Sünnitusprotsess

Sünnitusprotsess

 • Lapsed kuuluvad Loojale, kes on usaldanud nad lapsevanematele

Kui sünnitus algab

Sünnitegevuse algab, kui tuhud ehk emaka kontraktsioonid muutuvad regulaarseks ning asendi muutmise ja lõdvestumise käigus enam üle ei lähe vaid jäävad kestma ning järjest sagedamini korduma.

Kui algavad regulaarsed kontraktsioonid, siis LÕDVESTU!

 1. Informeeri oma abikaasat ja sünnitusele toetajaks palutuid
 2. Korralda vanemate laste ja teiste pereliikmete elu ning delegeeri kohustused, mida olete eelnevalt juba arutanud
 3. Kontrolli oma sünnitusvarustus, mille võtad haiglasse kaasa (perekool annab selgitused, mida kaasa võtta)
 4. Lõika lühemaks ja viili tasaseks oma sõrmeküüned, varbaküüned on juba eelnevalt hooldatud
 5. Võta ära ehted, mis võiksid vigastada või segada sünnitusel
 6. Kontrolli oma mobiiltelefoni aku
 7. Tuhu saabumisel toeta või istu või tantsi või jaluta, kuid peamine – LÕDVESTU!!! Suhtle oma lapsega, hinga koos temaga ja temale, laula, tantsi

Haiglasse mineku transpordivahend on kohandatud ja ette valmistatud. Kütus paagis, aku laetud, vajalikus asjad pakitud

Esmassünnitajad peaksid haiglasse olema jõudnud, kui tuhud käivad regulaarselt 3-4 minuti tagant. Korduvsünnitajad 7-8 minutit. Selline variant toimib, kui haiglani on 15 minuti tee. Kui haiglasse minek võtab kauem aega, tuleks vastavalt varem teele asuda. Haiglasse minku aeg sõltub siis tee pikkusest.

Julgustav toetaja

Abikaasa või ämmaemand, kes on palutud sünnituse toetajaks, võiks sünnituse alguses kohe kohale saabuda, et:

Julgustada hingama, minema dušši alla, jalutama ja jätkama tavalist tegevust niikaua kui võimalik, sest julgustav toetaja on alati ja alati olemas, tuletab meelde lõdvestumist.

Kodus sünnitades hoolitsevad toetaja(d) sünnituskeskkonna loomise ja turvalisuse eest: voodi, vann, toatemperatuur, valgustus, soovitud muusika, toetavad esemed, vastsündinule vajalikud asjad, jne.

 • Kui sünnitus on alanud, on Ema ainus kohustus olla oma lapsega ja hoida fookust. Lõdvestuda.
 • Ja toetaja ülesanne on sünnitaja jaoks iga hetk olemas olla, sünnitajat hetkekski üksinda jätmata.

Toetaja paneb tähele sünnitaja olemist ning toetab teda liigsete sõnade ja küsimusteta.

Toetaja hingab koos emaga, et hoolitseda stabiilsuse ja lõdvestumise eest.

Toetaja hoiab sünnitaja kätt, hoiab temaga silmsidet, jagab kogu oma olemusega julgust ja armastust ning kindlustunnet.

Toetaja pühib sünnitaja nägu ja laupa, masserib, annab juua, ulatab toitu, kammib juukseid, silitab pead,  saadab tualetini, aitab kui sünnitaja soovib,lihtsalt on vaikselt olemas, mida iganes sünnitaja soovib või ei soovi.

Julgustaja hoiab alati kindlat meelt ja tähelepanu sünnitajal.

Hingamise rütm.

 • Kui sünnitegevus on alanud, siis iga kord, kui tunned tuhu tulemas, värskenda end  mõne sügava hingamistsükliga, hingates teadlikult kopsud õhku täis ja siis teadlikult tühjaks. Seda nimetatakse „värskendav hingamine“. See võimaldab tuhu ajal rohkem lõdvestuda.
 • Tuhu ajal hinga sügavalt ja rahulikult, lõdvestu, hoides fookust iseendal ja oma sündival lapsel
 • Tuhu lõppedes värskenda keha taas mõne „värskendava hingamisega“. Puhka.

Masseri mind/… ära putu mind/ jätke mind rahule…

Tunde kestva sünnituse jooksul võib naine korduvalt meelt muuta. Kord tahab ta, et teda masseeritakse, siis seda, et keegi teda ei puudutaks,… Mõnikord tahab, et teda tuhude vaheajal masseeritakse, siis hoopis et tuhu ajal masseeritakse,…

Sünnituse toetajad ei peaks midagi võtma personaalselt. Sünnituse järgselt ei ole vaja mingitki negatiivset tagasisidet jagada.

Toetus sünnituse ajal

Sünnitaja vajab julgustust, ja korduvat rahulikku meeldetuletamist, et jääda lõdvestunuks, kui tema keha on tahtmatult pingestunud.

Oluline, et sünnitajale võimaldatakse aeg tema enda rütmi leidmiseks, kuidas ta tuhusid läbib.

Armastav olek ja masaaz on väga toetavad ning julgustavad.

Toetaja märkab sünnitaja kehaasendit, et selg oleks pemelt kaardus(C kurvis), et käed ja jalad oleksid vabad.

Toetaja märkab sünnitaja hingamist: et tema huuled ja lõug ja keel oleksid lõdvestunud, hingamise ajal tema kõht tõuseb ja langeb rütmiliselt. Sünnitajaga koos hingamine aitab tal rahustada hingamine ja hingata teadlikumalt. Toetaja hoiab sünnitajaga silmsidet kogu tuhu ajal ja hingab koos temaga.

Julgusta sõnadega. Pärast tuhu juhata sünnitaja lõdvestuma, räägi temaga hellalt ja positiivselt, silita pead, masseri selga, toeta, et ema saaks puhata ja lõdvestuda.

Suhtle lapsega, kes sünnib. Julgusta last ja ole temaga kontaktis.

Sünnitegevuse kolm osa

 1. Avanemine
  • Avanemise faasis on valulaine ühe tipuga, st valu tuleb-kestab ja taandub. Tuhud on regulaarsed. Keskmiselt on tuhu pikkus 30-60 sekundit.
  • Emakakael avaneb kuni 8 sentimeetrini
 1. Üleminekufaas
  • Ülemineku faasis kontraktsioonide rütm muutub, kontraktsioon on aeglasem, kulgedes mitme lainena tipuni ja siis raugeb veidi, kuid tõuseb veelkord, enne kui taandub ja lõdvestub. Tuhud kestavad 1-2 minutit ja muutuvad ebaregulaarsemaks
  • Emakakael avaneb 10-12 sentimeetrini
 1. Väljutamine
  • Väljutamise faas, ehk pressid, võivad olla väga ebaregulaarsed, võivad olla regulaarsed. Press kestab tavaliselt 1-2 minutit.  Presside vaheajal on oluline lasta sünnitajal puhata, kui soovib, siis magada, et jõuvarusid hoida ja taastada. Väljutamise faas lõppeb lapse sündimisega, platsenta ja lootekestade väljutamisega.

Avanemine

Selles sünnitusjärgus võib ema jätkata oma tavapärast tegevust, vestelda, jalutada, korrastada oma hingamine. Kui kontraktsioonid muutuvad sagedamaks ning tugevamaks, hakkab ema vähem rääkima ning keskendub rohkem oma hingamisele ja kehale, et lõdvestuda.

Toetaja julgustab sünnitajat jooma teed, mahla, vett

Toetaja pühib sünnitaja laupa külma rätikuga

Toetaja aitab sünnitaja  tualetti ning tagasi pärast tuhu lõppemist, kui see soovib. Vähemalt iga tund. Kui teel tualetti tuleb uus tuhu, toetab sünnitajat, et see saaks rahulikult tuhu läbida, siis jätkate teekonda.

Toetaja aitab sünnitajal ka dušši või vanni võtta, mis on iseenesest väga hea ja lõdvestav.  Pärast veeprotseduuri aitab kuivatada, keha masseerida ja riietuda, et ei külmetuks. Juuste kammimine on väga rahustav.Toetaja on hoolitsenud kõige vajaliku olemasolu eest selleks (ka ruumide temperatuur)

Toetaja hoolitseb tuhude vaheajal, et sünnitaja igati saaks lõdvestuda ja puhata (kui soovib, magada), katab soojalt, pühib higi, hoiab kätt, toatab, masseerib,jne.

Toetaja hoolitseb sünnitaja mugavuste eest, vajadusel paneb padja, võtab ära, aidates sünnitajal oma keha asendeid muuta nii kuidas sünnitaja tunneb et on hea..

Üleminekufaas

Selles faasis käitub sünnitaja nii nagu käitub, talle on kõik lubatud. Peamine, et sünnitaja suudab hoida fookust iseendal ja oma lapsel.

Sünnitoetaja suudab olla neutraalne igasuguse ootamatu käitumise suhtes. Sünnitoetaja säilitab rahu ja aitab sünnitajal rahu saavutada ja säilitada.

Kontraktsioonide ajal aitab sünnitajat hoida fookust, hingab temaga, nimetab teda nimepidi, räägib temaga rahulikult ja veenvalt. Väga hea on kasutada mantrat, näiteks Sat sissehingates Nam väljahingates. Toetaja võib seda laulda, aidates sünnitajal hoida tähelepanu iseendal ja lapsel. Mantra võib panna mängima, see aitab kandvaid vibratsioone luua, meeldib sündivale lapsele ja on sünnitajale hingeliseks toeks.

Sünnitoetaja ignoreerib igasugusegi sünnitaja kõrvalekalde iseendalt ja aitab tal säilitada rahulikku meelt. Sünnitoetaja pakub juua: vett, mahla, teed, külma, sooja, annab süüa, …

Sünnitoetaja julgustab sünnitajal keha asendeid muutma ja toetab teda sealjuures igati.

Lapse sünnitamine ehk väljutamise faas

 • Kui ema suudab säilitada positiivset meelt ja täielikult olla kohal siin ja praegu hetkel, kui sünnib laps, on see suur nauding ja õnnistus nii emale kui lapsele.

Sünnitoataja julgustab ja abistab sünnitajal keha asendit muutma, et last väljutada. Sünnitoetaja kordab ämmaemanda või arsti juhiseid sünnitajale rahulikult ja selgelt.

Sünnitaja vajab juhatust, toetust ja julgustust, et sünnitada laps.

 • Mantra Sat Nam aitab sind, õnnistab su last, õnnistab sündi siia maailma. Hea on kasutada peeglit, et ema näeks, kuidas tema laps sünnib. Igat sekundit sellest hetkest saavad ema ja isa nautida koos, et kasvada pereks, et sündiv laps tunneb end oodatuna, tunneb end kuuluvana perekonda, Jumalikku liitu. Olge kohal. Kõik protseduurid võivad oodata.

Väga tähtis!!!

 • Kui laps on sündinud, ei ole kiiret kellelgi. See hetk kuulub ainult perekonnale: emale, isale ja lapsele. Pilte võib teha hiljem. Kaalumine ja mõõtmine ei jookse kuhugi. Nabanööri läbilõikamisega on aega. Vähemalt 2 tundi kuulub ainult teile.

Sünnijärgselt satub laps turvalisest, just tema jaoks paraja suurusega tuttavast keskkonnast liiga suurde ja täiesti uude keskkonda. Vastsündinu kehas toimuvad lühikese aja jooksul suured muudatused:

 • Laps hakkab ise hingama, tema kopsu vereringe käivitub ning südames olev topumulk sulgub.
 • Laps hakkab ise sööma, et saada eluks vajalikud võitlusvahendid ja toitained.
 • Laps peab suutma kohaneda ümbritsevate täiesti uute tingimustega; temperatuur, hapnikukeskkond, keha vastupanureaktsioonid, meeleelundite töölerakendumine, emast sõltumatu iseseisev eksisteerimine, oma auraruumi ja elektromagneetilise välja kujunemine

Seepärast andke lapsele aega, et kohaneda, et olla. Intiimne valgus, ema-isa kohalolek ja kätepuudutus, rahulikud hääled, see kõik on vajalik, et kohaneda, et muutuda, et muutused endas vastu võtta. Kõik asjaosalised on lühikese aja vältel teinud läbi suured muutused ja kohanemine vajab aega.

 • See on kordumatu, püha hetk, mida ei saa hiljemena mitte kunagi korrata ega kompenseerida.

Kui ema on väga väsinud, võtab lapse eest hoolitsemise üle isa, lastes emal puhata. Laps võib jääda koos emaga puhkama ema rinnale, sokid jalga, müts pähe, tekike peale. Ema vajab pärast sünnitust soojust, sepärast vajalik soojad tekid, soojad sokid, et ema katta.

Tere tulemast, kallis!

Arsti või ämmaemanda juhatusel võib läbi lõigata nabanööri (see protseduur on hea enne omavahel kokku leppida).

NB!

Nabanööri läbilõikamise kellaaeg on lapse sündimise astroloogiline kellaaeg, mil ta eraldatakse emast lõplikult ja eksisteerib iseseisvalt

Seejärel on hea aidata vastsündinu ema rinnale, et ta kuuleks ning tunnetaks ema südamelööke. Kui laps hakkab imema ema rinda, stimuleerib see omakorda platsenta ja lootekestade väljutamist. Ema hoiab lapsega silmsidet, laps näeb ema silmi, tunneb ema keha, kuuleb ema häält. Ema räägib oma lapsega, ja õnnistab teda. Laps kuuleb ema palvet, mida ta on kuulnud juba enne sündi, see rahustab last ja loob talle kindlustunde. Isa räägib lapsega ja õnnistab ema ja last. Kõige jaoks lubage endale aega.

Kui laps on söönud ja ema soovib end värskendada, saab lapse anda isa sülle, et laps tunneks isa südamelööke,tunneks isa tugevat elektromagneetilist välja, kuuleks isa häält, kuuleks isa palvet, tunneks isa lõhna.

Ema, isa ja laps koos saavad nautida kordumatuid hetki. See on armastuse aeg. See on avatud Jumalik kanal. Koos saate tunnetada tänulikkust ja Looja armastust.

Isale

Naine saab sünnitades oma mehelt tuge läbi mehe elektromagneetilise välja.

Mehe tugev ja stabiilne elektromagneetiline väli kaitseb, julgustab ja innustab naist, loob talle kindluatunde ka siis, kui naine ei ole psüühiliselt kohal, kuid oma peenteadvuslikul tasandil ta tunneb seda.

Mees saab hoolitseda oma tugeva elektromagneetilise välja arendamise ja stabiilsena hoidmise eest spetsiifiliste meditatsioonidega, joogaharjutustega, mis suurendavad ja tihendavad aurat, tugevdavad närvisüsteemi ja harjutavad käsi olema stabiilsed ja toetavad.