Suured nadid: Sushumna, Ida ja Pingala

Suured nadid

 

Nadi on sanskritikeelsne sõna, mille juursõna on NADA. –HELI. Nagu heli, mis kõmisedes ja kajades levib läbi tühja ruumi, samuti kõmisev liikumine. Nadid on peamised prana kandjad.

Sushumna nadi.

 

Seljaaju mängib juhtivat rolli keha struktuurides, toimides reflekside  keskusena ja kandes impulse peaajusse ja ajust välja. Seljaajul on tähtis osa Kundalini ärkamisel, sest ta moodustab aluse kogu ärkamise protsessile. Kolm tähtsamat nadit ulatuvad kroontšakrast  juurtšakrani. Susumna nadi on nendest kolmest kõige tähtsam, sest ta asub seljaaju keskel, teised kaks asuvad paralleelselt teine teisel pool tema kõrval.

Sushumna nadi on karmiinpunast värvi, algab Kanda-mulast, kohe Juurtšakra tagant ja tõuseb üles mööda lülisamba tsentrit. See jõujaam reguleerib ärganud Kundalini energia liikumist..

Sushumna nadi läbib lülisamba kogu silindrilist õõnsust, Ida on temast vasakul ja Pingala paremal.Kõik Universumi vibratsioonid kajastuvad üheaegselt eeterkeha peensüsteemides, mis omakorda mõjutavad füüsilist keha. Ümbritseva keskkonna vibratsioonid mõjutavad meie karmalisi tegusid. Kõik need mõjutused kanduvad prana nadidele ja veel rohkem kogu tšakrate süsteemile. Susumna nadi säilitab informatsiooni meie kõikidest tegudest eeterkeha vormis.Sushumna nadi läbimõõt on 1/1000 juuksekarva paksusest. Tema sees on kehale vitaalseid energiaid tootev allikas, mida nimetatakse „Vajra”- välk. Ta töötab välgu sarnaselt. Kui füüsiline keha vajab lisajõudu, kogub Vajra nadi kehast energia kokku ja suurendab adrenaliini hulka.Vajra nadi algab Sushumna nadi alguspunktist ja liigub ülespoole Sushumna nadi sees.Vajra nadi aitab hoida energiate liikumist kõikide kehaosades proportsionaalsena . Informatatsiooni  keha vajadustes ja olukorrast saab ta psüühilistest sõlmedest.Vajra nadi kontrollib ja hoiab Sushumna nadit virgumisprotsessiks sobivas vormis.Vajra nadi särab nagu päike.

Vajra nadi sisaldab omakorda  Shitrni nadit. Ta algab Vajra alguspunktist ja tõuseb ülespoole Vajra nadi sees. Chitrni nadi on vaimne nadi , mida võivad tunda ja näha ainult need, kelle keha, meel ja vaim on puhastunud. Nadi aktiveerub alles siis, kui isiksus on täielikult muutunud – puhastunud mentaalselt, füüsiliselt ja vaimselt. Chitrni nadi on jahe nagu kuuvalgus

Pärast Chitrni nadi avanemist muutub virgumisprotsess lihtsamaks, sest see nadi juhib uinunud Kundalini Sahasrara-kroontšakrani läbi Brahma nadi, mida nimetatakse Sushumnaks.

Ida ja Pingala

Sushumna nadi kõrval on kaks peamist nadit:

Ida  nadi, mille meditsiiniline vaste on parasümpaatiline närvisüsteem

Pingala nadi, mille meditsiiniline vaste on sümpaatiline närvisüsteem.

Sümpaatilised närvid algavad kahest sümpaatiliste  närvisõlmede ahelast, mis asuvad mõlemal pool seljaaju kanalit. Parasümpaatilised närvid saavad alguse pea ja seljaajust.

Ida

Ida nadi paikneb praana kehas parema munandi (naistel häbememoka) ja vasaku ninasõõrme vahel, selle põhjuseks on tema olemus- Ida nadi on külm – Kuu. Meditsiiniliselt on see parasümpaatiline närv.

Ida nadi funktsioonid:

  • jahutab keha kuumust
  • reguleerib vererõhku
  • reguleerib sapi nõristust

Pingala

Pingala nadi praana voogab kehas vasaku munandi (naistel häbememoka) ja parema ninasõõrme vahel, selle põhjuseks on ta olemus – Pingala nadi on kuum-Päike. Meditsiiniliselt on ta sümpaatiline närv. Oma kuuma loomuse tõttu on tema funktsioonid kehas:

  • hoida normaalset kehatemperatuuri ja vererõhku
  • kergendada seedimist ja reguleerida kehatemperatuuri kõhuõõne, maksa, neerude ja südame piirkonnas.

Kuidas need nadid kehas töötavad?

 

Hingamise mustri määrab ära energia liikumine nadis:

  • Ida nadi väljub läbi vasaku ninasõõrme
  • Pingala nadi väljub läbi parema ninasõõrme.

Kui Pingala nadi on aktiivne, liigub õhk kergemini paremas ninasõõrmes ja kui õhu liikumine on kergem vasakus ninasõõrmes, on aktiivsem Ida nadi.Tsükkel muutub automaatselt umbes iga 2 ½ tunni tagant. Sellise hingamismustri muutumine mõjutab ka mõistuse tööd

  • Kui funktsioneerib Ida nadi , on aktiivne  aju parem pool.
  • Kui funktsioneerib pingala nadi, on aktiivne aju vasak pool.

Parem ajupool on rohkem mehelik, siia kuuluvad raske füüsiline töö(trenn sh.), agarus, kiired otsused.

Nende kahe nadi tõttu me higistame, tunneme külmavärinaid, aevastame, oksendame, tunneme iiveldust, kratsime end, vihastume, oleme pinges.

Õpilane, kes soovib oma arengus edasi minna  läbi tugeva pingutuse või soovist teha kiireid otsuseid, peab ära ootama prana voo pingala nadist või siis voogu suunama, kasutades hatha-yoga kryat. Nii on ka nendega, kes soovivad midagi luua- nad peavad ära ootama praana voo Ida nadist. Saavutada edu loovas tegevuses kontrollimata hingamise voogu,ei ole võimalik.

 

Hatha-yoga krya

Pranavoo muutmise tehnika 1.

 

Pingala nadist    Ida nadisse.

Istu mugavas asendis. Sulge parem ninasõõre puuvillatupsuga nii tihedalt et sealt mingit õhku ei saa liikuda. Heida paremale küljele pikali ja hinga mõnda aega vasaku ninasõõrme kaudu .Umbes kahe minuti jooksul, kui õhuvoog on  vasakus sõõrmes korrastunud, võta paremast ninasõõrmest takistus ära. Kontrolli õhuvoogi, see peaks olema muutunud.

Ida nadist Pingala nadisse.

Istu mugavas asendis. Sulge vasak ninasõõre puuvillatupsuga tihedalt.Heida vasakule küljele ja hinga mõnda aega parema ninasõõrme kaudu. Umbes kahe minuti jooksul, kui õhuvoog on paremas sõõrmes korrastunud, võta vasakust sõõrmest takistus ära. Kontrolli õhuvoogi, see peaks olema muutunud.

Pranavoo muutmise tehnika 2.

Pingala nadist Ida nadisse.

Meetod on sarnane 1 meetodiga, ninasõõre suletakse parema pöidlaga

Ida nadist Pingala nadisse.

Meetod on sarnane 1 meetodiga, ninasõõre suletakse vasaku pöidlaga.

Ida, Pingala ja Sushumna saavad kokku Mooladhara( juur)rtšakras, ja Ajna(kolmas silm) tšakras. Ida ja Pingala nadid saavad omavahel kokku ka lülisamba kuues erinevas piirkonnas, seal kus Ida ja Pingala kohtuvad, on peamised tšakrad: Mooladhara(1.), Swadhistana(2.),Manipura (3.), Anahata (4.)Višuddhi ( 5.)ja Aagya  (6.)

Vajra, Chitrni ja Brahma nadid on väljaspool surma. Füüsilise keha surma korral lahkuvad nad kehast elu järgmisse tasandisse, need nadid aitavad arendada ja säilitada füüsilist keha seni, kuni Kundalini on veel ärkamata, st. Potentsiaalne. Alguses  kui Kundalini tõuseb, aktiveerib ta Ida ja Pingala nadid nii, et need funktsioneeriksid virgumisprotsessi valvuritena.