puhtaks. Selle nadi mõju levib kõikjale kehasse ja kui ta toimed jõuavad aju tagumisse ossa, aktiveerub telekineetiline energia. Selle nadi loomus on neutraalne, sest ta ei ole seotud ühegi eeterliku keha vaimse tööga. Isegi kui ta aktiveerib aju tagumise osa, kontrollib seda JAM nadi

JAM NADI – seda nadit on kõige raskem aktiveerida, sest tema käivitamise võti asub Aagya tšakras. Tavaolukorras kontrollib see nadi erinevate kehaosade ja elundite verevarustust.

JHAM NADI– üks kergematest ja peenematest nadidest, mis läbi inimkeha voogab. Kuigi see nadi on ühendatud Anahata tšakraga, on ta seotud Aagya tšakra avanemisega. Õpilane saab selle nadi avanemisel erinevate ilmade nägemise võime, ilma et ta peaks oma elupaigast lahkuma. Tavaolukorras aitab see nadi alumistel tšakratel funktsioneerida kooskõlaliselt ja toetab kopsude piirkonda. Kui see nadi saab vigastada, ilmnevad probleemid hingamisega, roietega ja närvisüsteemiga.

NYAM NADI – töötab ühenduses JHAM nadiga ja vajadusel varustab toitva ainega kopse, rinnakupiirkonda, õlgu ja ülaselga, ühtlasi kontrollib hingamise mustrit. Kui Kundalini Šakti on täielikult ärganud, vabastab see nadi alternatiivse hingamise mustri ja võimaldab joogapraktika kestel funktsioneerida mõlemal ajupoolkeral korraga.

TAM NADI – on teada, et inimest nähes võib anda üldhinnangu, kas ta on terve või mitte. Tervise indikaatorit kontrollib TAM nadi. Kui see nadi täielikult aktiveerub, kaob enamik inimese haigustest.

THAM NADI – see nadi kontrollib nahas asuvaid higinäärmeid. Higistamise muster oleneb selle nadi töötamisest.

YAM NADI – ANAHATA TŠAKRA BIJ MANTRA–  tšakra avanemisel varustab ta kõikide siddhidega. Tavaolukorras toetab ta keha, pannes lülisamba energia pidevalt üles –alla voogama.

Višuddhi tšakra

Vishhudi nimi pärineb sanskriti sõnadest „viš”- mürk ja „shuddhi”- puhastamine. Nimi märgib selle põhitšakra olulist toimet.

Selleks, et mõista nime „ višhuddhi”, on oluline mõista temaga seotud suuri ja väikesi tšakraid.

Bindu tšakrast voolava nektari (või mürgi) kontseptsioon on juba eelnevalt selgitatud. Seda nektarit teisendatakse ja säilitatakse Lalana, Talumula või Shiragasara tšakrates, mis paiknevad suu taga.

Puhastumine võib toimuda kolmel tasandil:

 1. Füüsilisel
 2. Mentaalsel
 3. Vaimsel

On teada, et inimolend on moodustatud viiest tatvast (elemendist) ja läbi nende kogutud mineviku karma on kehasse kinnitanud palju füüsilisi haigusi, mis avalduvad siis, kui Bindu tšakra nektar võtab mürgi vormi. See muudab kõik kehavedelikud aeglaselt (või kiiresti) mürgiks, mis viib haiguste avaldumiseni ja keha kiire (või aeglase, rõõmutu ja kvaliteeditu) hääbumiseni.

Višuddhi kujutab eluprobleemide täpset jäljendit, varustades seda ka täpse lahendusega olenevalt valitud teest. See saab selgemaks, kui võtame näitena kaks abielus olevat inimest, kellel on valida neli võimalust:

 1. Mõlemad armastavad teineteist
 2. Naine armastab meest, aga mees naist ei armasta
 3. Mees armastab naist, aga naine meest ei armasta
 4. Kumbki ei armasta teineteist

Olenevalt nende valitud teest varustab elu neid toetusega.

  • Kui partnerid teineteist armastavad, siis võtab aura armastuse kuldse vormi. Positiivselt laetud nektar (ambroosia) muudab ühise eluaseme tõeliseks koduks
  • Kui parnerid teineteist ei armasta, on kogu nende ühine elu mõttetu.
  • Kui aga üks parneritest teist armastab, vastuarmastust aga ei saa, siis parnerid kannatavad mõlemad, kuid parner, kes armastab ja igatseb, kannatab oluliselt rohkem. Sellisel juhul hajub mürgivoog Lalana tšakrast erinevatesse kehaosadesse ja loob isiku ümber negatiivse aura. Kui kaks negatiivselt laetud aurat põrkuvad, on suur võimalus saada vastupidises suunas tagasilöök. See tekitab emotsionaalsed pinged, vihkamise ja kadeduse

Kuidas see toimib?

Sel hetkel, kui kas isikut kohtuvad, hakkab mõlemast voogama energia. Esmalt tekib kontakt läbi silmade ja hääle, siis läbi südame. Kõige taähtsam on silmade või tunde kontakt. Need muudavad suurel määral tšakras olevate tatvate värvi, kindlustades ka sensitiividele analüüsiks hea informatsiooni.

Višuddhi tšakra kirjeldus.

Višuddhi tšakra asetseb kurgus, rangluude ühinemiskohas. Tšakra täpne asukoht on kaela alumises osas olev lohk. Füüsilises plaanis vastutab tšakra kurgu, häälepaelte, kopsude ülaosa, suu ja nina korrektse töötamise eest.

Kuju                     16 kroonlehega lootos

Asukoht                kurgu põhi

Nadid                   AM; AAM; IM; EEM; UM; UUM; RSH; REEM; LRIM; LREEM, EIYM; EEIYM; OM; AUM; AM; AH

Bija-mantra           HAM

Granti                   Višnu granti

Loka                     Janar – loka

Nadide värv         tumehall

Õhk                      Udana

Yantra                 Ring

Tatva                    eeter

Tatva värvus         sinine

Iseloomustus        Kosmiline

Loom                    Elevant Airavata

Višuddhi on kõrgeim kasvuaste, mida tavaline inimene võib saavutada. See tšakra annab edasi rahu ja enesekindlust ning sisemist teadvustamist kindlate ja tähtsate otsuste tegemisel.

Tšakra kirjeldus.

Iidsed käsikirjad mainivad maad, kus siiamaani elavad iidsed pühakud, valmistades uutele õpilastele ette vaimset arenguteed.

„ kogu maa on kaetud suitsuste pilvedega ja kõrgele tõusvate mägedega, päike paistab igavesti läbi pilvede ja kuu on päeval nähtav”

Višuddhi tšakra esindab tõest „ igavese müsteeriumi maad”. Kogu tšakra on kaetud suitsuse vedeliku kihiga, mis loob katkematu algheli – Nadabrahma.

Paljud pühakud on kirjeldanud Višuddhi tšakrat algheli panipaigana, laona. Inimese iga tegutsemine on seotud selle tšakraga. Lapse sündimisel siia maailma tekitab tema esimene heli selle tšakra avanemise. Sellel hetkel, kui laps vabastab hääleenergia, jääb tšakra uinunud olekusse ajani, mil teda hakkab toitma Bindu tšakra oma nektariga.

Naad – jooga praktiseerijad kasutavad peamiselt kahte põhitšakrat – Mooladhara tšakrat ja Visuddhi tšakrat. Inimese keha on nagu kosmiline muusikainstrument ja kui seda mängitakse vastavalt kosmilisele analoogiale, ärkab lülisambas asetsev vaimne enenrgia. Horisontaalses vormis sarnaneb lülisammas rudra – veena kujuga. Peamine põhjus on selles, et lülisamba mõlemad otsad langevad alla ja moodustavad energia kergemaks voogamiseks väikesed õõnsused. Lülisamba lülide paksus on suurim puusade piirkonnas ja see kahaneb pea suunas.

On oluline rõhutada, miks lülisammast ja rudra – veenat on omavahel võrreldud:

 • Jumalanna Saraswati asetseb Saraswati tšakras. Ta on teadmiste ja muusika jumalanna ning hoiab kahe käega veenat. Saraswati tšakra asetseb 5,1 cm allpool kõri piirkonda vasakul kehapoolel südame lähedal. Saraswati tšakrat toetavad kaks kõrvaltšakrat: Skanda ja Ganešha. Öeldakse, et Isand Ganešha on Isand, kes  võib anda nii erilisi võimeid kui teadmisi ja tarkust. Isand Skanda õnnistab ja kaitseb igat pühendunut.
 • Need kolm tšakrat. Saraswati, Skanda ja Ganesha moodustavad energiakolmnurga õla ja südame piirkonnas. See energia katab (varjab ja kaitseb) enamuse tšakratest (ka alumised tšakrad) ja lõpeb aagya tšakras.

Seitse muusikalist silpi ehk Swarat – SA; RE, GA; MA; PA; DHA; NI – moodustavad tänu selle energiakolmnurga energiale tšakrate levimise aluse.

Tšakra           swara             šakti                energia voog                                     raga tüüp

Sahasrar          Sa                    Brahmani        Sahasrarast Mooladharasse ja tagasi  Sadhaja

Aagya             Re                   Maheshwari    Mooladhara – Aagya tšakra               Rishabha

Višuddhi         Ga                   Kaumari          Mooladhara – Višhuddhi tšakra        Gandhara

Anahata          Ma                  Vaishnavi        Mooladhara – Anahata tšakra            Madhyama

Manipura        Pa                    Varahi             Mooladhara – Manipura tšakra          Panchama

Swadhisthana Dha                 Indrani                        Mooladhara – Swadhisthana tšakra   Dhaivata

Mooladhara    Ni                    Maha Kali       Mooladhara – Mooladhara tšakra      Nishada

Kõikidel ülaltoodud juhtudel liigub resonants alguses Sahasrar’a tšakrast, langedes vastavasse tšakrasse, siis aga tõuseb üles tagasi, väljaarvatud Mooladhara tšakra.

Kus heli ehk nada ilmneb?

Need helid on inimese enda keha helid ja kui inimene kasutab neid väesilpe joogapraktikas, siis energia muudetakse vibratsiooniks ja see hakkab läbi keha voogama.

Kõik need silbid on olemas alates sünnihetkest ja jäävad füüsilise kehaga seotuks surmani. Hetkel, kui isik sureb, ühinevad kosmilised silbid taas Kosmilise Isega.

Heli on mänginud olulist rolli aegade algusest.

Alguses, kui ei olnud midagi peale kõikjal oleva Kosmilise Voo, lõi Isand Šiva Loomise Algheli – Nadabrahma. Algheli OM kajab siiani kõikides elavates olendites. Isand Šada Šhival on viis nägu, mis esindavat viit algenergiat:

Algenergia                  suund

Maa Isand                  ida

Vee Isand                   lõuna

Tule Isand                  lääs

Õhu Isand                  põhi

Eetri Isand                 suunata

Višuddhi tšakra loom on Taevalik Elevant Airavata. Vaadates teda lähemalt, siis leiad, et Airavata on kaotanud oma halastamatuse, julmuse ja agressiivsuse, mis olid tal Mooladhara tšakras. Visuddhi tšakras on ta ühe londi ja kahe kihvaga ning uinunud energia rahuliku vooga. Airavata esindab kontrolli meeleorganite üle ja ta näo iga osa tähistab paljusid tahkusid, mis on vaja elu õigeks arenguks:

Airavata kehaosa                 iseloomustus

Suured kõrvad                                   hea kuulaja

Väikesed silmad                     terane ja tähelepanelik jälgija

Pisike suu                               tasakaalukad toitumisharjumused

Kihvad                                               raske töö

Pikk lont                                 uudishimulik uute asjade suhtes

Suured, tugevad jalad                        kontroll oma keha üle

Višuddhi tšakral on 16 peamist nadit, mis funktsioneerivad erinevatel tasanditel selleks, et aidata õpilasel oma eesmärki saavutada. Nendel nadidel on kaksikroll: üks füüsilisel tasandil ja teine hingelis – vaimsel tasandil.

AM nadi – on Višuddhi tšakrast väljuvatest nadidest üks tähtsamaid. Nadit kontrollib Saraswati tšakra ja seepärast nimetatakse teda ka Saraswati nadiks. Ta varustab kolme ilma teadmisega ja sellisel viisil kasvav energia on sobiv joogile.

AAM ja UM nadi- funktsioneerivad Saraswati tšakra kontrolli all ja vastutavad kõne väe eest. Mida rohkem on see nadi ergastatud, seda parema hääle väe õpilane sellelt nadilt saab. Muusikalise õpilase konseptsioon põhineb initsiatsiooni protsessil ja see mõjutab nadit otseselt. See nadi hakkab „ õitsele” Lalana tšakra toodetud energia põhjal.

IM nadi- t kontrollib kolm tšakrat- Saraswati, Ganeši ja Skanda tšakrad. Hetkel, kui see nadi avaneb, annetatakse õpilasele teiste inimeste elumudeli muutmise vägi. Selline inimene on varustatud tule ja vee energiaga ja on volitatud nii õnnistama kui needma. Nadil on kaksikroll. Üks on vägi ja teine viha. Viha ei ole midagi muud, kui ahamkara (ego kõrkus, upsakus) vägi ja õpilane hakkab talle annetatud energiat kuritarvitama.

EEM nadi-t kontrollib otseselt Ganešha tšakra. Hetkel, kui Višhuddi tšakra avaneb, annetab ganešha tšakra õpilasele erinevate salajaste teaduste tarkused ja bhu-loka ( maailma) teadmised. Avanenud Višhuddi tšakraga inimene on võimeline tajuma, mida teine inimene mõtleb või millised tegevused võivad talle edu tuua.

UUM, RSH ja REEM nadid annavad õpilasele teadmised kaunitest kunstidest: kirjutamine, muusika, kuulamine, tants, maalimine…

Ülalpool toodud kaheksa nadit moodustavad universaalse energia naisaspekti ja annavad õpilasele energiad, mis on väga kasulikud bhu- lokas (maailmas).

LRIM,LREEM,EIYM ja EEIYM nadid moodustavad energia meesaspekti (purušha). Kosmilise Külluse toodetav energia annab õpilasele väe vahetada keha või kanda oma hing enda kehast üle teise kehasse, väe vähendada või suurendada keha mõõtmeid ja väe moonduda ükskõik milliseks elavaks olendiks

OM, AUM, AM ja AH nadid moodustavad neutraalse energia, töötades vaimsel tasandil ja varustades õpilast Universumi enese energiaga. Nende nadide avanemise järjekord on järgnev. Om arendab kontsentratsiooni tasandit, AUM kontrollib füüsilise, eeter- ja aurakeha energiate tundlikkust, AM kontrollib soove ja sidemeid maise mateeriaga, AH annab väe mõistuse kontrollimiseks.

Bija- Mantra HAM kontrollib ülejäänud 16 nadi energiaid ja kindlustab põhitšakra õige funktsioneerimise.

Višhuddi tšakraga koos töötavad väiksemad tšakrad.

Tšakrad, mis on aktiivsed siis, kui hingatakse läbi vasaku ninasõõrme:

1. Shankya tšakra

See on üks kõige peenem ja peidetum tšakra. Töötab ühenduses Višhuddi tšakraga, varustades isikut rahu ja vaikusega.Rahutu  ja pingelise elu tagajärjel läheb see tšakra uinuvasse olekusse ning see loob inimese mõistusesse muretsemise ja rahutuse (ärevuse, erutuse) olukorra. Parim võimalik viis seda tšakrat sktiivsena hoida on regulaarne mediteerimine.

2. Shanti tšakra.

Tema tööst sõltub kogu füüsilise keha varustatus vajaliku energiaga nii funktsioneerimiseks kui tegutsemiseks. Kõik toidu seedimisest saadavad energiad muudetakse erinevaid kehaosi tugevdavaks allikaks.

3. Shantikari tšakra.

See tšakra funktsioneerib nagu vitaalsuse ja energia säilitamise ladu. Söödud toit muudetakse vitaalsuse või energia allikaks läbi liitumise protsessi kosmilise fluidumiga ( hüpoteetiline nähtamatu mõjuaine).

4. Šivadhuti tšakra

Inimest on nimetatud läbi aegade „ sotsiaalseks loomaks”, ehk teisisõnu inimene vajab enda ümber inimesi. Tegeliku põhjuse selleks annab aktiveerunud Šivadhuti tšakra, mis toodab Anahata tšakrale „ suhte nektarit”, mistõttu sotsiaalne kogunemine ja asetumine muutuvad elu osaks.

5. Šivarupini tšakra

Joogasuutrates on öeldud: „ jooga ja meditatsioon ei ole igaühele nagu tass teed”. Mil iganes inimene läheb Guru juurde, et saada jooga või meditatsiooni teadmisi, hindab Guru soovijat läbi energiaprotsessi ja mõistab tolle võimekust (võimetust), enne kui asub teadmisi edasi andma.

6. Shobana tšakra

Annab võimekuse omandada teadmisi meditsiinist, alkeemiast, okultsetest teadustest. Tšakra on aktiivne alates sünnist ja teda ei saa jõuga avada, kuna ta loomus oleneb mineviku karmast.

7.-8. Shruti ja Shubadra tšakrad

See tšakra on tekitanud puhtuse, korrastuse ja iha, töötades salvestatud karma aga ka ümbruse mõjude põhjal. Naiste iha kanda ehteid ja teha meiki, jne on põhjustanud need tšakrad.

9. Siddhi tšakra

Igas inimolendis, olgu ta mees või naine, ilmneb füüsiliste vajaduste rahuldamise tahe

Südame ja keha ihad (soovid) naistel on põhjustanud see tšakra.

10. Šiva tšakra

Põhustab heategevuse iha, endast nõrgemate kaitsmise ja abistamise ning hooldamise soovid.

11. Šivaduhuti tšakra.

Pärast teatud varandusliku tasandi saavutamist muutub isiku mõistus üksikuks ( hingest lahusolevaks) ja eksleb, et leida tõelist „mina”. Et leida oma tõeline „mina”, rändab ta paljudes paikades, lootes kohtuda oma vaimse õpetajaga. See lahusolekutunne on põhjustatud Šivadhuti tšakra toimest.

12. Skandamata tšakra

Arendab kolme põhilise vajaduse saavutamise soovi: toit, peavari, kehakate. See tšakra toimib kehas alates sünnist ja lahkub veidi enne surma. Sama tšakra põhjustab ka Ego loomise inimese mõistusesse.

13. Smitri tšakra

Looduse tunnetus ja looduse ilu nautimine on kättesaadavad tänu sellel tšakrale. Ka rõõmu ja kurbuse kontseptsiooni kontrollib see tšakra.

Järgnevad 13 tšakrat töötavad aktiivselt siis, ku hingatakse läbi parema ninasõõrme

1. Srestini tšakra

Raske töö, relvadekäsitsemine, teadmised (õpetus) sõjarelvadest on võimalik siis, kui Srestini tšakra on aktiivne. Koos Mooladhara ja Višhuddi tšakraga varustab Srestini tšakra keha tugevusega, mis annab võimaluse saavutada parim võimalik lahendus ja teha paremini tööd.

2. Sri tšakra

Kui see tšakra on aktiivses olekus, annab ta õpilasele teadmisi muusikast, tantsust ja teistest loomingulistest aspektidest.

3.- 7. Sribhisani, Srierudi, Srilampata, Suchanda ja Sudharmini tšakrad

Need tšakrad varustavad isiku keskendumise ja pühendumuse väega, et teha ükskõik, missugust tööd või täita kohustusi. Nad töötavad parimal moel koos füüsilise kehaga sõiduki juhtimisel, harjutuste tegemisel, paadiga sõitmisel, ronimisel, spordivõistlustel, konkurssidel, kohtumistel ja vestlustes, palumisel, kaitsmisel,jne.

Need tšakrad ei toimi omaette, vaid koos Saraswati, Shirsha, Mahabhima, Šiva, Rudra ja Kurma tšakra juhatusel. Nii paljude tšakrate kombineeritud pingutus kindlustab kontrolli õpilase tegutsemise üle ja ka edu.

8. Sridardduri tšakra

Sridardduri tšakra hoolitseb vaimse juhendamise eest vaimses sfääris. Ta on kõikide salateaduste kontrollija. Õpilane, kes soovib saavutada edu tantras, jantras ja mantras, võib olla edukas alles pärast seda, kui see tšakra on avanenud

9.Srijaha tšakra

Igas inimolendis, olgu ta mees või naine, ilmneb füüsiliste vajaduste rahuldamise tahe. Südame ja keha soovid meestel on põhjustanud see tšakra

10.Srinandini tšakra

Sel hetkel, kui avaneb see tšakra, õnnistatakse õpilast väega aru saada lindude ja loomade keelest

11.Suddha tšakra

Sama toime, mis Šivarupini tšakral

12. Sulakara tšakra

See tšakra aitab siis, kui pöörduda kellegi poole ajutise töö saamiseks

13. Sumagala tšakra

Kümblemine, söömine, roojamine, seedehäired ( kõhugaasid) – põhjustatud Sumagala tšakrast. See tšakra tagab füüsilisele kehale muutumatu jõu.

Järgnevad tšakrad ei sõltu ühestki füüsilisest võimest, vaid toimivad vaimses sfääris, aidates õpilasel saavutada purna samadhi* seisundit

Purna samadhi*-  (Shunija) „ tühjenenud seisund”; kontakt Jumalaga hingamatuse seisundis; joogalik transs, eneseteadvustamine, mis on täitunud rahuga ja vaba soovidest; eneseteostus

Samadhi olek ilmneb, kui prana siseneb ja kulgeb läbi Susumna nadi. See on tasakaalu seisund (kahe- Jivatma ja Paramatma liit).

Sushmana, Susutala, Sutara, Svaha ja Sweta tšakrad

Need viis tšakrat esindavad kosmilist hinge:

 • Sushmana esindab elude ajalugu
 • Susitala esindab kosmoloogiat
 • Sutara esindab sekundaarset loomist( isiku erinevad elud läbi eksistentside)
 • Svaha esindab elude genealoogiat ehk sugukonnateadust
 • Sweta esindab hinge läbielatud aastaid

Tapasvini, Tara, Totila, Tridasewari ja Tripula tšakrad

Need viis tšakrat esindabad energiate erinevaid aspekte, mis ühinevad Rishi* või Mahatma** loomiseks

Rishi*- tõe nägija, tark, pühak

Mahatma**- suur hing

 • Tapasvini esindab jnanat ehk tarkust, mis on materiaalne, kosmiline või vaimne
 • Tara  esindab joogat ehk keskendumist (füüsilise keha kosmiline ühinemine Universaalse energiaga)
 • Totila esindab kriyat ehk esoteerilist rituaali (varustab kosmilise võtmega igavikulisse õndsusesse)
 • Tridasewari ja Tripula esindavad eksoteerilist teenimist ja õndsuse ekstaasi

Need kuus tšakrat esindavad kuut väekat teadmiste meediumi ehk vahendajat.

1.      Tupti tšakra esindab loogikat (nyana)

2.      Tusti tšakra esindab kosmilist loogikat (vaiseshika)

3.      Tvarita tšakra esindab vabadust kannatustest (sankhya)

4.      Ugrashanda tšakra isekuse ja isetuse ühendust (jooga)

5.      Ullota tšakra karmat (purva mimamsa)

6.      Ulluka tšakra esindab Brahma taskust (uttara mimamsa)

Järgnevad 12 tšakrat esindavad kosmilist tarkust:

1.      Uma tšakra esindab teadust ajast (kala)

2.      Vaishnavi tšakra esindab ennustamist ja astroloogiat

3.      Vamani tšakra esindab alkeemiat

4.      Varahi tšakra esindab tarkust

5.      Vayavya tšakra esindab teadmisi sisenemisest teise isiku kehasse ( parakaya pravesha)

6.      Vedarthajanani tšakra esindab õpetust kõikidest elus- ja elututest objektidest

7.      Vidya tšakra esindab teadmisi kalliskividest ja haruldastest tantratest

8.      Vijaya tšakra esindab maagiat

9.      Vikarali tšakra esindab 64 yoginit

10.  Vimala tšakra esindab helisid (sabda)

11.  Vinayaki tšakra annab kuulamise väe

12.  Viradža tšakra kondlustab kontrolli viie meeleorgani üle

Mis juhtub kehaga, kui avaneb Višuddhi tšakra?

 • Lülisambas, eriti selle ülemises osas on kestvalt omapärane tunne
 • Pidev kihelemine pea taga Bindu tšakra lähedal
 • Kosmiliste tilkade muundumise nektariks või mürgiks otsustab Kundalini täieliku ärkamise protseduuri. Ta määrab ära ka energia liikumise läbi Ida, Pingala või Susumna nadi
 • Keha on varustatud seletamatu säraga
 • Teadmine elu kõigist kolmest staadiumist: minevikust, olevikust ja tulevikust
 • Hing ärkab igavikulisest unest ja varustab keha kosmilise energiaga.
 • Isikule on annetatud viie tatva: maa, vee, tule, õhu ja eetri energia olemused
 • Keha saab nii palju energiat, et ei vaja mitu päeva toitu

Mis juhtub pärast Višuddhi tšakra avanemist?

 • Õpilane õnnistatakse tervendamise kosmilise väega
 • Sel hetkel, kui višuddhi tšakra avanev, saab õpilane üheks Olemusega- Guru ja Kõige soodsa Jumal saavad üheks. Nii Guru kui Isand kindlustavad õpilasele edasise tee.

Višuddhi tšakra on viimane tšakra, mida õpilane saab avada oma isiklike jõupingutustega.

Järgnevate tšakrate avamine vajab õpilase kokkupuudet oma Guruga.

NB!

Enne Aagya tšakra mõistmist  on oluline mõista Lalata ja Agni – Kunda tšakrat.

Lalata tšakra

Lalata tšakra on unikaalne nagu Bindu tšakra’gi. Tšakra täpne asukoht on 2 sõrme Aagya tšakrast ülalpool.

Lalata tšakra kuju on unikaalsne selles mõttes, et temast ei välju nadisid. Tšakra normaalne värv on tume – suitshall.

Igal indiviidil on kaks põhilist keha, mis on teineteise täpsed koopiad. Esimene on füüsiline, teine aga varjukeha.

Varjukeha elab isikuga kogu tema elu jooksul ja lahkub alles pärast selle kremeerimist.

Kui isik alustab oma vaimset elu, siis ta tegelikult aktiveerib varjukeha ja see ühineb füüsilise kehaga, et moodustada unikaalne energiaaura, mis annab õpilasele Universaalenergia väe. See juhtub tänu sellele, et kuigi varjukeha on füüsilise keha täpne koopia, liigub ta ebakorrelatiivselt (nihutatult) füüsilise keha suhtes:

Tšakra                                   füüsiline keha                                               varjukeha

Mooladhara                õndra piirkond                                   reite vahel

Swadhisthana             ristluu piirkond                                  õndra piirkond

Manipura                     nimmepiirkond                                   ristluu piirkond

Anahata                        rindkere piirkond                               nimmepiirkond

Višuddhi                        kaelapiirkond                                     rindkere piirkond

Aagya                                     kahe kulmu vahel                               kaelapiirkond

Sahasrar                      pealae keskel                                      pea keskel

Vibreeriv energia, mida füüsiline keha hajutab, on aeglane ja staatiline. Varjukeha vibreeriv energia on aga muutumatu, andes seega füüsilisele kehale tasakaalutunde.

Agni –Kunda tšakra

Agni – Kunda tšakra on veel üks tšakratest, mis on seotud Aagya tšakraga.

Agni –Kunda täpne asukoht on 2 sõrme Aagya tšakrast allpool.

Agni –Kunda on samuti unikaalne tšakra, millest ei välju nadisid. Tema värv on hele- nagu igavikuliselt põlev tuli- nagu päike.

Mõlemad tšakrad muudavad otsekohe oma värvi, kui alumised tšakrad hakkavad avanema.

Nende kahe tšakra silmapaistvaim funktsioon on inimese trauma ravimise ja mõistmise ning selle kergendamise valdkond.

Just nende tšakrate tõttu näevad õpilased oma tšakrates erinevaid värve ning mitmesuguseid aistinguid. Normaalses olukorras sõltuvad tšakrate värvid nende funktsioneerimisest ja rollist:

Kui probleem on kord lahendatud, jääb alles armi tekitanud värvitoon. Need toonimuutused mõjutavad ka Lalata ja Agni – Kunda tšakrate värve.

Tšakra             värvus             probleemi värvus        probleemi lahendav värv

Mooladhara    punane                        hall                              violetne- ükskõiksus, jahedus

oranz                                                  Roheline- psüühikahaavade ravimine

Swadhisthana oranz               sogane hall                  roosa ja koolane- seksuaalprobleemid nagu

pruun                          ahistamine, vägistamine, füüsilised probleemid

Manipura        kollane                        määrdunud sinine

Anahata          roheline           pruun                          roheline ja punane toetavad südant

Kuldne                       mustjassinine

Roosakas        tumepunane

Visuddhi         sinine              punane (vähktõbi)      punane ja sinine, varustades ma  ja vee

Valge              helepunane                 energiaga

Aagya             indigavioletne oranz                           kollane, valge, sinine- hangib põhivärvidele

Põhisinine       koltunud valge           energiat

Sahasrar          valge               must                            valge, kollane, roosa ja sinine

Kuldne

Violetne

Kuidas need tšakrad toimivad?

Agni – Kunda tšakra on keskus, mis varustab füüsilist keha energiaga. Varustuskeskusele annab kosmiliste tilkade energiat Lalata tšakra. Lalata tšakra nektari tilgad aitavad füüsilises kehas kaasa munarakkude ja sperma moodustamisele, kandes kosmilises mõttes hoolt isiku ellujäämise aluse eest.

Lalata ja Agni – Kunda tšakrad on aktiivsed järgmiste protsesside kestel:

 • Ravimine- nii vaimne kui traditsiooniline
 • Sadhana – vaimne praktika, distsipliin, kõik misa õpilane teeb Tõe, Jumala või Kõigekõrgema saavutamise eesmärgil, patukahetsus
 • Dhyana –mõistuse üle kontrolli saavutamise kunst, meditatsioon
 • Jooga ja kõik teised füüsilised treeningud ning harjutused
 • Hingamisharjutused

Õpilasele, kes tahab saada (nii enda kui teiste) vaimseks ravitsejaks, on tähtis saavutada meisterlikkus erinevates asanad’es (kehaasendites). Nendest tähtsaimad on Lootose asend ja Lihtne asend, mis mõjutavad otseselt Lalata ja agni – Kunda tšakrat. Nende regulaarne praktiseerimine võib anda inimesele suurt kergendust, kuna aitavad säilitada nektaritilku, mille muidu sööks Agni –Kunda tšakra, ja tänu sellel pikeneb eluiga.

Veel üks väga oluline hingamisharjutus, mida õpilane peaks sagedasti ja regulaarselt praktiseerima, on alternatiivne hingamisharjutus (hingamine läbi vahelduvate ninasõõrmete). See aitab saavutada tasakaalu Ida ja Pingala nadides ja vähendab elunektari asjatut põlemist

Aagya tšakra

Madalamad tšakrad töötavad erinevate kehade tasandil, kuid Aagya tšakra ühineb otseselt Kosmilise Energiaga.

Aagya tšakra punktis liitub kolm Kosmilist Energiat kandvat kiirt: Ida, Pingala ja Susumna nadid. Seda punkti nimetatakse veel Prayagi või Triveni, kuna kolm nadit esindavad kolme jõge: Ganga, Yamuna ja Saraswati (Ida, Pingala, Susumna).

Hetkel, kui kolm energiat Aagya tšakras kohtuvad, haihtub õpilase individuaalsus ja ta ühineb Universaalse Energiaga. Teadlikkus avardub ja kahemõõtmelise vormi konseptsioon muutub kolmemõõtmeliseks. See sisaldab hinge, chittat* ja manast**

Chitta* – Kosmiline Teadvus, intelligents, mõistus

Manas** – mõistuse üks aspektidest; võrdlemise, klassifitseerimiseja arutlemise võime

Kui õpilane avab mingi tšakra, mis on seotud karmaliste tegude, negatiivsete emotsionaalsete stresside ja teiste traumaatiliste sündmustega, siis need avanevad talle koos selle tšakraga. Kuis kui avanenb aagya tšakra, siis kogu mineviku karma puhastub ja õpilane saab puhtaks kui Hing.

Sanskriti keelne sõna „ aagya” tähendab- käskimine või kord.

Sõna „ aagya” pärineb „Hevaraja Tantrast”. Kus on kirjutatud: „ tšakra pingestub, kui fokuseeruda ja kontsentreeruda kolmandale silmale”. Selle kontseptsiooni järgijad Nath Pantid nimetasid selle tšakra Guru tšakraks. Lääne salateadused nimetasid koondumise keskme Kolmanda Silma Tšakraks, kuldseks jõeks või Kabbah punktiks.

Tšakra asukoht on kahe kulmu vahel otsmiku keskel, füüsilises plaanis selle koha taga. Täpne asupaik on kuklas, kus seljaaju ühineb peaajuga.

Kuna Aagya tšakra asukohta on raske määrata, põhineb meditatsioon kirjelduse kontseptsioonil.

Epifüüs ehk käbinääre*** jääb kahe kulmu vahele ja o0n kontsentratsiooni ideaalne keskus. Epifüüs funktsioneerib kahes järgus: esimeses töötab ta nagu meedium, võttes vastu Universaalselt Enenrgialt informatsiooni, teises eristab ta erinevaid hormoone, mis toimivad seksuaalsel tasandil. Kuni puberteedieani töötab epifüüs kui vastuvõtja, täiskasvanueas tiomib füüsilisel tasandil.

Epifüüs ehk käbinääre*** – töötab inimkehas ku bioloogiline kell, milles produtseeritakse ööpäevarütmikat, sealhulgas und produtseerivat hormooni melatoniini. Epifüüs pidurab sugulise küpsuse enneaegset väljaarenemist. Veel toodetakse selles näärmes hormooni serotoniin, mida kutsutakse heaoluhormooniks.

Epifüüsi ehk käbinäärme töö oleneb paljudest erinevatest teguritest ja ka tasanditest. Füüsilisel tasandil sõltub see:

 • Keskkonnafaktoritest, mis esindavad erinevaid eluviisi mõjutavaid tegureid. Ühiskond, sõbrad, vaenlased, eetika, jne kujundavad väga tugevalt järgneva elu mustrit.
 • Käitumisfaktoritest, mis näitavad seda tegevust, mida on mõjutanud keskonnafaktorid
 • Kasvatuslikud faktorid arenevad välja vastavalr keskkonna ja käitumisfaktorite mõjule ning on klassikaline kirjeldus jäädvustunud hinnangutest; alateadlik soov ellu jääda. See sisaldab ka üldisi ja spetsiifilisi oskusi, mida inimesele elus on sisendatud.
 • Tõekspidamised ja veendumused kasvavad välja ühiskonnast, vanematelt, sõpradelt, Õpetatelt ja teistest allikatest omandatud informatsioonist. Veendumused ilmutavad end mitmel viisil, näiteks sõltuvusena, fanatismina.
 • Spiritualism on sügavaim teadmiste vorm metafüüsiliseks arenguks ja ühinemiseks Universaalse Energiaga.
 • Kõik need tegurid on omakorda mõjutatud käbinäärme tööst, mis töötab vastavalt valitud eesmärkidele.

Aagya tšakra kirjeldus.

Aagya tšakra on täpne kujutis mõistuse, keha ja vaimu ühendusest. Ühinemine vabastab füüsilise keha füüsilisest sfäärist ja viib ta ülesse vaimsele tasandile. Aagya tšakra ja Mooladhara tšakra esindavad kahte äärmust, üks esindab vaimset ja teine füüsilist sfääri. Isiku kogu areng pendeldab (ting- ling) nende kahe tšakra vahel.

Mooladhara tšakra esindab füüsilise keha elu

Aagya tšakra esindab füüsilise keha surma ja vaimse keha arengut ja selle tšakra tegelik tegevus hakkab peale sealt, kus lõpeb füüsilise keha roll.(Siit ka teadmine selle kohta, miks peab sooritama joogaharjutusi teatud aja – koostaja märkus).

Füüsilisel tasandil aitab see tšakra tagada silmade, kõrvade, nina, kurgu, otsaesise, oimupiirkonna ja tagaaju õige töö.

Põhitšakra kirjeldus:

Kuju                            kahe kroonlehega  lootos

Nadid                          HAM , KSHAM

Bija mantra                 AUM

Granti                          Rudra (Šiva) Granti

Loka                           Tapo- Loka ( mõistus)

Nadide värv                Valge

Õhk                             Apana, Vyana, Samana, Prana, Udana

Yantra                         Ring

Tatva                           Manas tatva

Tatva värv                   Olematus (tühjus)

Jumalanna                   Hakini

Jumal                          Sada –Šiva

Tatva jumal                 Trikona (tagurpidi kolmnurk)

Energia jumal              Ishvara

Juhtiv jumal                Rudra

Loom

Energiakeskus             Trikona (tagurpidi kolmnurk)

Aagya tšakra paikneb Tapo- loka ehk mõistuse sfääris. Seetõttu tegeleb enamiku tegevusega mõistus ja neid kontrollib aagya tšakra.

Tantristlikes käsikirjades on mainitud, et see, kellele on antud terve mõistus, keha ja hing, on see, kellele on kinkinud oma õnnistuse isand Šiva ise. Sellin isik ei satu kunagi haiguste kütke ja saab surres vabanemise (mokša). Kuid alates loomisest tänapäevani ei ole veel ükski inimene sellisena sündinud.

Enamus haigusi, millega inimesed kokku puutuvad, on tingitud karmalistest tegudest, mis vallanduva alates sünnist ja kestavad kuni surmani. Haigused ilmutavad end erinevates vormides, vaevates mõistust, keha ja hinge.

Aagya tšakral on kaks väljuvat peamist nadit ja bija mantra-AUM.

AUM- on enimkasutatav mantra ja esindab Šiva Panchaksari mantrat- Om Namah Šivaya

Sõnal AUM on sügav toime sellise inimese kehale, mõistusele ja hingele, kes on leidnud mantra tõelise olemuse. Enamus mantraid algab Om-iga, sest see tähendab kõigi kolme ülima energia ees härdalt maani kummardamist ( Brahma, Višnu ja Maheswara (Rudra))

AUM kosneb kolmest tähest: A; U; M. Mantra iga täht esindab Kosmilise Energia erinevat tahku:

A                                U                                            M

Ärkvelolek                  Unenägudega uni                   Unenägudeta uni

Brahma                       Višnu                                      Malesh

Bhur                           Bhuvah                                   Swaha

Aagya tšakra tsentris asub puhast karmiinpunast värvi bija- mantra. See kiirgus kandub igasse suunda, sarnanedes tšakra sees oleva Universaalse Energiaga.

Nadisid HAM ja KSHAM kontrollivad täielikult kolm alatšakrat- Lalata, Bindu ja Agni- Kunda.

Naistel on Aagya tšakrat kergem avada kui meestel. Peamine põhjus on selles, et naised tegutsevad inuitiivsemalt ja neist voogav energiaessents on kõrgemal tasemel kui meestel. Kui Kundalini –Šakti tõuseb, läbib ta Susumna nadi, mille lõpus asetseb Aagya tšakra, mis on kolme punkt ühinemiskoht e Trikuti. Susumna voog suunab selle brahmarandrasse. Aagya tšakra aktiveerumine viib psüühiliste võimete, selgeltnägemise, prana siddhi ja telepaatilise kommunikatsiooni saavutamiseni.

Usutakse , et Kali- Yuga* lõpus hakkab Isand Šiva Nataradža (Tantsuisand) kujul tantsima tandava raevukat tantsu loomingu hävitamiseks. Samal viisil hävitab Isand õpilase tamasliku ja radžasliku tatva, et suurendada satvalikku tatvat. Nagu eespool mainitud, tähendab aagya käsku- kuid see ei ole antud mitte Guru vaid Universaalse hinge poolt.

Isand lubab seda tasandit saavutada ainult tõelisel õpilasel, kus Guru toimib selle eesmärgi saavutamisel meediumina.

*Yuga– Universumi arenguperioodid on jagatud yugadeks. Yugade pikkus on arvutatud jumalate aastate alusel. Jumalate üks aasta on ligikaudu 432 inimese aastat.

Satya Yuga

Selle pikkus oli 1 728 000 inimese aastat ehk 4000 jumalate aastat.

Satya yuga oli kuldne aeg, kus jumalad ja inimesed elasid koos. Inimesed olid puhrta südamega, elu oli täidetud rõõmu ja õnnega  ning nad elasid amrit nektarist, mida andis neile Emake Maa. Inimeste mentaalsed vahendid olid arenenud sellise tasemeni, mis võimaldasid vägesid kasutada jumalatega võrdsel tasemel.. sel perioodil oli iga indiviid õnnistatud 64 riddhiga, 8 siddhiga ja 9 niddhiga. Inimeste eluiga oli tuhandeid aastaid pikk. Taevas oli katuseks ja maa süki voodiks.

Treta Yuga

Selle pikkus oli 1 296 000 inimese aastat ehk 3000 jumala aastat.

See periood oli jumalate jaoks inimese testimise periood, et kindlaks teha nende puhtuse suurur. Sellel otstarbel lõi Brahma inimese teadvusesse puuduse tunde. See tekitas inimmõistusesse tühjuse tunde ja nad hakkasid tõde otsima. Jumalad peitsid end inimeste eest. See oli sellel ajal, kui ilmusid puud ja taimed. Indra (Vihmajumal) lõi vihma ja hakkas ilmnema kliima. Üle Emakese Maa levis ilu ja inimeses tekkis soov seda omastada. Tekkis võitlus puude, maade jne pärast. Loodi majad, külad, linnad. Inimesed nägid vaeva, et koguda teadmisi tõe leidmiseks. Neile antud siddhid ja riddhid hakkasid kahanema ja inimesel tuli tugevasti pingutada, et neid säilitada.

Kurja loomuga inimesed tundsid teadmiste kasvades ennast teistest parematena. Inimeste eluiga kahanes. Sel perioodil koostati „ Rig – veeda”. Inimesed hakkasid teenima loodust, Indrat, Varunat ja Agnit. Inimene hakkas elu kartma. Hakati ohverdama loomi ja ka teisi inimesi, et saavutada materiaalseid hüvesid.

Dwapara Yuga

Selle ikkus oli 864 000  inimese aastat ehk 2000 jumalate aastat.

Selle perioodi alguseks oli inimene kaotanud peaaegu kõik riddhid ja siddhid, mida ta oli saanud Satya- yugalt. Alles selles yugas loodi „Ayurveeda”, inimesed said teadlikumaks sellistest taimedest, mille omadused aitasid haigusi ravida.

Inimeste ja jumalate vahelised suhted olid tugevasti lõhestunud. Peamine põhjus oli selles, et inimesed leidsid rohkem kohutust materiaalsest tulust

Kali yuga.

Selle pikkus on 432 000 inimese aastat ehk 1000 jumalate aastat.

Praegu me elame selles yugas, olles selles läbinud üle 5100 aasta. Inimolendi mõistus on laostunud materiaalsetest vajadustest sellisel määral, et ta ei kõhkleks elatise teenimise nimel ka Jumala mahamüümisest. Jumalate inkarnatsiooni saavad väheste teadmistega inimesed ja neid teenitakse. Tõelised teenijad saavutavas selles yugas palju ja väikese pingutusega.

Kui selle yuga aeg saab täis, moodustub uus Universum ja uus tsükkel algab.

Ühe tsükli kogupikkus ehk Manvantara kestab 4 320 000 000 aastat

Sahasrar tšakra.

Sel hetkel, kui õpilane saavutab Sahasrar tšakra tasandi, on ta väljaspool inimtarkuse kontseptsiooni.

Kroonkeskus on palju kõrgemal, kui Sahasras tšakra tegelik asukoht. Peamine põhjus selleks on siin dwi-sarira ehk kakskeha toimimise kontseptsioon. Esimest keha, mis on oma olemuselt eeterlik, nimetatakse Kroontšakraks ja seda, mis asub väljaspool füüsilise keha sfääri, nimetatakse Sahasrar tšakraks. Kroontšakra täpne asukoht ühtib Lalalta tšakra asukohaga ja tal ei ole mingit kindlat kuju, samuti muudab ta värvi, kui muutuvad teiste tšakrate värvid

Põhitšakra kirjeldus

Kuju                           1000 kroonlehega lootos

Asukoht                      aju

Nadid                         1000 kroonlehte A-st KSA-ni

Bija-mantra                 Parma-Šiva

Granti                         väljaspool grantisid

Loka                           satya –loka (Kosmilise Tõe Ilm)

Nadide värv               vikerkaarevärv

Õhk                            väljaspool õhkude sfääri

Yantra                        täiskuu

Tatva                          väljaspool viit tattvat

Tatva värv                  kirjeldamatu

Jumalanna                   Maha- Šakti

Jumal                          Isand Šiva

Tatva jumal                 esindatud kõik 84 jumalat ja jumalannat

Energia jumal             Jyotir lingam

Juhtiv jumal                Isand Šiva

Loom                         esindatud kõikide jumalate ja jumalannade sõidukid

Energiakeskus            kuu

Parim viis selle tšakra kirjeldamiseks on energia ja valguse levimise mõistmine. Selle tšakra läbilaskevõimet iseloomustab fakt, et iga väikseimgi energiafragment või energiavoo muudatus muudab selle tšakra värvikombinatsiooni samamoodi, nagu prisma murrab ühe valguskiire erinevateks värvispektriteks.

Energia värvispekter ja selgus sõltuvad isiku „ puhastumise” tasemest. Kui isik on puhta südamega, on ta kindlustatud ka aura energiaga, mis on värvuselt kuldne ja ümbritseb kogu keha, see auralik energia esindab Universumi enese puhtust.

Ärganud hing on maa, vee, tule, õhu ja eetri, chitta (mõistus, aru) ja manas’e (võrdlemise, klassifitseerimise ja arutlemise võime) kandja. Chitta ja manase energiad moodustavad ühe energiaüksuse ja seetõttu voogab universaalne energia läbi kogu füüsilise keha. Sellesse tšakrasse paigutatud energiaookean on nii mõõtmatu, et võiks füüsilist keha hoida igavesti elavana, kuid tavaliselt hääbub see Bindu tšakra nektari ülemäärase põlemise tõttu.

Sahasrar tšakra on 20 kihiline, millest igaühest väljuvad 50 nadit. Nadid on ühendatud kõikide suurte ja väikeste nadidega ja põhitšakratega füüsilises kehas.

Igal tšakrast väljuval nadil on oma täht mõõtmest A mõõtmeni KSA. Iga täht kordub igal 20 kihil, moodustades summana tšakra, millel on 1000 kroonlehte ehk nadit. Igal tšakra kihil on erinev värvus ja iga kiht toodab kosmilise heli erinevaid tasandeid, mis on kuulmisorganitele ja nadidele kuuldavad. Need helid on käsklused ja sõnumid keha erinevatele tšakratele. Selle tšakra tsentris on kuusirp ja Kuu toimib nagu Universaalse energia vastuvõtja. Kuu vastuvõetud sõnumid suunatakse kolmnurka, mis esindab Šakti kohalolekut ja tsentris olev Bindu esindab Isand Šiva ja Šakti kosmilist ühinemist, kahe vastandliku energia – loova ja hävitava- ühinemist.

Miks peab Kundalini- Šakti pärast haripunkti jõudmist ja kosmilise õndsuse saavutamist tagasi alla liikuma?

Sellele saab vastata vastavalt karma vaatepunktist ja tšakrate kosmilisest teooriast.

Inimkeha koosneb viiest algelemendist ja eluvormi, millesse ta on sündinud, on otsustanud eelmiste elude karma. Et siseneda püsivasse kosmilisse õndsusesse, peavad karmad olema lahustatud.

Kui Kundalini- Šakti läbib erinevad tšakrad, avanevad nende kroonlehed ehk nadid. Kohe, kui  energiavoog ületab tšakra, vajub kroonleht tagasi longu. Vaata seda kui lille, kes reageerib päevavalgusele, keerates õit  valgusallika poole, kui valgusallikas kaob, sulgeb lill oma õie. Sahasrar tšakrast tagasilaskumise teekonnal kannab Kundalini- Šakti endaga kaasas nektarit, mis lubab tšakratel end taas avada. Kuid tšakrate avanemine üksi ei tähenda vell, et karmalised teid on tasutud.

Ükskord küsis ühe kuulsa Guru õpilane temalt: „Meister, räägi mulle midagi, mida sa tegid enne, kui saavutasid valgustatuse?”

Meister vaatas õpilast ja ütles: „Tavaliselt ma lõhkusin puid.”

Õpilane küsis jälle: „ Meister, sa lõhud täna ka puid, mis seal siis vahet on?”

„ Erinevus ei ole puudes, vaid minu tajumises.” oli meistri vastus ja ta jätkas puude lõhkumist.