Hingamisjooga hingamise peatamisega

Hingamisjooga hingamise peatamisega.

Hinge peatamise ehk hoidmise meisterlikkus seisneb võimes hoida korrektselt hingamisseisakut nii sissehingamisel kui väljahingamisel.

Hingamispeetus sissehingamise järgselt:

 1. Hinga täiuslikult sisse
 2. Too tähelepanu rangluule ja ülemistele roietele, langeta ülemised roided ettevaatlikult ja fikseeri asend
 3. Lõdvesta õlad, hingekõri ja näolihased
 4. Tõmba kõhulihased sisse ja pingule
 5. Püsi asendis liikumatult  ja rahulikult
 6. Kui tunned vajadust välja hingata, hinga veel natuke sisse.

Hingamispeetus väljahingamise järgselt:

 1. Hinga täiuslikult sisse ja seejärel täiuslikult välja
 2. Tõmba nabapunkt sisse ja vastu selgroogu pingule
 3. Tõsta alumisi roideid ja diafragmat
 4. Langeta ja lõdvesta ülemised roided
 5. Ära pendelda selja ja rinnakuga, kui hingad täiuslikult välja, selleks kasuta vaid hingamislihaseid
 6. Püsi asendis liikumatult  ja rahulikult. Rakenda kindlasti lõualukk
 7. Kui lihased nõuavad sissehingamist, hinga vee natukene välja, mis aitab sul oluliselt hingehoidmist pikendada ilma pinge ja võitluseta.

Hingamise peatamise mõjud:

  • tugevdab kogu närvisüsteemi, mõjutades otseselt nii sümpaatilist kui parasümpaatilist  närvisüsteemi
  • võimaldab organite omavahelist häälestumist, aktiveerib ainevahetust
  • hingamise peatus sissehingamise järgselt tõstab ajutiselt (hetkeliselt) vererõhku
  • hingamise peatus väljahingamise järgselt lõdvestab tsirkulatsiooni ja alandab ajutiselt (hetkeliselt) vererõhku
  • arendab keskendumisvõimet, suurendab sisemist rahu ja emotsionaalset kontrolli
  • saad kogeda Shunia’t ehk nullpunkti. Shunia on olemise sügav peatusseisund, mil külvatud seeme – bij-saab idanema hakata. See on organismi võimas pöördepunkt, millest saavad kehas alguse uued rütmid ja mustrid, taastub enesetervendamissüsteem. Shunia seisundis saab Kundalini vabalt voolata.

Ettevaatusabinõud hingamise peatamise praktiseerimisel:

 • Pea meeles, et aju vabastab hingamisprotsessi, kui CO2 tase veres tõuseb üle lubatud normi, kuid ta ei vabasta hingamisprotsessi hapniku puuduse või liia korral. Ajule on informatsiooniks vaid CO2 tase. Kui sa valmistad keha eelnevalt täiusliku hingamise abil ette, eriliselt väga põhjalikult ja lõplikult välja hingates, vähendad sa CO2 hulka veres ja see võimaldab sul hinge hoida kauem ja turvalisemalt.
 • Kui sa tunned praktiseerimise ajal peapööritust või meeltesegadust- katkesta kohe hingamispeetus ja hinga rahulikut. Peapööritus ja halb enesetunne on kui latt, millest üle minna ei tohi. Seepärast valmista keha korralikult ette, rahusta meeled ning astu selle praktika omandamisel edasi vaid kukesammul. Tee seda regulaarselt ning sihikindlalt.
 • Läbi hingamispeetuse praktiseerimise rahuneb ja selgineb meel, mis lubab sul märgata ja tähele panna muutusi oma kehas, meeles ja hinges
 • Kogu joogapraktika vältel pea meeles, et hingamispeetuse arendamise eesmärk on ainevahetuse aktiveerimine, närvisüsteemi tugevamine ja emotsionaalse kontrolli saavutamine.

Shunia tähendab „null”. Sellel hetkel, kui sa saavutad oma olemuses „nulli”, on sinus ülekaalus kõik jõud. Kundalini jooga meisterlikkuse jõud on „null”- Shunia. Läbi Shunia jõuad sa nullini.  Kõi sinus väheneb mittemillekski. „ ma olen mitte keegi. Kõik mu ümber on mitte midagi. Olemine ongi olemine mitte keegi mitte milleski”. Sel hetkel, kui sa jõuad selle kogemuseni, särab kõik sinu ümber ja sees”.  Yogi Bhajan

Tõlgitud „ The Aquarian teacher” lk. 93, tõlkija Eha Kooser

Meditatsioonid hingamise peatamise Meisterlikkuse kasvatamiseks.

The Caliber of Life Meditation

Yogi Bhajan October,1979

Istu lihtsas asendis, kerge lõualukk

Siruta käed sirgeks keha ette, paralleelselt maaga. Pane sõrmed rusikasse, rusikad üksteise kõrvale. Tõsta pöidlad püsti. Hoia küünarnukid sirged ja paiguta rusikas täpselt keha keskjoonele.

Vabasta rusikaid ja kalluta veidi väljapoole nii palju, et üles sirutatud pöidlad moodustavad V tähe

Pilk on fokusseeritud rusikatele, vaade pöialde V vahelt läbi.

Hinga täiuslikult sisse, täites kopsud 5 sekundi jooksul ja täiuslikult välja 5 sekundi jooksul, seejärel hoia hinge 15 sekundit.

Alusta 3-5 minutist ja kasvata aega kuni 11 minutini

Kommentaarid:

See meditatsioon on teistest erinev, kohandades ja juhtides hingamise projektsiooni, täiendades sinu võimekust saada igapäevases elus silmapaistvaks ja säravaks.Seda meditatsiooni kasutatakse palju depressioonist ülesaamiseks ja elujulguse taastamiseks, meditatsioon kasvatab ja arendab närvisüsteemi tugevaks, luues sulle eluks uue tasandi, kus sa saad tunda stabiilsust ja eneseusaldust.

Meditatsiooni maksimaalseks pikkuseks on 11 minutit, milleni jõua samm- sammult. See on piisav aeg, et tagada praana projektsioon läbi Praana Keha. Kui oled saavutanud meditatsiooni 11 minutilise meistelikkuse, võid asuda hingehoidmise aja  pikendamisele 15 sekundist kuni 60 sekundini.

Tõlgitud „ The Aquarian teacher” lk.392, tõlkija Eha Kooser

Meditation for a Calm Heart

Yogi Bhajan September,1981

Meditatsioon südame rahustamiseks.

Istu lihtsas asendis, kerge lõualukk

Pilk on suunatud otse ette- silmad 1/10 avatud või silmad suletud.

Pane vasak labakäsi rinnakule südamekeskuse kohale, sõrmed on paralleelselt maaga, suunaga paremale.

Parem käsi pane Gyan Mudra’sse, kõverda küünarnukist ja tõsta küünarvars ülesse, peopesa keeratud väljapoole, sõrmed ülesse, õlavars vastu külge, küünarnukk lõdvestatud

Kontsentreeri kogu tähelepanu hingamisele ja reguleeri teadlikult selle iga osa. Hinga täiuslikult sisse läbi mõlema ninasõõrme. Peata hingamine, tõsta rinnakut, hoia niipalju kui on võimalik. Hinga täiuslikut välja ja peata hingamine, hoia niipalju kui võimalik.

3 kuni 31 minutit.

Lõpetuseks hinga 3 korda sügavalt sisse ja välja. Lõdvestu.

Kommentaarid:

Peenenergia ehk Praana päris kodu on kopsud ja süda. Vasak käsi on paigutatud praana kodule, suurendades seeläbi südamekeskuse sügavat tardumust. Parem käsi töötab kui vastuvõtja ja analüsaator. Tehniliselt suurendab see meditatsioon südamekeskuse – praana asukoha tardumuspunkti.

Emotsionaalsel tasandil puhastab see meditatsioon ettekujutuse suhetest iseenda ja teistega. Kui sa oled ärritatud ja endast väljas, siis praktiseeri seda meditatsiooni 3-15 minutit enne, kui langetad otsuse ja siis otsusta kindlasti.

Füüsiliselt tugevdab see meditatsioon südant ja kopse.

Tõlgitud „ The Aquarian teacher” lk.389, tõlkija Eha Kooser

Composite Polarity Mudra Meditation

Meditatsioon polaarsusliidu mudraga

Yogi Bhajan november,1978

Istu lihtsas asendis, kerge kaelalukk.

Silmad on 1/10 avatud, pilk on fokusseeritud ninatipule.

Küünarvarred toeta ja lõdvesta keha külgedele, küünarnukist painutatud käed too keha ette südamekeskuse kõrgusele, peopesad randmetest 90 kraadi üles keeratud ja vaatavad ettepoole, sõrmed on koos, sirged ja pingestatud, pöidlad haagi omavahel kokku. Nüüd keera parem peopesa allapoole, paraleelselt maaga, vasak peopesa on randmest 90 kraadi üles keeratud ja  vaatab endiselt ettepoole, sõrmed suunatud ülesse.

Kogu meditatsiooni aja jooksul hoia pöidlad tugevasti lukustatud ja käte asend liikumatu.

Alusta pikka, aeglast, sügavat hingamist. Hoia hinge niikaua kui võimalik. Seejärel hinga aeglaselt ja lõplikult välja ja hoia hinge kuni suudad, ilma pingutuseta. Jätka 11 minutit.

Kommentaarid:

Polaarsusliidu mudraga meditatsioon õpetab sulle peenetundelisust ja juhtimist. Täpne käte mudra nõuab sinult kontsentreeritud tähelepanu ja visadust säilitadea seda perfektsena kogu meditatsiooni jooksul. Südamelöökide rütmi ja südame Nimbuse ehk Halo (archline) tervendamine nõuab hoolikat keskendumist. See on tegelikult ju sama, mis iga oskuse omandamisega. Praktiseerides ja harjutades õpid sa tundma ja märkama muutusi, täiendades sinu võimeid ja oskusi ning muutes ülesande naudutavaks. See meditatsioon muutub sulle regulaarse praktiseerimise jooksul järjest paremaks ja paremaks. Siis saad sa ise võrrelda seda erinevust, kui raske oli seda sooritada alguses ja kui kergeks ja nausitavakse see sinu jaoks muutus.

Tõlgitud „ The Aquarian teacher” lk.390, tõlkija Eha Kooser

Meditation for a Stable Self

Yogi Bhajan September,1979

Meditatsioon enese stabiliseerimiseks

Istu lihtsas asendis, kerge kaelalukk.

Silmad on 1/10 avatud, pilk fokusseeritud kulmudevahepunktile ehk Kolmandale Silmale

Käed on selles meditatsioonis väga täpses asendis. Käed on rusikas , pöidlad püsti ja pöidlaotsad vaatavad otse ülesse, vasak rusikas all südamekeskuse kohal ja parem otse selle peal hingekõri joonel, kusjuures pöidlad oleksid ühel joonel,  rusikad omavajel kokku ei puutu. Küünarnukid hoia nii, et küünarvarred oleksid paralleelselt maaga.

Hingamine:

Sisse hinga kiiresti ja võimsalt, seejärel kohe lõplikult ja jõuliselt välja, hoia hinge. Tõsta rinnakut ja rakenda kaelalukk. Hoia pöidlad täpselt üksteise peal ja käed liikumatult. Loe hinge hoides rütmiliselt 26 ja iga numbri korral rakenda juurelukk ja tõmba nabapunkt vastu selgroogu. Visualiseeri iga loenduse ajal kuidas energia ja eneseteadlikkus liigub selgroogu mööda ülesse nagu lüli- lüli haaval.

Tööta 3-11 minutit. 11 minutit on selle kriya maksimum pikkus.

Kommentaarid:

See meditatsioon on edendav praktika, mis nõuab praktiseerijal esitatud tingimuste täitmist ilma pingutamise ja kannatamiseta. Tuleb ületada kõik keha poolt tekitatud pinged ja ebamugavused.

selle meditatsioonioni  mõju on Praana keha täielik stabiliseerimine. Peamine on enese tundlikkuse arendamine, enesehinnangu tõstmine. Tihti esinevad teadlikud ja alateadlikud hirmud muudavad isiku rahutuks, ebastabiilseks ja  usaldamatuks, mida see meditatsioon suudab muuta , andes tagasi eneseusalduse ja hingerahu.