Sünnitusprotsessi avanemise faas

Sünnitusprotsessi avanemise faas.

Sina oled unikaalne ja kordumatu ning sinu sünnitus on unikaalne ja kordumatu.

Säästa end ja ära koo endale eelarvamuslikku rüüd sünnitusest.

Lihtsalt aktsepteeri ja alistu Loomingulisele Jõule ning luba end juhtida ning koge kuidas Ürgloomulik Olemus läbi sinu töötab ning toimib.

Lihtsalt võta vastu kogu loominguline energia, mida sa iganes vajad selles protsessis.

 • Kui tuhud algavad, siis vabasta oma laps TEADLIKULT.

Misiganes kinnisideed sul enese suhtes, oma lapse suhtes, oma perekonna, oma elu suhtes on, lase neil olla ja minna. Misiganes väljakutsed sulle tulevikust ka ei terenda – materiaalne turvalisus, abielustabiilsus, maja värvimine – lase neil olla ja minna. Luba Loomingulisel Jõul end täielikult katta.

Sinu emakas  harjutab

Ma tean, et kõik teadmatu on mulle teada. See on minu Hinge olemus.

Harjutavad emaka kokkutõmbed ehk „Valed tuhud“ ehk Braxton-Hicks’i kokkutõmbed toimuvad ebaregulaarselt läbi kogu raseduse. Üks kuni viis nädalat enne sünnitustähtaega emaka  muutuvad need  intensiivsemateks ja sagedasemaks kui laps liigub sügavamale vaagnasse. Jätka oma igapäevast normaalset elu ka nende „valetuhude“ ajal. Emaka harjutavad kokkutõmbed on tähtsad; kuigi see ei ole tegelik sünnitusprotsess. Seega jätka oma normaalset elu ja HINGA TEADLIKULT.

Braxton-Hicks’i kokkutõmbed võivad ilmneda ka vedelikukkaotuse puhul ( näiteks oksendamisest), kaltsiumivarude puudulikkusest, stressist ja närvipingest. Näiteks: sul on tulemas külalised, hommikul tõttasid poodi, siis koristasid kodu, valmistasid toitu, katsid lauda ja kui külalised lahkusid, algasid „tuhud“. Kui need on „valed tuhud“, siis pärast seda kui sa oled heitnud puhkama ja lõdvestunud või käinud sooja dušši all, tuhud taanduvad nii regulaarsuselt kui intensiivsusest.

Järgnevalt üks tabel, kus sa saad vastuse küsimusele:

„Kas minu emaka kontraktsioonid on tõelised sünnitustuhud või „valed tuhud?“:

Tõeline sünnitegevus Emaka sünnituseks ettevalmistumine

Kontraktsioonid korduvad regulaarselt                        kontraktsioonid on ebaregulaarsed

Kontraktsioonid on tuntavad emaka alaosas, kust    kontraktsioonid on tuntavad alakõhus ja

Valu kiirgab kogu emakasse ja selga                                 kubemepiirkonnas, harva alaseljas

Tuhudevaheline aeg järjest lüheneb                                tuhudevaheline aeg on pikk, korrapäratu

Tuhude intensiivsus ja haripunkt võimenevad            kontraktsioonide pinge on muutumatu

Jalutades või lõdvestudes kontraktsioonide               Jalutades või lõdvestudes kontraktsioonid

Intensiivsus suureneb järk järgult                                    vähenevad või lakkavad

Kontraktsioonide kulgu ei mõjuta jalutamine              Kontraktsioonid üldreeglina rahunevad ja

dušši all käimine või lõdvestumine                                  vaibuvad kui lõdvestud, jalutad, sooja

dušši alla lähed

Kontraktsioonide pikkus järjest suureneb ja                 Kontraktsioonide pikkus ei suurene, olles

Võib ulatuda 45-60 sekundini või kaauemgi                  keskmiselt 30 sekundit pikad

Kontraktsioonide mõjul emakakael avaneb                    Emakakael on muutusteta või avaneb vähe

Seedetrakti aktiivne puhastumine                                       Seedetrakti töö muutusteta

Loote liigutused ei muutu                                                     Beebi võib end iga kontraktsiooni ajal liigutada

Kontraktsioonid: nii vara?

Neli kuni kümme nädalat enne sünnitustähtaega algavad tuhud, mis on tegelikult enneaegsed, on need nagu äratuskellaks sinu meelele, mis sunnib sind lõdvestuma, endasse süvenema.

Hoidu passivsest mõttest: „Ahaa, sünnitus siis algaski, veid vara küll, aga las ta siis olla“.

Hoia end tagasi. Heida pikali ja tõsta oma jalad ning puusad veidi ülespoole. Kujutle, kuidas sinu vaagen emakas ja vaagnapõhja lihased ümbritsevad sinu last. Lõdvesta oma keha sisemus, kuid hoia oma sünnikanal suletud.

Räägi oma lapsega: „ Veel on vara, sa vajad veidi rohkem valmimisaega, et saada täiuslikumaks“. Pane oma silmad kinni ja lõdvesta oma keha. Lõdveata oma meel.

Kui kontraktsioonid jäävad kestma ja on toimunud regulaarselt juba rohkem kui tund, konsulteeri ämmaemanda või arstiga.

NB!!!

Hoiatus:

Kui on mingigi veritsus ükskõik missuguses rasedusfaasis või kui looteveed vabanevad, kontakteeru kiiresti ämmaemanda ja arstiga.

Jätka oma igapäevast rutiini

Kui tõeline sünnitus ongi alanud, võid siiski jätkata oma normaalset igapäevast elurutiini. Kui kontraktsioonid algavad päeval, siis hoia oma keha võimalikult kauem vertikaalis (püsti). Sa võid jalutada (koos saatjaga)  läheduses olevas pargis või oma kodus kuid väldi ülepingutamist. Kui sa oled näiteks jalutuskäigul ja tuhud lähevad järjest tugevamaks, siis võid tuhu ajal toetuda vastu seina või panna oma keharaskus lauale puhkama. Lõdvestu ja hinga.

Jätka oma normaalset elurütmi nii kaua kui vähegi võimalik:

 • tegele oma perekonnaga, lastega, abikaasaga, küpseta kooki,…
 • Kui tunned end väsinuna, siis proovi puhata, teha väike uinak või magada.
 • Kui sa tunned oma kehas vastupanu, ega suuda lõdvestuda ja asjadel minna lasta, naudi sooja dušši.
 • Ole teadlik oma kehast ja kontraktsioonidest; lase toimuval avada sinu sünnitusteed.
 • Lõdvestu ning selgita välja, mis takistab sul avanemast.

Paar lugu siinjuures:

Marta sünnitus oli kestnud juba kümme tundi, kuid emakakael oli vaid minimaalselt avanenud. Lapse ja ema seisund oli normaalne ja kontrolli all. Ämmaemand küsis Martalt: „ kui sa tahaksid oma elus midagi korraldada, siis mis see oleks?“. Marta ütles seepeale: „ Ma igatsen tõepoolest pühenduda abielule. Me oleme omavahel sellest nii pikka aega rääkinud ilma igasuguse lahenduseta.“ Ämmaemand soovitas Martal sellest oma parneriga rääkida. Pärast seda, kui Marta oli Toomasega sellest rääkinud, küsis Toomas temalt heldinult: „ Kas sa tuled mulle naiseks?“. Peaaegu momentaalselt avanesMarta emakakakel kolm semtimeetrit.

Ka ühel teisel naisel oli avanemisfaas väga pikaks veninud. Kui tema abikaasa teda masseeris, ütles naine, et oli tema peale väga vihane. Ta rääkis oma abikaasale, et ta oli vihane sellepärast, et ta  tahtis et neil  oleks hubane kodu ja ta püüdis mõista erimeelsusi, mis takistasid selle teostumist Mees vastas talle,  et ka tema oli pühendunud sellel, et kõikvõimalikud erimeelsused välja selgitada ja luua hubane ja armastav kodu. Kui naine kuulis, mida mees talle oma pühendumusest ütles, avanes tema emakakael nii kiiresti et kõik olid sellest hämmingus.

Säti oma keha asendeid, et sa tunneksid end mugavalt. Kui oled väsinud, puhka ja proovi magada, eriti kui on öö. Mõned naised magavad avanemise faasi ajal mitmeid tunde ja ärkavad juba koos osaliselt avanenud emakakaelaga.

„Kui sa palvetad Jumala poole või tahad tunnetada oma ühendust Kõrgema Energia ja Hierarhiaga (mis on samuti jumalik), oled sa alat leebe, tundlik ja alandlik, nagu naisele omane. Naine, kes ei ole leebe ja tundlik, ei ole naiselik. Jumalikkust iseloomustavad kindlus, püsivus, kaastundlikkus ja endast andmine. Jumal on armuline ja armas, Jumalas on kogu elutarkus ja kogemus, Jumal on imepärane ja särav. Kõik sõnad, millega Jumalat inimkeeles iseloomustada ja need ülesse kirjutada, võrdub see kõik ühe sõnaga = naine.“

Soolestiku tühjenemine

Koos sünnitusprotsessi algusega kaasneb paljudel naistel kõhulahtisus või sagenenud roojamisvajadus. See on loomulik keha reaktsioon alasoolestiku puhastumiseks. Sest kui vaagna alaosas paiknev soolestikuosa on tühi, on vaagnapõhi täiendavast pingest vabam.

Toitumissoovitused:

Toidusedelisse vali vaid kiiresti seeduvad, tervislikud toiduained ning suurenda vee ja vedelike tarbimist juba vähemalt üks nädal enne loodetavat sünnitustähtaega. Enamus naistele passib lihata köögiviljasupp, jogurt, puuviljad, aurutatud köögiviljad, röstsai-leib, mis on kergesti seeduvad.

Jalutuskäikud iga päev, pikk sügav hingamine, rohke vee joomine – need on abivahendid, mis vähendavad pinget seedetraktis.

Kui sünnitusprotsess on alanud ja sünnitaja ei ole 4-6 tunni jooksul saanud loomulikul teel soolestikku tühjendada, on vajalik klistiir.

Kui soolestik tühjeneb loomulikul teel ja regulaarselt, ei ole klistiir vajalik.

Kodu koristamine. Pesaehitamise instinkt.

Juba mõnda aega enne sünnitustähtaega tunneb naine kirjeldamatut vajadust oma kodus koristada, pesta, koduseid organiseerida ning juhendada. Võib tekkida tunne, et kõik pooleliolevad asjad on vaja iga hinna eest lõpetada. Kuid püüa jääda realistiks ning säästa oma energiat ning hoia fookus eeloleval sünnitusel. Hoidu ületöötamisest ja ülepingutusest, et sünnitusele minnes sa ei oleks kurnatud ja väsinud.

Emakakaela avanemine

Sünnitusprotsessi avanemise faasis emaka horisontaalsed lihased (sulgurlihased) avanevad ja venivad vertikaallihaste intensiivse surve mõjul. Verikaallihaste kokkutõmbed muudavad emaka lihased õhukeseks ja siledaks.

Looteveed võivad puhkeda korraga, kui lootekestad purunevad või siis lekkida vähehaaval, kui lootekestad on veidi rebenenud.

Avanemise faasis avaneb emakaael ½ cm kuni 10cm-ni.

Avanemisfaas kestab keskmiselt 3-14 tundi, see sõltub sünnitaja lihastoonusest, lõdvestumisvõimest ja eelnevate sünnituste arvust (esmassünnitajatel on see üldreeglina pikem). Avanemisfaasis kestavad kontraktsioonid ehk tuhud 30-60 sekundit ja korduvad 5-7 minuti järel.

Avanemisfaasi edenedes kontraktsioonide tugevus suureneb, tuhu kestus kuni 60 sekundit ja tuhudevaheline intervall väheneb 1-3 minutini.

Kuum ja külm

Kui sünnitegevus kiireneb, võib sünnitaja kehatemperatuur kõikuda ning sünnitaja tunneb kord kuuma kord külma. See ei tundu niimoodi vaid see ongi niimoodi. Tuhu ajal surutakse palju verd emakast ja vaagnaõõnest välja veresoontesse ning sünnitajal hakkab palav, tuhude vaheajal tulvab veri emakasse ja vaagna elunditesse nig sünnitajal hakkab külm.

Sünntuse ajal on hea, kui sünnitaja kannab laia T-särki, mida on hea vahetada. Kehatemperatuuri tõustes sünnitaja higistab ja seepärast on hea särki aeg-ajalt vahetada, et oleks mugavam ja värskem olemine (kaasa mitu särki).

Sünnituse ajal võivad jalad külmetada, seepärast on hea, kui on käepärast suuremad soojad sokid, mida hea jalga tõmmata. (kaasa mitu paari suuremaid sokke)

Pikemad juuksed võiks olla kokku pandud kas peapaelaga või juuksekummiga, et otsmik ning nägu oleks vabad (juuksekumm, peapael)

Sakslannade nõuanne:

Linaseemne tee on hea jook sünnituse ajal. See libestab sünnitusteed.

Linaseemne tee valmistamine:

1 liiter vett ja 1teelusikatäis linaseemneid, keeda vaiksel tulel 10 minutit. Kurna ja joo avanemisperioodi ajal. Võib lisada piima ja magustada.

Toitumine sünnituse ajal

Kui sünnitajal on kõht tühi ja näljatunne, on hea midagi süüa. Hea on puuvili, röstsai-leib, hautatud köögivili, puljong.

Väikesed toiduportsjonid korraga aitavad näljatunnet peletada ning hoiavad veresuhkru taset. Vesi, linaseemne tee, yoga tee, vaarika tee on head. Mõni naine naudib mahlajäätist.

Vedeliku joomine sünnituse ajal aitab kehas vedelikutaset hoida. Samuti on oluline, et regulaarne igatunnine urineerimine saaks toimuda.

Dušš

Soe dušš aitab väga hästi lõdvestuda.

Vesi toetab ja tagab mugavustunde, avaldades sinu kehale välist survet. Kui sünnitaja tunneb, et tal on raske lõdvestuda ja kaasa minna sünnitustuhude lainetusega, ning need on liiga tugevad ja pikad, võib soojas vannis lesimine tuua täieliku õnnistustunde. Paljud naised on kogu avanemisperioodi vannis ja paljud ka sünnitavad vannis.

Kui sünnitajal on selg väga pinges ja valus, on hea lasta soojal veel seljale voolata.

NB!

Alati peab keegi olema sünnitajaga, et tuhude ajal toetada ja abistada.

Fokusseerimispunkt (keskendumispunkt)

Kui sünnitaja keskendub oma meelele, on palju kergem stabiliseerida oma hingamisrütm ja lõdvestada oma keha.

Selleks, et stimuleerida ja toetada Oksütotsiini eritumist, sulge silmad ning fokuseeri oma pilk Kolmandale Silmale. See on eriti hea avanemisfaasi alguses.

Sünnitaja võib edukalt kasutada väliseid fokusseerimispunkte (meelt ülendavad pildid, asjad) Parim on fokuseerida oma pilk sünnitoetaja silmavaatesse. Kui sünnitoetajaks on abikaasa, leiab naine oma mehe silmadest kõike, mida sünnituse ajal vajab tema keha, meel ja hing. Silmavaatesse fokusseerimine on hea sünnituse väljutamise faasis, kui naine võib „kaduma minna“ või ei suuda vastu pidada.

Muusika ja mantrad

Sõites sünnitushaiglasse, on hea kuulata meditatiivset muusikat, mida oled juba raseduse ajal kasutanud. Selline ülendav kogemus toetab sind järgneval sünnitusprotsessil.

Sinu sünnitoetaja võib sul aidata keskenduda, loitsides mantrat „ Sat Nam“, „Sat“ siis ku sa sisse hingad ja „Nam“ siis kui sa välja hingad. See aitab sünnitajal hingamisrütmi hoida ja taastada. Kui oled ise võimeline mantrat oma meeltes hoidma, siis tee seda.

Liikumine

Sünnitusprotsessi jooksul jaluta või kiiguta oma vaagnat nagu tantsides, et laps sinu sügaval vaagnas samuti liigub. Ürita jääda tasakaalu. Keera oma puusasid ja vaagnat, hoides käsi oma kõhul, puusadel või ristluudel. Jalalabad keera veidi väljapoole ja põlved lase kergelt painutusse. Hoia läbi liikumise ja tantsu oma keha kerge, voolav ja lõdvestunud, ning kasuta liikumiseks oma keha sisemist rütmi. Hea muusika võib sind väga palju aidata.

Sünnitustants

Traditsiooniline õrn ja voolav kõhutants on hea, sünnitades on see tants kahele, sinule ja lapsele, kus liikumine stimuleerib kontraktsioone.

Emakakaela avanemine

Lapse väljutamisprotsessis võib sinu keha asend olla sulle toeks, või põhjustada täiendavat stressi või hoopis raskendada ja aeglustada lapse sünnitamist.

Kuid ainuõiget sünnitusasendit  ei ole. Iga sünnitaja leiab läbi oma tunnetuse omale sobiva asendi, mida vajadusel muudab kui tunneb et tal on ebamugav. Ka sina proovi enda jaoks leida mugavaim asend

Palu abi ja ole valmis vastu võtma hoolitsust ja toetust, luba end masseerida: lõdvestu ja tunne ennast õndsalt. Massaaz ja kerge surve aitavad pinget vähendada. Mõned naised naudivad massaazi ja abistavat survet kontraktsiooni ajal, mõned naised kontraktsioonide vaheajal.

Saa teadlikuks sellest, mis just Sind aitab ja toetab.

Lõdvesta oma selg veidi C- kurvis( mitte nõgusaks ega sirgelt), ning liiguta oma selga nii et see oleks harmoonias sinu sünnikanaliga. Kui vaja, heida pikali, küljele, jajad põlvedest kõverdatud, asend patjadega toetatud.

Ära heida selili ega kõvale pinnale.

Sinu vaagnapõhja lihased ja emakakael avanevad kergemini, kui:

 • Sinu suu on veidi avatud ja huuled on kergelt O kujulised
 • Sinu keel suus on lõdvestunud
 • Sinu alalõug ripub lõdvalt
 • Kõik sinu keha liigesed on kergelt painutatud ja sa tunned end mugavalt
 • Sünnitusprotsess kulgeb paremini, kui sünnitaja on lõdvestunud ja  tema ülakeha on vertikaalasendis ja veidi C-kurvis. Mõned naised naudivad spetsiaalset sünnitustooli ja aeg-ajalt ringi jalutamist.
 • Jalutamine soodustab kontraktsioone, samuti põie ja pärasoole tühjenemist, lõdvestab sinu puusad, kõhu ja tuharad.
 • Voodisse heitmine lükka nii palju edasi kui võimalik või väldi hoopiski.

Keha asendid avanemisfaasis

Kui emakakael venib ja avaneb, on parimad püstised või poolpüstised kehaasendid, mis kasutavad parimal moel gravitatsioonijõu toetavat mõju lapse laskumisel allapoole ja sügavamale vaagnasse, samas hoides ära emaka ja sündiva lapse surve selgroole, neerudele ja arteritele.

Toeta oma keha ja liigeseid patjadega.

Muuda oma keha asendit vähemalt iga poole tunni möödudes, et toetada vere- ja lümfiringet. Tuhude vaheajal liiguta kindlasti oma jalgu.

Järgnevalt pakutud sünnitusasendeid on hea harjutada kogu raseduse jooksul, et sünnitusprotsessis sinu keha neid juba automaatselt kasutada saab. Õpi oma keha kuulama. Et olla rohkem lõdvestunud ja end mugavalt tunda, kasuta erinevaid sünnitusasendeid.

Kükitusasend „varese asend“

Vaagen avaneb maksimaalselt kükitusasendis ja võrreldes toolil istumise asendis olemisega suurendab kükitusasend vaagnas ruumi kuni 1,5 cm.

NB!

 • Kükitusasendit võib kasutada avanemsfaasis vaid siis, kui lapse pea on kinnitunud alla vaagnasse sügavale sünnikanalisse.
 • Kui lapse pea ei ole vaagnasse kinnitunud, tekitab kükitusasend tervava nurga, mis takistab lapse pea laskumist sünnikanalisse.
 • Kükitusasend on parim asend väljutamisfaasis, mida väga paljud naised ka kasutavad.

Kui sünnitaja selg on pinges ja valus ning on tunda tugevat survet seljale, on hea liigutada oma keha asendisse, kus emakas saab eemalduda selgroost (näiteks käpuli asend, põlvitus asend kus ülakeha on ette kallutatud ja toetatud sünnitoetajale või toolile)

Kui sünnitaja kõht on väga pinges, muuda oma keha asendit, et saad hingata intensiivsemalt ning abistaja saab kõhtu masseerida ja kergelt vastusurvet avaldada.

Hoia oma hingamine  teadlik ja lõdvestunud. Kui kiiresti või aeglaselt sünnitaja hingab, sõltub sellest, kuidas ta end tunneb. Meel võib hüpelda ja ekselda ringi, kuid hingamine ja fookus hoia paigas. Sünnitaja ei anna alla, vaid peab vastu. Ole valmis iga tuhu vastu võtma.

Räägi oma lapsega: „ma olen valmis sind vastu võtma, sa võid tulla, ma ootan sind, kallis!“

Märkus.

järgnevalt kirjeldatud asendite joonised annab sulle õpetaja rasedate jooga tunnis

Asend 1. (A)

Ema: istub selg C-kurvis(veidi küürus) padjal, põlved kõverdatud, labajalad vastu põrandat, varbad veidi väljapoole keeratud. Ülakeha toetatud küünarnukkidele, mis toetatud põlvedele. Tuhude vaheajal lase pea kätele ja lõdvestu. Vajadusel toetada selga padjaga.

Abistaja: kas sünnitaja kõrval või selja taga, kaisutades ja toetades. Massserida, kui sünnitaja seda soovib.

Asend 2. (B)

Ema: põlvitusasendis, tuharad toetatud pingile või padjale. Ülakeha on toetatud toolile, voodile või toetaja sülle. Hea asend, et emakas saaks ettepoole vajuda ja seljavalusid ning pingeid seljas vähendada. Põlvede ja tuharate alla panna midagi pehmet.

Toetaja:  sünnitaja taga, et sünnitaja võiks istuda tema põlvedele, kontraktsioonide ajal on hea masseerida alaselga ja avaldada survet vastu selgroogu ja ülespoole. (toetaja põlvede all võiks ka midagi pehmet olla)

Asend 3. (C)

Ema: lihtne asend, selg toetatud. Hea kiigutada vaagnat taha ja ette, toetades käed kõhule, masseerides kõhtu. Tuhude  vaheajal kalluta pea ettpoole või toeta padjale või toolile või kalluta pea tahapoole, toetades padjale, et saaks täielikult lõdvestuda.

Toetaja: istub sünnitaja ees või jalgade vahel, et kontraktsioonide ajal saab sünnitaja oma pea toetada abistaja õlale. Toetaja masseerib selga või kõhtu või lihtsalt toetab sünnitajat.

Asend 4. (D)

Abistav asend, kui tuhud rebivad kõhtu

Ema: istub mugavalt lamamistoolil, labajalad veidi tõstetud ja toetatud (pink, padi), põlved mugavalt kõverdatud. Selg C-kurvis( veidi küürus)

Toetaja: sünnitaja kõrval, vajadusel ja soovi korral masseerib sünnitaja kõhtu. See on hea asend, kui tuhud on tugevad kõhupiirkonnas

Asend 5. (E)

Hea asend, kui tuhud rebivad alaselga

Ema: Kükitusasend, kus tuharad on toetatud madalale pingile, padjale või toetaja põlvedele. Selg C-kurvis (veidi küürus). Sünnitaja pea on toetatud voodiservale või toolile. Hea asend, kui selg on pinges

Toetaja: istub sünnitaja selja taga (sünnitaja võib istuda tema põlvedel), hea masseerida alaselga ja avaldada tuhu ajal kerget toetust ja vastusurvet alaseljale.

Asend 6, 7 ja 8 (F, G, H))

Head asendid, kui tuhu tuleb kõndides või jalutades.

Ema: püsti asendis, selg veidi C-kurvis, jalad veidi harkis, varbad keeratud väljapoole, põlved veidi nõtku, keharaskus on reitele kantud.  Oluline on seismise juures see, et selg ei oleks kange, sirge ja pinges. Sünnitaja kallutab keha  kas:

 1. ettepoole, kus toetaja teda hoiab või on selleks sünnitajal mingi muu toetuspind (sein, mingi asi, millele toetuda)
 2. tahapoope, toetudes oma abistajale, kes teda kindlalt hoiab.

Toetaja: seisab sünnitaja selja taga, jalad veidi harkis ja kindlalt toetatud, et sünnitaja võib rahulikult temale toetuda ja lõdvestuda.

Asend 9. (I)

Hea asend, kui tuhu tuleb siis kui ema tahab keha asendit muuta. Aitab vabastada tekkinud pinged õlgades ja kaelas.

Ema: istub toolil, jalad vastu põrandat, harkis, ülakeha ettepoole kallutatud

Toetaja: seisab või põlvitab sünnitaja ees, et ta saaks toetada oma ülakeha abistajale, käed ümber abistaja keha või kaela

Asend 10. (J)

Hea asend selja pingete vähendamiseks ja siis ,kui sünnitajal on tunne et tema vaagnapõhi „puruneb“

Ema: põlvitab, kallutades oma keha ette abistaja põlvedele, kes istub toolil tema ees, või siis voodile, toolile, padjale. Ema kiigutab oma vaagnat ette taha, puusasid küljelt küljele kas siis tuhude ajal või tuhude vaheajal.

Toetaja: istub toolil sünnitaja ees, padi põlvedel, et too saab lõdvestunult oma ülakeha abistaja põlvedele toetada. Toetaja masseerib selga, õlgu.

Alternatiivasend toetajale on sünnitaja selja taga, masseerides tema alaselga ja jalgu. Võib panna sooja kotti vaagnapõhjale, et pinget leevendada. Toetaja aitab sünnitajal vaagnat kiigutada sünnitajale sobivas rütmis.

Asend 11 ja 12 (K, L)

Hea asend, kui kontraktsioonid selga pingestavad.

Ema: istub toolil nii, et tooli seljatugi on vastu kõhtu, käed toetatud tooli seljatoele ja jalad on harkis teine teisel pool tooli. Selg on c-kurvis, jalad lõdvestatud. Jalalabasid hea toetada rulli või padjaga. Tuhu ajal on hea pea toetada tooli seljatoele oma kätele.

Toetaja: seisab või istub sünnitaja selja taga, et saab toetada ja masseerida selga

Asend 13.(M)

Hea asend, kui tuhu tuleb kõndides või jalutades.

Ema:Seisab kahe toetaja vahel. Selg on c-kurvis ja lõdvestatud, jalad mugavalt harkis. Tasakesi istu oma toetajate põlvedele, kes põlvitavad teine teisel pool sinu kõrval ühel põlvel, teine jalg põlvest kõverdatud ja labajalg vastu maad (kahe toetaja reied on tooliks sünnitajale). Ema saab oma käed toetada abistaja õlgadele ümber kaela.

Toetajad: teine teisel pool sünnitajat. Kui tuhu tuleb, laskuvad toetajad ühele põlvele, et sünnitaja saab istuda nende reitele, et võtta  kükitusasend. Sünnitaja istub toetaja vasakule või paremale reiele, see sõltub toetajatest ja sünnitajast. Toetajad sätivad oma keha sünnitaja soovide ja vajaduste järgi.

Asend 14. (N)

Väga mugav ja nauditav asend

Suurepärane asend nii tugevate seljavalude kui tugevate kõhupresside puhul

Ema: lõdvestub soojas vannis nii kaua kui tahab. Kui pea hakkab ringi käima, võtab sünnitaja käed veest välja ja toetab vanni servadele, et oma keha temperatuuri alandada. Soe vesi toetab keha kerge välissurvega ja lõdvestab kogu keha.

Toetaja: on vanni kõrval ja igati julgustab ja vajadusel toetab sünnitajat. Pühib higi, masseerib pead, vaatab silma. Toetaja ei jäta sünnitajat hetkekski tähelepanuta. Kui sünnitaja tahab rääkida, siis kuulab ja vastab.

Sünnitus on väljakutse meelele

Tee koostööd oma kehaga, kuula oma keha ja oma sisemisi tundeid. Sünnitamine on väga sügavale ulatuv kogemus, mis puudutab sinu sügavaimat intiimset olemust.

 • Sünnitus muudab su ülitundlikkuks, kus sul ei ole võimalik varjata oma enda hirmusid või ebakindlust ei iseenda ega teiste eest. Ühel hetkel võid sa tunda end väga halvana ja depressiivsena, teisl hetkel ennast süüdistada ja tunda end täiesti jõuetuna, et sa ei suuda rohkem.

Vaata sinus kummitavatele mõtetele otsa ja jää teadlikuks ning jää kohale.

Kui uitavad mõtted takistavad sind lõdvestumast, siis räägi sellest! Räägi!

NB!

 • Sinus  olevad  mõtted ja tunded ei mõjuta ainult sind ja sinu võimet lõdvestuda, ka sinu laps võtab need vastu ja talletab enda sügavale alateadvusesse.

Isegi kui sinu mõtted tunduvad sulle veidratena või tähtsusetutena, räägi nendest, räägi nendest meeldivalt. Sinu sünnitoetaja(d) toetavad sind ja mõistavad sind siis paremini ja aitavad sul end taaskehtestada ja oma enseteadlikkust tõsta. Lase käia!

 • Vabasta valust ja segadusest kõik  järgnevad põlvkonnad. Just sünnitades läbi armulikkuse saad sina seda teha. Tee see kingitus oma lapsele.

Sünnitamine on naise elus kõige intensiivsem ja pingelisem situatsioon, ja sa ei saa ära joosta.

Hoia oma hingamine rütmis ja teadlik ning sügav

Iga sissehingamise ajal mediteeri „ Sat“ ja väljahingamisega „ Nam“

Ütle endale väga selgelt just praegu: „ma olen just praegu valmis vastu võtma tuhu, ma olen valmis vastu võtma iga tuhu, üks teise järel!“

Emaks olemise põhimõtted

 1. Ema ei peaks  kunagi nurisema, ema peab suutma olla  alati meeldiv.
 2. Kui sa tahad oma lastele õpetada kombeid, pead sa neid ise praktiseerima ja valdama. Kombed on tsiviliseeritud eluviis. Lapsed kopeerivad ja ühendavad sinu kombed oma iseloomusse
 3. Ära kunagi varja midagi laste eest. Räägi lastele alati tõtt ja hoia oma teadvus puhas. Kui ema ei suhtle oma lastega selge teadlikkusega, toob see endaga tragöödia. Sa võid valetada maailmale kuid sa ei tohi valetada oma lastele, sest sellega sa teed haiget nende süütusele. Valu, mille sa tekitad oma lapse süütusse hinge, tuleb tagasi sinu juurde sada korda tugevamana.