Täiuslik hingamine ehk joogahingamine

„Suurim probleem tänapäeva maailmas on sterss. Selle esinemine ei vähene vaid suureneb järjekindlalt. Kui läbi hingamise saab ohjeldada šokki, saavad hingamise läbi ka stress ja haigused elimineeritud.”

Yogi Bhajan

Aegade alguses oli „Sõna” ja „ Sügav Hingamine”

Hingamine on Kundalini jooga õpilasele fundamentaalne tööriist.

Meisterlik hingamine on aluseks:

 • Tervise ja elujõu edendamiseks
 • Emotsioonide ulatuse ja loomevõime avamiseks
 • Meeleolu ja kõneviisi valitsemiseks
 • Keskendumisvõime arendamiseks
 • Avardunud ja seostunud maailmavaate tunnetamiseks ja edendamiseks

Teadlik hingamine algab hingamise „ äratundmises”, seda nii jämedas füüsilises hingamises kui peenes  keha elujõu – Praana hingamises.

Kundalini jooga muudab väljakujunenud hingamismustri ja õpetab sulle mõtlema hingamisest laiemalt kui vaid lihtne respiratioon ja gaasivahetus. Kundalini jooga arvestab hingamise ja sellega seotud liikumistega, mis ühendab kõikide emotsioonide ja mõtete liikumise.

Hingamine ja sõna on lähedastes sugulussidemetes, sest nendest sai alguse Universum, millest algasid kõik muud asjad, nendest kujunesid elu vormid ja suunad. Hingamine ja sõna juhivad sinu suhtlemist ja suhteid iseenda ja teistega. Ja ku sa teadlikult suudad hingamise ja sõna võimalusi kasutada, suudad sa arendavalt oma elu ja potentsiaali juhtida.

Lihtne hingamine.

Korrektne lihtne hingamine toimub läbi nabapunkti liikumise. Nabapunkt liigub vastavalt:

 • Välja, kui hingad sisse
 • Sisse ja ülesse kui hingad välja

Alustades teadliku hingamisega, on kasulik silmas pidada järgmist:

  1. Kanna vöö ja kõhu kohal avaraid riideid, mis lubavad diafragmal segamatult liikuda
  2. Istu sirge seljaga, lõdvestatud õlgadega, langetatud lõua ja suletud silmadega. Päris algajal on hea praktiseerida selili asendis.
  3. Lihtsa hingamise jaoks kasuta vaid nina, mis filtreerib, soojendab ja niisutab sissehingatava õhu. Ninasõõrmed on ühendatud Ida ja Pingala nadidega, mistõttu Praana tõmmatakse kehasse läbi nina, stimuleerides hüpofüüsi ja Kolmandat Silma ehk Aagia tšakrat
  4. Kindlasti õpi lõplikult välja hingama ja kopse tühjendama

Pranayama

Pranayama on teadus hingamisest, Praana liikumise kontrollimine läbi hingamistehnikate kasutamise.

Prana = elujõud

Pran = primaarne energia

Ayam = paisumine

 1. Läbi pranayama sa laiendad primaarset energiat ehk seemne energiat. Ka kõige kergem muutus selle esmase energia vibratsioonis suudab muuta sinu sisekosmost.
 2. Pranayama on energia juhtimine. Kundalini jooga kasutab suurel hulgal hingamistehnikaid, mis oma erineva hingamise rütmi ja  sügavusega suurendab ja juhib tervislikku seisundit, teadlikkust ja emotsioone.
 3. Meel järgib hingamist. Meelte kontrolli võti on hingamine
 4. Shuniya. Kundalini jooga kui primaarne jooga kasutab hingamistehnikaid ja  kehalukke selleks, et arendada liikumatuse seisundit- nullseisundit –Shuniya. Sellises tardumusseisundis saab seeme- bij- idaneda ja tekitada kehas uued rütmid ja vibratsioonid, millest algavad uued mõtted, tunded ja seisundid. Sedaviisi voolab Kundalini.

Hingamise olemus.

Hingamise kvantiteet, kvaliteet ja tsirkulatsioon moodustavad vitaalse ja arenguvõimelise elu alusmüüri. See on kui baromeeter, mis näitab kui palju energiat keha normaalselt kasutab ja kui palju on keha võimeline hädaolukorras energiat kasutama. Hingamine on nii jäme- kui peen.

Jäme – õhu keemiline koostis, gaasivahetus ja repiratsioon

Peen – Praana ehk elujõu sisaldus, mis energetiseerivad keha, meele ja hinge.

Enamus inimesi ei hinga korrektselt. Peamiselt toimub hingamine kõikuvalt madala võimsusega ja tavaliselt ülemise rinna osaga.

Kõik positiivsed muutused, mida inimene saab enda heaks teha, algavad sellest, et õpid hingama sügavalt ja lõplikult.

Hingamise mõjud:

 • Füüsiline: Kõik liigutused nõuavad pingutust ja lihaskontraktsioone. Stess on kohal, kui mentaalsed või lihaspinged ei saa lõdvestuseks üle minna. Stress põhjustab madalat ja nõrka hingamissagedust, kõikuvat hingamist ja rinnahingamist koos hingamissageduse kiirenemisega, millega kaasnevas krooniline pinge ja nõrgad närvid. Ja ebapiisav hingamine omakorda põhjustab stressi. See „ahelmeeskond” põhjustab organismi erinevate organsüsteemide haigestumisi.
 • Emotsionaalne: igas kehas  on lihastes tekitatud kaitsemüür, mille on põhjustanud  pinged ja emotsionaalsed traumad „ ei taha enam kõrvetada saada!” stiilis. Kohane hingamine, mis muudab kehasignaale, lubab ja võimaldab nendel kehasse kogunenud „kaitsemüüridel” langeda. Ku sa suurendad keha vatuvõtlikkust ja kopsumahtu, siis kehas olev valvelolek väheneb ja tundlikkus suureneb.
 • Vitaalne: hingamine vabastab Praana voolu, mis vähendab kehasiseseid pingeid ja kaitsemüüri ning annab võimaluse elujõul kasvada.
 • Tunnetuslik: kui sinu elujõud on suurenenud, saab Praana vabalt voolata. Sa tunned end emotsionaalselt kaitstult ja sinu füüsiline keha on terve ja tugev. Tulemuseks on sügav sisemine rahulolu.

Hingamise sagedus.

Normaalselt hingab mees 16-18 korda minutis ja naine 18-20 korda minutis. Kui sa suudad teadlikult vähendada minuti hingamissagedust, saad sa sellest suurt kasu.

8 tsüklit minutis –     3,75 sekundit sisse

3,75 sekundit välja

tunned suuremat lõdvestumist, mis tekib stressi vähenemisest ja mentaalse teadlikkuse suurenemises. Parasümpaatiline närvisüsteem saab mõjutatud ja keha holistiline ehk enesetervendav süsteem käivitatud.

4 tsüklit minutis –     7,5 sekundit sisse

7,5 sekundit välja

tekitab eelkõige mentaalsete funktsioonide positiivsed muutused: eneseteadlikkuse kasvu, visuaalse selguse ja kõrgenenud keha sensitiivsuse. Hüpofüüsi ja käbinäärme töö on paremini koordineeritud ja seetõttu toodab meditatiivset seisundit ehk arendab neutraalset meelt.

1 tsükkel minutis –    20 sekundit sissehingamine

20 sekundit hingehoidmine

20 sekundit väljahingamine

Koordineerib ja optimeerib ajupoolkerade omavahelist tööd. Rahustab oluliselt murelikkust, rahutust, ängi, hirmu ja südamevalu. Avab tundekanali olevikule- hetkele siin ja praegu, kasvatab intuitsiooni, paneb tööle nii suuraju poolkerad kui väikeaju.

Pikk sügav hingamine ehk Yooga Hingamine ehk täiuslik hingamine.

Pikk sügav hingamine on esimene hingamistehnika, mida sa saad õppima hakata pärast lihtsa ja loomuliku hingamise omandamist. Pikk sügav hingamistehnika kasutab kopsude kogu mahtu, kasutades kopsude kolme kambrit:

 1. Kõhu ehk alumine kamber
 2. Rinna ehk keskmine kamber
 3. Rangluu ehk ülemine kamber (kopsutipud)

Pikk sügav hingamine algab kõhuosa täitmisest õhuga, seejärel rinnaosa täitmisest ja lõpuks rangluualuste täitmisest. Väljahingamisel algab tühjendamine rangluualustest, siis rinnaosast ja lõpuks kõhuosast, mis lõppeb naba sissetõmbamise ja vastu selgroogu ülestõmbamisega.

Pika sügava hingamise õppimiseks talita niimoodi:

Heida selili. Pane vasak käsi oma kõhule ja parem käsi rinnale, et paremini tunnetada diafragma liikumist.

 1. kõhuhingamine. Hinga rahulikult jaloomulikult, nii nagu sa oled harjunud hingama. Keskenda tähelepanu nabapiirkonnale. Lõdvestu ja lõdvesta kõht. Alusta sügavat ja aeglast sissehingamist lastes kõhul paisuda. Välja hingates tõmba naba ettevaatlikult sisse ja lõpuks vastu selgroogu. Rind hoia lõdvestunud. Kogu tähelepanu on suunatud vaid kõhuosale.

Kuplikujuline diafragma on tähtsaim hingamislihas, mis on omakorda vaheseinaks kõhu ja vaagnaõõnele. Kui diafragma on lõdvestatud (oled välja hinganud) ja kõhuosa õhust tühjendatud, siis ta lameneb ja võimaldab kopsudel avarduda. Kui hingad sisse, siis kuppel suureneb, ja õhk kopsu alumistest osadest surutakse ülespoole ja välja. Kõhuhingamine võimaldab kopsude alaosal tõhusamalt töötada.

Hoia vasak käsi kõhul ja parem käsi rinnal ja kasuta neid kui monitore, jälgimaks oma hingamist. Sisse hingates tõuseb käsi kõhul kõrgemale ja väljahingates langeb alla. Käsi rinnal püsib paigal. Mõningase praktiseerimise järel sa märkad, et kõik su lihased on selle liikumisega seotud.

 1. rinnahingamine: istu lihtsas asendis (või lama selili, kui oled algaja), hoia diafragma rahulikult ja ära lase kõhul paisuda. Hinga rahulikult ja aeglaselt rinnakuossa, kasutades selleks roietevahelihaseid. Hoia kogu tähelepanu rinna laienemisel. Seejärel hinga lõplikult välja kuid ära kõhulihaseid kasuta ega naba pinguta. Võrdle ainult rinnakusse hingamist kõhuhingamisega. Kui sa paned ühe käe rinnaku alaosale ja teise ülaosale, siis märkad, et rinnahingamise protsessis liiguvad alumised roided rohkem kui ülemised. See on niimoodi sellepärast, et alumised roided ei ole rinnakule kinnitatud (11. ja 12. roidepaar- vallasroided), ülemised roided aga on rinnakuplaadiga ühinenud. Rinnahingamine arendab hästi roietevahelihaseid ja seeläbi suurendab rinnaku mahtu ning kopsude töötamiseks suuremate võimaluste loomist.
 2. rangluuhingamine. Istu sirge seljaga, tõmba naba sisse ja hoia pinges ning tõsta rinnakut ilma sissehingamata. Nüüd hinga aeglaselt sisse nii, et õhk suunduks otse rangluualusse piirkonda kopsutippudesse, tõstes õlgu ja rangluid. Välja hingates hoia rinnak tõstetud.
 3. kolme erineva hingamistehnika ühendamine.  Täiusliku hingamise protsessis on võimalik selgesti eristada kolme erinevat hingamist, mis sujuvalt üksteisele järgnevad.
  • Istu sirge seljaga. Kui selg on korrektselt stabiliseeritud, saavad hingamislihased ja roided vabalt liikuda.
  • Alusta sissehingamist  kõhuhingamisega, jätka rinnahingamisega ja lõpeta rangluuhingamisega. Kõik kolm osa toimuvad sujuvalt.
  • Alusta välahingamist lõdvestades ja tühjendades esmalt rangluualuse piirkond, seejärel tühjenda aeglaselt rinnak. Lõpuks hinga kõhupiirkond tühjaks ja suru nabapiirkonna pingutamise abil kogu jääkõhk välja.

Pika sügava hingamise ehk jooga hingamise kasulikud mõjud:

 • Rahustab ja lõdvestab, mõjutades eelkõige parasümpaatilist närvisüsteemi
 • Suurendab Praana voolamist
 • Vähendab ja ennetab toksiinide kahjustavat mõju kopsu kudedele, eriti allveoolidele
 • Stimuleerib ajukeemiat- vabastades endorfiine (heaoluhormoone), mis omakorda aitavad võidelda depressiooni ja stressiga
 • Värskendab ja ergastab peaaju rakke ning suurendab nende reageerimiskiirust
 • Soodustab seljaaju vedeliku voolavust, andes kehale soodsamad tingimused energia takistusteta voolamiseks
 • Hingates aeglaselt ja täiuslikult kontsentreeritud tähelepanuga, stimuleerib see hüpofüüsi funktsioneerimist, suurendades oluliselt intuitsiooni.
 • Täites kopsud maksimaalselt õhuga, kasutades ära  kopsude suuremat potentsiaali, mõjutab see otseselt magnetvälja- elustades, võimendades ja häälestades seda.
 • Puhastab verd
 • Reguleerib keha PH, mis mõjutab võimet stressisituatsioonides hakkama saada
 • Vabastab energiakanalites ehk meridiaanides tekkinud ummistusi ehk blokeeritud energiat
 • Energetiseerib ja suurendab elujõudu
 • Stimuleerib ning tugevdab närvisüsteemi ning kiirendab närviimpulsside liikumiskiirust parandades seega reageerimiskiirust
 • Suurendab keha füüsilist ja emotsionaalset enesetervendamist
 • Soodustab kogunenud alateadlike käitumismustrite muutumist, aidates seeläbi üle saada ebakindlusest ja sisemistest hirmudest
 • Aitab vähendada valu (näiteks sünnitusel)
 • Suurendab organismi võimet toime tulla negatiivsete emotsioonidega vähendades emotsionaalset ülekuumenemist, samas suurendades kannatlikkust, mõtete selgust.