Jooga seitse vaimset seadust

Jooga seitse vaimset seadust.

Jooga seitse vaimset seadust on:

 1. Puhta potentsiaali seadus
 2. Andmise ja saamise seadus
 3. Karma seadus
 4. Vähima pingutuse seadus
 5. Kavatsuse ja soovi seadus
 6. Kiindumatuse sadus
 7. Dharma seadus ehk elueesmärgi seadus

Iga seadus on seotud eriomase mantraga, mille vibratsioon resoneerub põhiprintsiibiga.

Need on printsiibid, mille kaudu mittenähtav saab nähtavaks; mille kaudu vaim saab materiaalseks universumiks. Nende seitsme seaduse rakendamine joogapraktikas on otstarbekas, sest kõik jooga põhiprintsiibid  toetavad tasakaalukat, paidlikku ja jõulist elu. Joogapraktika on treening eluks. Edu joogas toetab edukust elus.

Aastaid on inimesed kogu maailmas alustanud oma päeva mõne seaduse läbivaatamisega ja kavatsusega see päeva jooksul ellu viia. Soovituslik on kindel päev siduda  vastavalt jooga ühele  vaimsele seadusele. Igal pühapäeval keskendu esimesele puhta potentsiaali seadusele ja laupäeval viimasele dharma seadusele. Sel moel hakkad kaasa võnkuma miljonite inimestega, kes keskenduvad edu seitsmele vaimsele seadusele.

Nädalapäev                                                    vaimne seadus

Pühapäev                                            puhta potentsiaali seadus

Esmaspäev                                          andmise ja saamise seadus

Teisipäev                                             karma ehk põhjuse ja tagajärje seadus

Kolmapäev                                         vähima pingutuse seadus

Neljapäev                                           kavatsuse ja soovi seadus

Reede                                                 kiindumatuse seadus

Laupäev                                              dharma ehk elueesmärgi seadus

Esimene seadus. Puhta potentsiaali seadus.

Mantra:

OM  BHAVAM   NAMAH ( mina olen absoluutne eksistents)

See on sinu tegelik olemus. Selle seaduse väljas on:

Tedmised

Intuitsioon

Tasakaal

Harmoonia

Õndsus

Mina kogemine ehk minale toetumine tähendab, et sinu sisima tähelepanu keskmes on hing, mitte kogemisobjekt (või asi). Minale toetumise vastandiks on toetumine objektile, sind mõjutab kõik see, mis on sinust väljaspool: olukorrad, tingimused, inimesed ja asjad. Objektile toetudes vajad sa teiste heakskiitu ja otsid seda pidevalt. Kuna objektile toetudes püsivad mõtted  ja käitumine ootuses, põhineb see olemisseisund hirmul.

Objektile toetumise seisundis on sinu tähelepanu keskmes ego. Ego pole aga see, kes sa tegelikult oled. Pigem on see sinu ühiskondlik mask või roll, milles sa elad. Sinu tõeline mina, sinu hing on kõigest selles täiesti vaba. Ta on kriitika suhtes immuunne, teda ei hirmuta väljakutsed ja ta ei tunne ennast kellestki madalamal või kõrgemal olevana.

Joogapraktikas meenutab puhta potentsiaali seadus, et iga liigutus tuleb lõputute võimaluste vaiksest väljast. Mida võimsam on vaikus, seda tõhusam on liigutus. Iga liigutus on võnge, laine elu ookeanis.

Joogaasendeid harjutades vii iga liigutuse ja asendi vahepeal oma tähelepanu tagasi vaiksesse paika enda sees. Kõiki harjutuse ja meditatsiooni sooritades jää erksa jälgimise seisundisse, arendades kogemust, kus sinu teadlikkus on suunatud sellesse asukohatusse puhta potentsiaali valda, sina aga tegutsed kindlas ajas ja ruumis.

Rakenda  joogaharjutusi praktiseerides ja kogu ülejäänud päeva vältel puhta potentsiaali seadust, astudes kolm järgmist sammu:

 1. Kasvata vaikust oma kehas ja meeles, mediteeri
 2. Harjuta enese viimist jälgiva teadlikkuse seisundisse
 3. Hoidu hinnangulisusest. Joogaharjutusi praktiseerides vabane vajadusest oma võimeid arvustada, sest jooga allikas ja eesmärk on iseenda aktsepteerimine. Kritiseerimisest hoidumine soodustab vaikust sinu meeles, mis annab sulle otsese ligipääsu puhta potentsiaali välja.

Teine seadus. Andmise ja saamise seadus.

Mantra:

OM  VARDHANAM  NAMAH ( ma olen universumi toitja)

Universum tegutseb dünaamilise vahetuse teel. Sinu keha on pidevas dünaamilises vahetuses Universumi kehaga. Sinu meel ja kosmose meel mõjutavad teineteist vastastikku. Elu on kõigi eksistentsivälja moodustavate elementide ja jõudude (energiate) vool. Harmooniline vahetus sinu füüsilise keha ja füüsilise Universumi, sinu meele ja kollektiivse meele vahel on leidnud väljenduse andmise ja saamise seadusena. Energia  ringvoolu peatamine võrdub vereringe peatamisega. Kui vereringe on takistatud, hakkab veri kämpuma ja kalgenduma. Kui jõe vool peatub, hakkab vesi selles roiskuma. Seepärast pead sinagi olema andmisele ja saamisele avatud, et hoida elujõud endas takistamatult ringlemas.

Kõige tähtsam andmise ja saamise juures on sinu kavatsus. Sa peaksid alati andjale ja saajale õnne soovima, sest õnn on elu toetav ja toitev. Vastutasu on andmisega proportsionaalne, kui oled andnud tingimusteta ja südamest. Andmisakt  olgu alati rõõmus! Ole meeleseisundis, et sa tunned rõõmu andmisest endast. Siis suureneb andmise taga olev energia mitmekordselt.

Kui praktiseerid joogaharjutusi, siis toimib andmise ja saamise seadus igas sinu hingetõmbes. Iga hingetõmbe ajal vahetad sa keskkonnaga kümme miljardit aatomit. Hinga sisse ja hoia hinge kinni kuni suudad.  Pane tähele, kuidas sinu enesetunne halveneb, hoides kinni midaga, mis tuleks tegelikult vabaks lasta. Nüüd hinga välja ja hoia hinge kinni niikaua kui suudad. Taas tunned ebamugavustunde suurenemist, keeldudes vastu võtmast seda, mida tegelikult vajad. Kui oled vastu andmise ja saamise seadusele, muutub sinu meel ärevaks ja kehas tekib ebamugavustunne.

Rakenda joogaharjutusi praktiseerides edu teist seadust, astudes kolm järgmist sammu:

 1. Teadvusta joogaharjutuste ajal hingamist
 2. Arenda endas tänutunnet nende annete eest, mis sul on. Häälestu elujõule, mis ringleb sinu kehas, ja ole tänulik võimaluse eest kogeda elu inimmeele ja inimkehaga. Võib kuluda miljon kehastumist, enne kui sa jälle omandad inimese närvisüsteemi; ja kui sa siis ei kasuta seda rõõmustamiseks, siis oled vahetanud teemanti salatilehe vastu.
 3. Taotle alistumist keha vajadustele. Ära sunni keha tahte abil mingit asendit sisse võtma, harjuta oma liigeste ja lihaste vajaduste kuulamist. Soov anda tekitab samm-sammult tänulikkuse kogemuse. See väike nihe sinu hoiakutes teeb raskete  asendite sooritamise kergemaks.

Kolmas seadus. Karma seadus ( põhjuse ja tagajärje seadus)

Mantra:

OM  KRYAM  NAMAH (minu teod on kooskõlas kosmilise seadusega)

Iga sinu tegu tekitab energia, mis pöördub sinu juurde tagsi- nagu külvame, nii ka lõikame. Kui valid teadlikult teod, mis toovad teistele õnne ja edu, siis sinu karma viljadeks on õnn ja edu.

Karma tähendab teadlikku otsustamist lõpututes valikutes. Igal ajahetkel on sinu tõeline mina puhtas potentsiaali väljas, kus on ligipääs piiramatule hulgale valikutele. Mõned valikud teed sa teadlikult, mõned ebateadlikult. Parim viis mõista ja kasutada karma seadust on teadvustada endale valikuid, mida sa igal ajahetkel teed.

Kõik, mida sa praegu teed, on sinu minevikus tehtud valikute tagajärg. Kui teed valikuid ebateadlikult, ei pea sa neid valikuteks, ehkki nad seda on. Kui tõmbud tagasi ja vaatled valikuid, mida teed, siis muudad selle vaatlusaktiga kogu protsessi ebateadlikust teadlikuks. Iga olukorra puhul on paljude valikute seas alati selline valik, mis toob õnne nii sulle kui sind ümbritsevatele inimestele.

Joogapraktikas avaldub karma seadus siis, kui sooritad teadlikult joogaharjutusi, teadvustades endale, et igale liigutusele järgneb vastureaktsioon. Kui võtad jõudu kasutades ja kärsitult asendeid ja harjutusi, siis sinu keha ja meel reageerivad sellele ja tulemuseks on pinged kehas ja valusad lihased. Kui võtad joogaharjutusi leebuse jas osavusega oma võimete kohaselt antud hetkele, reageerib sinu keha ja meel sellele sundimatuse ja kergusega. Tulemuseks on vaimne ja füüsiline areng.

Rakenda karma seadust joogapraktikas ja elus, tehes arendavaid valikuid:

 1. praktiseerides joogaharjutusi jälgi valikuid, mida iga hetk teed. Valikuid jälgides tood sa nad teadvusesse. Ole tervenisti käesolevas hetkes ja sinu järgmistes hetkedes ei ole eelmiste hetkede tagajärgi. Parim viis valmistuda tulevikuhetkeks on olla täie teadvusega olevikus.
 2. kui teed valikuid, kuidas ületada vastuseis, sooritades joogaharjutusi, esita endale küsimus:millised on selle valiku tagajärjed, kas see toob mulle kasu? Kui teed valikuid elus, küsi endalt: Milline valik toob mulle ja  minu valikust sõltuvatele kaaslastele kõige suurema tõenäosusega õnne ja teostumist?
 3. kuula oma südant juhatuse saamiseks ja juhindu saadud sõnumist. Süda on ühenduslüli meele ja keha vahel. Kui sinu valik tekitab kehas mugavustunde, mine kindlalt edasi. Kui valik tundub ebamugav, peatu ja vaata sisemise pilguga oma tegevuse tagajärgi.

Neljas seadus. Vähima pingutuse seadus.

Mantra: OM  DAKSHAM  NAMAH (Minu teod toovad maksimaalset kasu vähima pingutusega.)

Loodus toimib kergelt ja pingutuseta. Vaata tõusu ja mõõna. Looduses on rütm ja tasakaal. Kui oled loodusega kooskõlas, saad kasutada  vähima pingutuse seadust, et vähendada oma pingutusi ja saavutada maksimaalne tulemus.

Loodust hoiab koos armastuseenergia ja sa pingutad kõige vähem, kui sinu tegusid motiveerib armastus. Kui sinu sisemise tähelepanu keskmes on hing, siis võid rakendada armastuse jõudu ja kasutada energiat loovalt tervenemiseks, muutumiseks ja arenemiseks.

Vähima pingutuse seadus on joogapraktikas suure väärtusega. Suurimat kasu saad joogast siis, kui sooritad harjutusi vabalt ja lõdvestunult. Painutusharjutust tehes leia punkt, kus tekib vastuseis. Ära suru ennast jõuga sellest läbi vaid hinga sellesse vastuseisu- tulemusena vastuseis väheneb ja paenduvus suureneb. Viibi teadlikkusega oma kehas ja võta alistunud olek. Nii joogas kui elus on kannatlikkus ja järjepidevus suured voorused.

Rakenda vähima pingutuse seadust elus ja joogas:

 1. arenda endas aktsepteerimisvõimet. Joogatreeningu ajal aktsepteeri oma keha sellisena nagu ta on. Kuigi sa võid tahta, et su keha muutuks teistsuguseks, tunnista  kindlasti, et su keha on praegu just niisugune, nagu ta on. Pidades õigeks igat situatsiooni sellisena nagu ta on, saavutad parima positsiooni olukorra viimiseks uuele tasandile.
 2. Oma igapäevaelus aktsepteeri inimesi ja olusid sellistena, nagu nad on , mõistes, et iga hetk sinu elus on sinu eelnenud valikute tagajärg.
 3. kui aktsepteerid asju sellistena, nagu nad on, võta endale vastutus väljakutsete eest, mis sinu ees seisavad. Joogapraktikas tähendab see regulaarset kohustust hoolitseda oma keha(de) eest sobivate harjutustega ja toitumisega. Kui tahad muuta oma keha paremuse suunas, siis ei tähenda vastutus endale etteheidete tegemist keha praeguse seisundi eest. Pea meeles, et iga väljakutse on maskeerunud võimalus ning valvsus võimaluste suhtes laseb sul hetke püüda ja muuta, et suuremat kasu saada.
 4. aseta oma teadvus kaitsetusse seisundisse. Ära raiska eluenergiat oma seisukohtade kaitsmisele ja püüdele teisi veenda. Jää kõigi seisukohtade suhtes avatuks, ära seo end jäigalt ühegagi neist. See printsiip on joogapraktikas eriti tähtis. Olemas on palju joogakoolkondi. Pole ühteainsat õiget teed. Õpetusena, mis on pühendunud keha, meele ja vaimu paindlikumaks muutmisele, suudab jooga kohaneda paljude erinevate meetoditega ning neid järgida. Sina proovi erinevaid meetodeid ja leia stiil, mis sobil praegusel eluetapil sinu vajadustega kõige paremini. Õige joogasüsteem annab sulle juurde elujõudu ja paindlikkust. Usalda ennast vähima pingutuse seaduse hoolde ja sa ei raiska enam eluenergiat vastuoludele ja konfliktidele. Vabanenud ja kokkuhoitud energia saad kasutada loominguks, enda arendamiseks ja tervendamiseks. Alati kui leiad, et püüad jõuga tulemust saavutada, mis pole veel avaldumiseks valmis, mõtle vähima pingutuse seadusele. Kasuta mantrat, mis on resonasntsis põhimõttega, et sa võid vähem tehes saavutada rohkem, kui sa ei raiska energiat ponnistustele ja pingutusele.

Viies seadus. Kavatsuse ja soovi seadus.

Mantra: OM  RITAM  NAMAH ( minu kavatsusi ja soove toetab kosmiline arukus)

Kavatsuse ja soovi seadus põhineb äratundmisel, et kvantvälja tasandil on ainult energia ja informatsioon. Kvantvälja, mis on tegelikult puhta potentsiaali väli, mõjutavad kavatsus ja soov.

Inimolendina koged sa kvantvälja subjektiivselt oma mõtete, tunnete, mälestuste, soovide, vajaduste, ootuste, fantaasia ja uskumustena. Objektiivselt koged sa sama välja oma füüsilise keha ja füüsilise maailmana. Välja tasandil on mõtete kogum, mida nimetatakse sinu meeleks ja molekulide kogum, mida nimetatakse sinu kehaks, sama reaalsuse erinevad maskeeringud.

Kui sa suudad mõista, et sinu keha ei ole Universumi kehast eraldi, siis võid teadlikult oma keha energeetilist ja informatiivset sisu muutes mõjutada oma avardunud keha energeetikat ja informatiivset sisu- oma keskkonda, oma maailma. Selle mõju aktiveerivad kaks teadvuse igiomast tunnust- tähelepanu ja kavatsus. Tähelepanu annab energiat ja kavatsus muundab.

Kui tahad, et miski muutuks sinu elus tugevamaks, pööra sellele rohkem tähelepanu. Kui tahad midagi oma elus vähendada, tõmba tähelepanu sellest eemale. Vastavalt iidsetele joogaprintiipidele on sinu kavatsus organiseeriv jõud.

Täiuslikud joogid on tähelepanu ja kavatsuse meistrid.  Nad suudavad mõjutada oma füsioloogiat. Tõsta või langetada vererõhku, kiirendada või aeglustada südamelööke, tõsta ja alandada kehatemperatuuri, viia oma hingamissagedus ja ainevahetus peaaegu mittetajutavale tasemele.

Kui sina suudad järk- järgult kavatsuse ja soovi seaduse abil oma keha paremini valitseda, siis koged, kuidas sinu kavatsusi toetab üha suuremal määral ka loodus.

Õpi rakendama kavatsuse ja soovi seadust nii joogapraktikas kui elus:

 1. jõua selgusele oma kavatsustes ja soovides. Leia aega pidada nimekirja kõige kohta, mida soovid oma elus avaldumas näha. Enne joogaharjutusi vaata oma kavatsused ja soovid üle. Korrigeeri nimekirja, kui su soovid täituvad või muutuvad. Kui võtad aega endale kirja panna, mida südames ja meeles soovid, avalduvad sinu soovid maailmas kiiremini.
 2. isegi oma kavatsusi ja soove teadvustades alistu tulemuse osas loodusele. Arenda endas usaldavat hoiakut, et juhul, kui asjad ei lähe nii, nagu sina tahad, on põhjuseks mingi suurema plaani teostumine. Joogaharjutusi sooritades säilita alistuv hoiak. Jälgi oma kavatsusi ja vallanda need kui liigud ühest harjutusest teisele.
 3. pea meeles teadvustada olevikuhetke kõigi oma tegevuste juures. Ära lase ühelgi takistusel rikkuda või hajutada keskendumust käesolevale hetkele. Joogaharjutusi sooritades ole tervenisti käesolevas hetkes, meenutades, et see mida teed, võimendab sinu kõige kallimaid kavatsusi ja soove.

Kuues seadus. Kiindumatuse seadus.

Mantra: OM  AMANDHAM  NAMAH (minu teod on õndsalt vabad kiindumisest tulemusse)

Edu ja õnne kuues vaimne seadus on kiindumatuse seadus, milles avaldub elu suurim paradoks. Et saavutada midagi selles maailmas, pead sa vabanema kiindumusest sellesse. See ei tähenda, et sa loobud kavatsusest oma soovi täita- sa lihtsalt loobud kiindumast tulemusse.

Kiindumus põhineb hirmul ja ebakindlusel. Kui unustad, et ainus tõeline turvatunde allikas on sinu tõeline mina, siis hakkad arvama, et vajad õnneks midagi endast väljaspool olevat. Sa võid uskuda, et teatud hulk raha pangas, luksuslik auto, kaalus allavõtmine või uute riiete ostmine annavad sulle suurema turvatunde. Kahjuks muutud sa hoopis ebakindlaks, kui sinu õnn põhineb millelgi muul kui tõelisel minal, sest sügaval sisimas sa tead, et võid selle kõik kaotada, mis sinu jaoks õnne tähendab, ja seetõttu peitub asjades potentsiaal valu tekitada.

Vastavalt jooga põhimõtetele tuleb tõeline õnn valmisolekust haarata tundmatut, määramatut. Loobudes kiindumusest tuntusse, astud sa puhta potentsiaali välja, kus määramatuse tarkus mõjutab kõiki sinu valikuid. Praktiseerides kiindumatust ja haarates määramatust, loobud sa vajadusest minevikust kui ainsast tuntud asjast kinni hoida. Olles avatud kõigele toimuvale, püüdmata asjade käiku kontrollida, koged sa põnevust, seikluslikkust, elevust ja elu saladuslikkust.

Joogapraktikasse rakendatuna julgustab kiindumatuse seadus sind loobuma kiindumisest ühte idealiseeritud asendisse. Ära püüa saavutada täiuslikku asendit, taha parem joogat praktiseerides äratada endas teadvuse sügavamad ja avaramad tasandid. Kui loobud kiindumusest ideaalsesse vormi ja lased oma teadvusel haarata jooga olemust, vabaneb keha samm-sammult vastuseisust ja painduvus suureneb ning see on lisatasu sinu kiindumatuse eest..

Jooga ei ole sport ja sa ei saavuta keha, meele ja vimu ühtsust jõu ja pingutusega. Jooga on pigem tähelepaneliku alistumise õpetus. Jooga viib eesmärgile ja ühtsusele  tähelepanu ning kavatsuse abil. See on kiindumatuse seaduse olemus.

Rakenda kiindumatuse seadust joogapraktikas ja elus, astudes kolm järgmist sammu:

 1. Arenda kiindumatust. Jooga eesmärk on paindlikkus, mille iseloomulikuks jooneks on kiindumatus. Paindlikus ja kiindumatus käivad käsikäes. Kiindumine tekitab jäikust. Ära suru jäigalt peale oma arusaamu sellest, kuidas asjad peaksid olema. Anna endale ja sind ümbritsevatele inimestele vabadus olla loomulik. Pane tähele, et jõuga probleeme lahendades tekitad sa sageli uusi probleeme, mida enne ei olnud.
 2. Suhtu määramatusse kui oma kogemuse olulisse ossa ja jälgi, kuidas kaosest kerkivad spontaalselt lahendused. Oma elu elades arenda teadmishimulist ja süütut suhtumist ning pane tähele, kuidas sinus tekkib sügav sisemine turvatunne, mis ei sõltu asjadest sinu ümber.
 3. Alistu puhta potentsiaali väljale. Ühenda keskendatud kavatsus kiindumatusega tulemusse ja jälgi, kui kerge on jõuda soovide täitumiseni, säilitades keskendumist isegi keset segadust ja kaost.

Seitsmes seadus. Dharma seadus ehk elueesmärgi seadus.

Mantra: OM  VARUNAM  NAMAH ( minu elu on kooskõlas kosmilise seadusega)

Igal inimolendil on elus eesmärk. Sul on ainulaadsed võimed ja omaenese tee nende väljendamiseks. Selles maailmas on vajadusi , millele vastavad just sinu anded. Kui need vajadused ja sinu annete loov väljendus kohtuvad, siis on realiseerunud sinu elueesmärk- sinu dharma.

Et viibida dharmas, peab su elu voolama pingutuseta ja häireteta. Joogapraktika annab sulle võimalused kõrvaldada energiablokeeringud kehas. Kui eluenergia vool on vaba ja takistusteta, oled sa võimeline väljendama oma mina avaramaid tahke. Suurenev kaastunne, tarkus ja mängulisus on tõendid, et sinu elu kulgeb vastavalt dharma seadusega.

Dharma seadusel on kolm olulist osa:

Esimene osa ütleb, et sinu ülim eesmärk on avastada oma kõrgem mina. Järgne Loojale oma sisemuses, kes tahab, et sa väljendaksid püha eesmärki, milleks oled sündinud. Teadvusta endale piiritut ja igavest kõike jälgivat teadlikkust, mis on sinu olemuseks, ja tea, et sa oled ajatu, igavene olend ajalises kogemuses.

Teine osa on oma ainulaadsete annete teadvustamine ja väljendamine. Võta endale aega ja koosta nimekiri neist asjadest, mida sa teed hästi. Üks võimalus kontakti saamiseks oma dharmaga on mõelda asjadele, mida sa armastad teha. Milline ka poleks sinu ainulaadne anne, selle väljendamine toob õnne ja rahuldust nii sulle kui ka teistele. Kui oled oma dharma voolus, väljendades oma ainulaadseid andeid, kaob ajataju ja sa sisened ajatusse teadlikkusesse.

Kolmas osa dharma seadusest on teiste teenimine. Õige tegutsemine dharma seisukohalt toob täiesti loomulikult kasu nii sulle kui ka neile, keda sinu teod mõjutavad. Kui sinu loov eneseväljendus vastab kaasinimeste vajadustele, tuleb sinu ellu küllus.

Jooga on tegutsemine kooskõlas dharmaga. Oma keha teadvustatud ja täpne liigutamine on looduse seadustega kooskõlas kulgeva elu olemus. Igal rakul, koel ja elundil sinu kehas on oma dharma- täita oma ainulaadset ülesannet ja toetada keha kui tevikut. Igal elundkonnal on oma eriline toll, nende põhieesmargiks on füsioloogilise terviku toetamine.

Jooga praktiseerimine toetab sinu keha dharmat. Kui eluenergia saab voolata vabalt ja takistusteta läbi igast rakust, teostub dharma. Kui sa joogaga tegelemise tulemusena oled saavutanud paindlikkuse, tasakaalu ja jõu ning suudad pingutuseta väljendada maailmas oma andeid, siis oled kooskõlas dharma seadusega.

Rakenda dharma seadust joogapraktikas ja elus, astudes kolm järgmist sammu:

 1. Keskendu vaiksele rahuseisundile endas, mis hingestab sinu keha ja meelt. Joogaga tegeledes ja igapäevaelus keskendu vaiksele vaatlejale, kes jälgib sinu mõtteid ja tegusid.
 2. Teadvusta endale oma ainulaadseid andeid ja asju, mida armastad oma andeid väljendades teha. Joogaga tegeledes pane tähele asendeid, mis on sulle kerge sooritada ja kasuta seda informatsiooni, et oma loomusele lähemale jõuda.
 3. Pea sisedialoogi aitamisest ja teenimisest. Kui iga sinu tegu on seotud taotlusega olla kooskõlas dharmaga, siis on sinu teod pingutustevabad ja edukad. Esitades endale küsimused: kuidas ma saan aidata? Ja kuidas ma saan teenida?, teostad oma elu eesmärgi.