Hingamisjooga, mõned hingamismeetodid

Hingamine ja hingamisjooga

„Suurim probleem tänapäeva maailmas on sterss. Selle esinemine ei vähene vaid suureneb järjekindlalt. Kui läbi hingamise saab ohjeldada šokki, saavad hingamise läbi ka stress ja haigused elimineeritud.”
Yogi Bhajan

Aegade alguses oli „Sõna” ja „ Sügav Hingamine”
Hingamine on Kundalini jooga õpilasele fundamentaalne tööriist.

Meisterlik hingamine on aluseks:
•    Tervise ja elujõu edendamiseks
•    Emotsioonide ulatuse ja loomevõime avamiseks
•    Meeleolu ja kõneviisi valitsemiseks
•    Keskendumisvõime arendamiseks
•    Avardunud ja seostunud maailmavaate tunnetamiseks ja edendamiseks

Teadlik hingamine algab hingamise „ äratundmises”, seda nii jämedas füüsilises hingamises kui peenes  keha elujõu – Praana hingamises.
Kundalini jooga muudab väljakujunenud hingamismustri ja õpetab sulle mõtlema hingamisest laiemalt kui vaid lihtne respiratioon ja gaasivahetus. Kundalini jooga arvestab hingamise ja sellega seotud liikumistega, mis ühendab kõikide emotsioonide ja mõtete liikumise.
Hingamine ja sõna on lähedastes sugulussidemetes, sest nendest sai alguse Universum, millest algasid kõik muud asjad, nendest kujunesid elu vormid ja suunad. Hingamine ja sõna juhivad sinu suhtlemist ja suhteid iseenda ja teistega. Ja ku sa teadlikult suudad hingamise ja sõna võimalusi kasutada, suudad sa arendavalt oma elu ja potentsiaali juhtida.

Lihtne hingamine.
Korrektne lihtne hingamine toimub läbi nabapunkti liikumise. Nabapunkt liigub vastavalt:
•    Välja, kui hingad sisse
•    Sisse ja ülesse kui hingad välja

Alustades teadliku hingamisega, on kasulik silmas pidada järgmist:
1.    Kanna vöö ja kõhu kohal avaraid riideid, mis lubavad diafragmal segamatult liikuda
2.    Istu sirge seljaga, lõdvestatud õlgadega, langetatud lõua ja suletud silmadega. Päris algajal on hea praktiseerida selili asendis.
3.    Lihtsa hingamise jaoks kasuta vaid nina, mis filtreerib, soojendab ja niisutab sissehingatava õhu. Ninasõõrmed on ühendatud Ida ja Pingala nadidega, mistõttu Praana tõmmatakse kehasse läbi nina, stimuleerides hüpofüüsi ja Kolmandat Silma ehk Aagia tšakrat
4.    Kindlasti õpi lõplikult välja hingama ja kopse tühjendama

Pranayama
Pranayama on teadus hingamisest, Praana liikumise kontrollimine läbi hingamistehnikate kasutamise.
Prana = elujõud
Pran = primaarne energia
Ayam = paisumine
1.    Läbi pranayama sa laiendad primaarset energiat ehk seemne energiat. Ka kõige kergem muutus selle esmase energia vibratsioonis suudab muuta sinu sisekosmost.
2.    Pranayama on energia juhtimine. Kundalini jooga kasutab suurel hulgal hingamistehnikaid, mis oma erineva hingamise rütmi ja  sügavusega suurendab ja juhib tervislikku seisundit, teadlikkust ja emotsioone.
3.    Meel järgib hingamist. Meelte kontrolli võti on hingamine
4.    Shuniya. Kundalini jooga kui primaarne jooga kasutab hingamistehnikaid ja  kehalukke selleks, et arendada liikumatuse seisundit- nullseisundit –Shuniya. Sellises tardumusseisundis saab seeme- bij- idaneda ja tekitada kehas uued rütmid ja vibratsioonid, millest algavad uued mõtted, tunded ja seisundid. Sedaviisi voolab Kundalini.

Hingamise olemus.
Hingamise kvantiteet, kvaliteet ja tsirkulatsioon moodustavad vitaalse ja arenguvõimelise elu alusmüüri. See on kui baromeeter, mis näitab kui palju energiat keha normaalselt kasutab ja kui palju on keha võimeline hädaolukorras energiat kasutama. Hingamine on nii jäme- kui peen.
Jäme – õhu keemiline koostis, gaasivahetus ja repiratsioon
Peen – Praana ehk elujõu sisaldus, mis energetiseerivad keha, meele ja hinge.
Enamus inimesi ei hinga korrektselt. Peamiselt toimub hingamine kõikuvalt madala võimsusega ja tavaliselt ülemise rinna osaga.
Kõik positiivsed muutused, mida inimene saab enda heaks teha, algavad sellest, et õpid hingama sügavalt ja lõplikult.

Hingamise mõjud:
•    Füüsiline: Kõik liigutused nõuavad pingutust ja lihaskontraktsioone. Stess on kohal, kui mentaalsed või lihaspinged ei saa lõdvestuseks üle minna. Stress põhjustab madalat ja nõrka hingamissagedust, kõikuvat hingamist ja rinnahingamist koos hingamissageduse kiirenemisega, millega kaasnevas krooniline pinge ja nõrgad närvid. Ja ebapiisav hingamine omakorda põhjustab stressi. See „ahelmeeskond” põhjustab organismi erinevate organsüsteemide haigestumisi.
•    Emotsionaalne: igas kehas  on lihastes tekitatud kaitsemüür, mille on põhjustanud  pinged ja emotsionaalsed traumad „ ei taha enam kõrvetada saada!” stiilis. Kohane hingamine, mis muudab kehasignaale, lubab ja võimaldab nendel kehasse kogunenud „kaitsemüüridel” langeda. Ku sa suurendad keha vatuvõtlikkust ja kopsumahtu, siis kehas olev valvelolek väheneb ja tundlikkus suureneb.
•    Vitaalne: hingamine vabastab Praana voolu, mis vähendab kehasiseseid pingeid ja kaitsemüüri ning annab võimaluse elujõul kasvada.
•    Tunnetuslik: kui sinu elujõud on suurenenud, saab Praana vabalt voolata. Sa tunned end emotsionaalselt kaitstult ja sinu füüsiline keha on terve ja tugev. Tulemuseks on sügav sisemine rahulolu.

Hingamise sagedus.
Normaalselt hingab mees 16-18 korda minutis ja naine 18-20 korda minutis. Kui sa suudad teadlikult vähendada minuti hingamissagedust, saad sa sellest suurt kasu.
8 tsüklit minutis –     3,75 sekundit sisse
3,75 sekundit välja
tunned suuremat lõdvestumist, mis tekib stressi vähenemisest ja mentaalse teadlikkuse suurenemises. Parasümpaatiline närvisüsteem saab mõjutatud ja keha holistiline ehk enesetervendav süsteem käivitatud.
4 tsüklit minutis –      7,5 sekundit sisse
7,5 sekundit välja
tekitab eelkõige mentaalsete funktsioonide positiivsed muutused: eneseteadlikkuse kasvu, visuaalse selguse ja kõrgenenud keha sensitiivsuse. Hüpofüüsi ja käbinäärme töö on paremini koordineeritud ja seetõttu toodab meditatiivset seisundit ehk arendab neutraalset meelt.
1 tsükkel minutis –     20 sekundit sissehingamine
20 sekundit hingehoidmine
20 sekundit väljahingamine
Koordineerib ja optimeerib ajupoolkerade omavahelist tööd. Rahustab oluliselt murelikkust, rahutust, ängi, hirmu ja südamevalu. Avab tundekanali olevikule- hetkele siin ja praegu, kasvatab intuitsiooni, paneb tööle nii suuraju poolkerad kui väikeaju.

Pikk sügav hingamine ehk Yooga Hingamine ehk täiuslik hingamine.

Pikk sügav hingamine on esimene hingamistehnika, mida sa saad õppima hakata pärast lihtsa ja loomuliku hingamise omandamist. Pikk sügav hingamistehnika kasutab kopsude kogu mahtu, kasutades kopsude kolme kambrit:
1.    Kõhu ehk alumine kamber
2.    Rinna ehk keskmine kamber
3.    Rangluu ehk ülemine kamber (kopsutipud)

Pikk sügav hingamine algab kõhuosa täitmisest õhuga, seejärel rinnaosa täitmisest ja lõpuks rangluualuste täitmisest. Väljahingamisel algab tühjendamine rangluualustest, siis rinnaosast ja lõpuks kõhuosast, mis lõppeb naba sissetõmbamise ja vastu selgroogu ülestõmbamisega.
Pika sügava hingamise õppimiseks talita niimoodi:
Heida selili. Pane vasak käsi oma kõhule ja parem käsi rinnale, et paremini tunnetada diafragma liikumist.
1.    kõhuhingamine. Hinga rahulikult jaloomulikult, nii nagu sa oled harjunud hingama. Keskenda tähelepanu nabapiirkonnale. Lõdvestu ja lõdvesta kõht. Alusta sügavat ja aeglast sissehingamist lastes kõhul paisuda. Välja hingates tõmba naba ettevaatlikult sisse ja lõpuks vastu selgroogu. Rind hoia lõdvestunud. Kogu tähelepanu on suunatud vaid kõhuosale.
Kuplikujuline diafragma on tähtsaim hingamislihas, mis on omakorda vaheseinaks kõhu ja vaagnaõõnele. Kui diafragma on lõdvestatud (oled välja hinganud) ja kõhuosa õhust tühjendatud, siis ta lameneb ja võimaldab kopsudel avarduda. Kui hingad sisse, siis kuppel suureneb, ja õhk kopsu alumistest osadest surutakse ülespoole ja välja. Kõhuhingamine võimaldab kopsude alaosal tõhusamalt töötada.
Hoia vasak käsi kõhul ja parem käsi rinnal ja kasuta neid kui monitore, jälgimaks oma hingamist. Sisse hingates tõuseb käsi kõhul kõrgemale ja väljahingates langeb alla. Käsi rinnal püsib paigal. Mõningase praktiseerimise järel sa märkad, et kõik su lihased on selle liikumisega seotud.
2.    rinnahingamine: istu lihtsas asendis (või lama selili, kui oled algaja), hoia diafragma rahulikult ja ära lase kõhul paisuda. Hinga rahulikult ja aeglaselt rinnakuossa, kasutades selleks roietevahelihaseid. Hoia kogu tähelepanu rinna laienemisel. Seejärel hinga lõplikult välja kuid ära kõhulihaseid kasuta ega naba pinguta. Võrdle ainult rinnakusse hingamist kõhuhingamisega. Kui sa paned ühe käe rinnaku alaosale ja teise ülaosale, siis märkad, et rinnahingamise protsessis liiguvad alumised roided rohkem kui ülemised. See on niimoodi sellepärast, et alumised roided ei ole rinnakule kinnitatud (11. ja 12. roidepaar- vallasroided), ülemised roided aga on rinnakuplaadiga ühinenud. Rinnahingamine arendab hästi roietevahelihaseid ja seeläbi suurendab rinnaku mahtu ning kopsude töötamiseks suuremate võimaluste loomist.
3.    rangluuhingamine. Istu sirge seljaga, tõmba naba sisse ja hoia pinges ning tõsta rinnakut ilma sissehingamata. Nüüd hinga aeglaselt sisse nii, et õhk suunduks otse rangluualusse piirkonda kopsutippudesse, tõstes õlgu ja rangluid. Välja hingates hoia rinnak tõstetud.
4.    kolme erineva hingamistehnika ühendamine.  Täiusliku hingamise protsessis on võimalik selgesti eristada kolme erinevat hingamist, mis sujuvalt üksteisele järgnevad.
•    Istu sirge seljaga. Kui selg on korrektselt stabiliseeritud, saavad hingamislihased ja roided vabalt liikuda.
•    Alusta sissehingamist  kõhuhingamisega, jätka rinnahingamisega ja lõpeta rangluuhingamisega. Kõik kolm osa toimuvad sujuvalt.
•    Alusta välahingamist lõdvestades ja tühjendades esmalt rangluualuse piirkond, seejärel tühjenda aeglaselt rinnak. Lõpuks hinga kõhupiirkond tühjaks ja suru nabapiirkonna pingutamise abil kogu jääkõhk välja.

Pika sügava hingamise ehk jooga hingamise kasulikud mõjud:
•    Rahustab ja lõdvestab, mõjutades eelkõige parasümpaatilist närvisüsteemi
•    Suurendab Praana voolamist
•    Vähendab ja ennetab toksiinide kahjustavat mõju kopsu kudedele, eriti allveoolidele
•    Stimuleerib ajukeemiat- vabastades endorfiine (heaoluhormoone), mis omakorda aitavad võidelda depressiooni ja stressiga
•    Värskendab ja ergastab peaaju rakke ning suurendab nende reageerimiskiirust
•    Soodustab seljaaju vedeliku voolavust, andes kehale soodsamad tingimused energia takistusteta voolamiseks
•    Hingates aeglaselt ja täiuslikult kontsentreeritud tähelepanuga, stimuleerib see hüpofüüsi funktsioneerimist, suurendades oluliselt intuitsiooni.
•    Täites kopsud maksimaalselt õhuga, kasutades ära  kopsude suuremat potentsiaali, mõjutab see otseselt magnetvälja- elustades, võimendades ja häälestades seda.
•    Puhastab verd
•    Reguleerib keha PH, mis mõjutab võimet stressisituatsioonides hakkama saada
•    Vabastab energiakanalites ehk meridiaanides tekkinud ummistusi ehk blokeeritud energiat
•    Energetiseerib ja suurendab elujõudu
•    Stimuleerib ning tugevdab närvisüsteemi ning kiirendab närviimpulsside liikumiskiirust parandades seega reageerimiskiirust
•    Suurendab keha füüsilist ja emotsionaalset enesetervendamist
•    Soodustab kogunenud alateadlike käitumismustrite muutumist, aidates seeläbi üle saada ebakindlusest ja sisemistest hirmudest
•    Aitab vähendada valu (näiteks sünnitusel)
•    Suurendab organismi võimet toime tulla negatiivsete emotsioonidega vähendades emotsionaalset ülekuumenemist, samas suurendades kannatlikkust, mõtete selgust ja otsustusvõimet.

Hingamisjooga hingamise peatamisega.

Hinge peatamise ehk hoidmise meisterlikkus seisneb võimes hoida korrektselt hingamisseisakut nii sissehingamisel kui väljahingamisel.
Hingamispeetus sissehingamise järgselt:
1.    Hinga täiuslikult sisse
2.    Too tähelepanu rangluule ja ülemistele roietele, langeta ülemised roided ettevaatlikult ja fikseeri asend
3.    Lõdvesta õlad, hingekõri ja näolihased
4.    Tõmba kõhulihased sisse ja pingule
5.    Püsi asendis liikumatult  ja rahulikult
6.    Kui tunned vajadust välja hingata, hinga veel natuke sisse.
Hingamispeetus väljahingamise järgselt:
1.    Hinga täiuslikult sisse ja seejärel täiuslikult välja
2.    Tõmba nabapunkt sisse ja vastu selgroogu pingule
3.    Tõsta alumisi roideid ja diafragmat
4.    Langeta ja lõdvesta ülemised roided
5.    Ära pendelda selja ja rinnakuga, kui hingad täiuslikult välja, selleks kasuta vaid hingamislihaseid
6.    Püsi asendis liikumatult  ja rahulikult. Rakenda kindlasti lõualukk
7.    Kui lihased nõuavad sissehingamist, hinga vee natukene välja, mis aitab sul oluliselt hingehoidmist pikendada ilma pinge ja võitluseta.

Hingamise peatamise mõjud:
•    tugevdab kogu närvisüsteemi, mõjutades otseselt nii sümpaatilist kui parasümpaatilist  närvisüsteemi
•    võimaldab organite omavahelist häälestumist, aktiveerib ainevahetust
•    hingamise peatus sissehingamise järgselt tõstab ajutiselt (hetkeliselt) vererõhku
•    hingamise peatus väljahingamise järgselt lõdvestab tsirkulatsiooni ja alandab ajutiselt (hetkeliselt) vererõhku
•    arendab keskendumisvõimet, suurendab sisemist rahu ja emotsionaalset kontrolli
•    saad kogeda Shunia’t ehk nullpunkti. Shunia on olemise sügav peatusseisund, mil külvatud seeme – bij-saab idanema hakata. See on organismi võimas pöördepunkt, millest saavad kehas alguse uued rütmid ja mustrid, taastub enesetervendamissüsteem. Shunia seisundis saab Kundalini vabalt voolata.

Ettevaatusabinõud hingamise peatamise praktiseerimisel:
•    Pea meeles, et aju vabastab hingamisprotsessi, kui CO2 tase veres tõuseb üle lubatud normi, kuid ta ei vabasta hingamisprotsessi hapniku puuduse või liia korral. Ajule on informatsiooniks vaid CO2 tase. Kui sa valmistad keha eelnevalt täiusliku hingamise abil ette, eriliselt väga põhjalikult ja lõplikult välja hingates, vähendad sa CO2 hulka veres ja see võimaldab sul hinge hoida kauem ja turvalisemalt.
•    Kui sa tunned praktiseerimise ajal peapööritust või meeltesegadust- katkesta kohe hingamispeetus ja hinga rahulikut. Peapööritus ja halb enesetunne on kui latt, millest üle minna ei tohi. Seepärast valmista keha korralikult ette, rahusta meeled ning astu selle praktika omandamisel edasi vaid kukesammul. Tee seda regulaarselt ning sihikindlalt.
•    Läbi hingamispeetuse praktiseerimise rahuneb ja selgineb meel, mis lubab sul märgata ja tähele panna muutusi oma kehas, meeles ja hinges
•    Kogu joogapraktika vältel pea meeles, et hingamispeetuse arendamise eesmärk on ainevahetuse aktiveerimine, närvisüsteemi tugevamine ja emotsionaalse kontrolli saavutamine.
Shunia tähendab „null”. Sellel hetkel, kui sa saavutad oma olemuses „nulli”, on sinus ülekaalus kõik jõud. Kundalini jooga meisterlikkuse jõud on „null”- Shunia. Läbi Shunia jõuad sa nullini.  Kõi sinus väheneb mittemillekski. „ ma olen mitte keegi. Kõik mu ümber on mitte midagi. Olemine ongi olemine mitte keegi mitte milleski”. Sel hetkel, kui sa jõuad selle kogemuseni, särab kõik sinu ümber ja sees”.  Yogi Bhajan
Tõlgitud „ The Aquarian teacher” lk. 93, tõlkija Eha Kooser

Hingamine vahelduvate ninasõõrmetega.

Kuidas teha vahelduvate ninasõõrmetega hingamist?
•    Selle hingamisharjutuse praktiseerimisel on hingamine alati lõdvestatud, sügav ja täiuslik
•    Istu lihtsas asendis ja pane vasak käsi põlvele Gyan Mudrasse
•    Parema käe pöidlaga sulged parema ninasõõrme ja nimetissõrmega vasaku ninasõõrme.
•    Sulge parem ninasõõre ja hinga läbi vasaku ninasõõrme rahulikult ja täiuslikult sisse
•    Sulge vasak ninasõõre (ava parem) ja hinga läbi parema ninasõõrme rahulikult ja täiuslikult välja
•    Hinga läbi parema ninasõõrme sisse
•    Sulge parem ninasõõre ja hinga läbi vasaku ninasõõrme välja
•    Hinga läbi vasaku ninasõõrme sisse
•    Jne. Jätka kordamist.

Vahelduvate ninasõõrmetega hingamise kasulikkus
•    Arendab mõlema ajupoolkera tööd, tasakaalustades vasaku ja parema ajupoolkera
•    Integreerib ja maandab
•    Puhastab Ida ja Pingala nadid
•    Arendab sügavat rahulolu ja harmooniatunnet nii füüsilisel-, mentaalsel- kui emotsionaalsel tasandil.
•    Aitab peavalude, migreeni ja stressisümptomite vähendamiseks

Hingamine sisse läbi vasaku ninasõõrme ja välja läbi parema ninasõõrme:
•    Rahustab
•    Vabastab ebasoovitud negatiivsetest emotsioonidest
•    Vabastab stressist

Hingamine sisse läbi parema ninasõõrme ja välja läbi vasaku ninasõõrme:
•    Loob mõtteselguse ja positiivse meeleolu
•    Aitab pilku fokusseerida

Hingamisjooga erineva pikkusega hingamistsüklitega
Normaalne hingamisprotsess on selline, kus sisse – ja väljahingamistsükkel on ühe pikkused.
Hingamisjoogas on kasutusel ka erineva pikkusega hingamistsükli osad.
Teadlikult praktiseeritud erinevate tsükli pikkustega hingamisjooga kasulikkus:
1.    Rõhuasetusega sissehimgamisele: on sümpaatilist närvisüsteemi ergutav: kiirendab südame löögisagedust ja tõstab vererõhku, ergastab ja stimuleerib füüsilise keha funktioone
2.    Rõhuasetusega väljahingamisele: on parasümpaatilist närvisüsteemi ergutav:südame löögisagedus aeglustub, keha  tsirkulatsioonid ja närvisüsteem lõdvestuvad, rahustava ja lõdvestava toimega, soodustab organismi puhastusprotsesse nii füüsilisel kui emotsionaalsel tasandil.

Hingamine läbi ühe ninasõõrme
Läbi lihtsa võimaluse sulgeda või avada üks ninasõõre, omavad joogid võimalusi ja tehnikat, et valitseda meeleolu ja energiataset.
Prana liikumisprotsess läbi kahe ninasõõrme assotseerub kahe ajupoolkera tööga. Närvid, mis väljuvad kahest ajupoolkerast ristuvad silmakulmude kohal. Vasak ajupoolkera innerveerib paremat kehapoolt ning on ühenduses parema ninasõõrmega ja parem ajupoolkera innerveerib vasakupt kehapoolt ja on ühenduses vasaku ninasõõrmega.
Üldreeglina hingab inimene tavaolukorras vaid ühest ninasõõrmest korraga ning hingamisrütm liigub 90-150 minuti vältel teisele ninasõõrmele. Ühe ninasõõrme töötsükli pikkus sõltub inimese universaalsest elurütmist, vindividuaalsest temperamendist ja füüsilisest ning mentaalsest seisundist. Rütmi korraldab ja vahetavad hüpotaalamus ja hüpofüüs, kuid ülreeglina on sellesse haaratud ka peaaju teised osad.
Ühest ninasõõrmest hingamise tehnikat võid sa valida vastavalt sellel, mida on sul hetkel vaja  saavutada.
Hingamine vaid läbi vasaku ninasõõrme assotseerub:
•    Ida nadiga, mis lõppeb vasakus ninasõõrmes
•    Apana õhuga, mis on kehast väljutatav ehk elimineeruv energia,
•    Kuu energiaga, mis on jahe, vastuvõtlik, naiselik
•    Hingerahuga
•    Tundlikkuse- ja kaastundlikkusega
•    Öö ja uneajaga, puhkusega
Hingamine vaid läbi parema ninasõõrme assotseerub:
•    Pingala nadiga, mis lõppeb paremas ninasõõrmes
•    Prana õhuga, mis on kehasse sisenev toitev energia
•    Päikese energiaga, mis on kuum, loominguline
•    Tarmukuse ja tähelepanelikkusega
•    Keskendumise ja tegutsemisvalmidusega
•    Päeva ja ärkvelolekuga

Hingamine läbi ühe ninasõõrme

Läbi lihtsa võimaluse sulgeda või avada üks ninasõõre, omavad joogid võimalusi ja tehnikat, et valitseda meeleolu ja energiataset.
Prana liikumisprotsess läbi kahe ninasõõrme assotseerub kahe ajupoolkera tööga. Närvid, mis väljuvad kahest ajupoolkerast ristuvad silmakulmude kohal. Vasak ajupoolkera innerveerib paremat kehapoolt ning on ühenduses parema ninasõõrmega ja parem ajupoolkera innerveerib vasakupt kehapoolt ja on ühenduses vasaku ninasõõrmega.
Üldreeglina hingab inimene tavaolukorras vaid ühest ninasõõrmest korraga ning hingamisrütm liigub 90-150 minuti vältel teisele ninasõõrmele. Ühe ninasõõrme töötsükli pikkus sõltub inimese universaalsest elurütmist, vindividuaalsest temperamendist ja füüsilisest ning mentaalsest seisundist. Rütmi korraldab ja vahetavad hüpotaalamus ja hüpofüüs, kuid ülreeglina on sellesse haaratud ka peaaju teised osad.
Ühest ninasõõrmest hingamise tehnikat võid sa valida vastavalt sellel, mida on sul hetkel vaja  saavutada.
Hingamine vaid läbi vasaku ninasõõrme assotseerub:
•    Ida nadiga, mis lõppeb vasakus ninasõõrmes
•    Apana õhuga, mis on kehast väljuv ehk elimineeruv energia,
•    Kuu energiaga, mis on jahe, vastuvõtlik, naiselik
•    Hingerahuga
•    Tundlikkuse- ja kaastundlikkusega
•    Öö, uni, unisus, puhkus
Hingamine vaid läbi parema ninasõõrme assotseerub:
•    Pingala nadiga, mis lõppeb paremas ninasõõrmes
•    Prana õhuga, mis on kehasse sisenev toitev energia
•    Päikese energiaga, mis on kuum, loominguline
•    Tarmukus ja tähelepanelikkus
•    Keskendumine ja tegutsemisvalmidus
•    Päev, ärkvelolek

Tulehingamine
Tulehingamine on üks peamistest Kundalini jooga hingamistehnikatest, mida praktiseeritakse nii omaette meditatsioonidena kui Kriyades harjutuste sooritamisel, andes tema praktiseerijale arvukalt tulusaid efekte.
Tulehingamise praktiseerimisel on väga tähtis saada selle korrektseks ja meisterlikuks kasutajaks, vallates seda pingutuseta ja loomulikult.
Tulehingamine on:
•    kiire, keskmiselt 2-3 hingamistsüklit (sisse-välja) sekundis
•    rütmiline hingamismuster, kus sisse ja väljahingamistsükkel alati ühe pikkused
•    pidev hingamismuster, kus pausi sisse- ja väljahingamise vahel ei ole
•    nabapunkti ja Kolmiksoojendi jõust lähtuv hingamismuster
Kuidas teha Tulehingamist?
•    Tulehingamisel toimub nii sisse- kui väljahingamine nina kaudu. Vastupidistel juhtudel, lahtise Tulehingamise kasutamise määrab Guru.
•    Enne tulehingamise praktiseerimist valmista keha ette lühiajalise teadliku täiusliku hingamisega
•    Hinga sügavalt sisse ja alusta Tulehingamisega.
•    Välja hingates suru õhk jõuliselt läbi nina, pingutades kiiresti ja automaatsel diafragmat ja pressides nabapunkti tugevalt vastu selgroogu.
•    Sisse hingates lõdvesta kõhulihased ja diafragma, õhk siseneb nina kaudu vabalt ja automaatselt, ilma hingamislihaste pingutuseta.
•    Lõdvesta rinnak ja roietevahelise lihased, mis liiguvad vaid kergelt koos hingamisrütmiga
•    Et õpiksid Tulehingamist õigesti sooritama, on  sul oluline jälgida, et kõhu-, jalgade-, õlgade-, käte- ja näolihased on praktiseerimise ajal alati lõdvestatud.
•    Halva enesetunde ilmnemisel või lihaste valulisuse korral katkesta praktiseerimine ja normaliseeri hingamine ning lõdvesta pingestunud lihased. Siis alusta Tulehingamisega uuesti
•    Mõnedd uued vaimsed ilmingud, nagu enda kõrvalt jälgimine, hinge rännakud, meele õhuline ja lenduv tunne on algajale Tulehingamise praktiseerijale loomulikud nähtused, kuna keha vajab kohanemisaega, et uus hingamismuster omastada. Sellisel juhul aitab hästi pilgu fokuseerimine Kolmandale Silmale ehk kulmudevahepunktile.
•    Mõnikord kaasneb algaja Tulehingamise praktiseerijal halb enesetunne, lühiajaline peavalu, iiveldus, mõru maitse keelel, mis on otseselt tingitud kehasse kogunenud toksiinide, ravimijääkide ja negatiivsete emotsioonide vabanemisest. Soovitav on juua regulaarselt puhast ja mullita sooja vett ning vaadata üle oma toidusedel, muutes selle kergemaks. Vee kogus päevas vähemalt 2 liitrit, mida juua alati väikeste lonksude kaupa pool tundi enne sööki ja söögi vaheaegadel.
•    Vilumuse kasvades on Tulehingamine tõhus, kui katkematu praktika pikkus on vähemalt 11 minutit.
Mida tulehingamine ei tee?
•    Tulehingamine ei tekita sinu kehas hüperventilatsiooni nii nagu seda teeb lõõtsutav läbi suu hingamine.
Millal ei tohi tulehingamist praktiseerida?
Piirangud tekkivad naistele, kes ei tohi ptaktiseerida Tulehingamist :
•    Raseduse ajal
•    Menstruatsiooni päevadel
Peamised vead, mida tehakse Tulehingamise õppimisel.
Paradoksaalne hingamine – inimene, kelle hingamismuster on vastupidine loomulikule hingamismustrile- kes sisse hingates pingestab kõhulihased, vähendades oluliselt õhule vajaminevat ruumi ning hingab vaid rinnaga, hingamine on kiire ja pinnapealne. Selline hingamismuster on inimestel, kes on emotsionaalselt rahutud ja püsimatud ning kroonilistel suitsetajatel. Seda on kerge parandada, praktseerides Tulehingamist nii, et vasak käsi panna naba – ja kolmiksoojendi piirkonnale ja parem käsi rinnakule, alustades teadlikku ja rahulikku, kindlarütmilist Tulehingamist.
Kõhulihaste, diafragma ja nabapunkti liialdatud „pumpamine”- õige Tulehingamine rakendab nabast kõrgemal oleva Kolmiksoojendi piirkonna ja teeb seda mõõdukal, kergel moel, töötades nagu automaat.
Sisse ja väljahingamistükli tasakaalutus ehk lonkav Tulehingamine- Tulehingamise väga oluline nõue on sisse- ja väljahingamistsükli omavaheline harmoonia ja võrdsus ning kindel rütm kogu praktika vältel. Selle saavutamiseks on hea kasutada vastavat Kundalini jooga muusikat, mis abistab tsüklite pikkuse ühtlustamisel, kindla rütmi saavutamisel, meele kontsentreerimisel ning keskendumisel.
Tulehingamise kasutegurid.
1.    Vabastab toksiinid ja jääkained kopsudest, hingamisteede limaskestadest, veresoontest ja kõikidest keha rakkudest, pöörates haiged koed enesetervendamisprotsessi
2.    Suurendab kopumahtu ja tõstab elujõudu
3.    Tugevdab närvisüsteemi ja vähendab stressi
4.    Parandab sümpaatilise ja parasümpaatilise närvisüsteemi tasakaalu, mis tähendab praktiseerijale keha pinge- ja puhkevõime tasakaalustumist
5.    Tugevdab Manipura tšakrat
6.    Parandab pigetaluvust ja valmistab sind ette paremaks ning viljakamaks elutegevuseks igas sinu Elu Päevas
7.    Mõjutab peenenergia tasandit Eleromagneetilist välja ning Aurat, mis omakorda suurendab keha tsirkulatsioonide (veri, lümf) energiataset
8.    Vähendab narkootikumide, sigarettide, alkoholi või ravimite sõltuvust
9.    Lihtsustab ajuimpulsside laialijaotamist rakutasandil, mis hõlbustab Neutraalse Meele väljakujunemist, kasvatab intelligentsust ja keskendumisvõimet
10.    Tugevdab immuunsüsteemi ja aitab ennetada võimalikke haigestumise (sealhulgas geneetilise ehk päriliku taustaga)
11.    Häälestab ja tagab harmoonilised biorütmid kõigile sinu kümmele kehale
Algaja Tulehingamise praktiseerija meelespea:
Istu sirge seljaga korrektses joogaasendis
Käte mudrad kas Gyan Mudras (peopesad ülespoole) põlvedel, Prayer Mudras või Buddha Mudras süles.
Pilk on fokusseeritud Kolmandale Silmale kulmudevahepunktil, silmad on 9/10 suletud.
Esmase praktika pikkus 1 minut, see lõpeta sügava sissehingamise ja hingehoidmisega, seejärel lõdvestu, jättes käed ja keha asendisse.
Hinga normaalselt ja jälgi oma keha sisestundeid ja reaktsioone kuni 3 minuti jooksul
Hinga täiuslikult sisse ja välja
Korda kogu tööd kolm-viis korda, võimalusel pikendades Tulehingamise tsüklit 2-3 minutile.

Sitali pranayam ehk Sitali hingamine

„ Sitali Pranayam on elunektari hingamine!
1.    Võimas jahutaja!
2.    Tugev lõdvestaja!
3.    Parim neerudele ja suurepärane neerupealistele!
4.    Imepärane, absoluutselt imepärane kuse – suguelunditele!
5.    Suurepärane abimees ja regulaator hüpofüüsile!
6.    Väga hea, võimas ja kasutoov hingamistehnika sinu keha(de)le!
7.    Seda hingamistehnikat kasutatakse palaviku alandajana
8.    Normaliseerib vererõhku
9.    Praktiseerides seda regulaarse hingamisjoogana, annab ta  sulle võimsa tulemuse keha tervendaja, noorendaja ja puhasajana
10.    Tagab kehale suurema erksuse ja tähelepanuvõime, varustab sind elujõu ja  vastupidavusega
11.    Mõjub leevendavalt ja jahutavalt 4., 5. ja 6. selgroolüli piirkonda, mis reguleerib ja innerveerib seedeelundite ja kuse – suguelundite energiat.”
Yogi Bhajan
Sitali Pranayama tegemiseks:
•    Too rullikeeratud keel üle huulte suust välja, huuled on vastu keelt
•    Hinga sisse läbi rullikeeratud keele
•    Hinga välja läbi nina.
Peale Sitali Pranayam’a sooritamist võid tunda keelel mõru maitset, mis viitab kehasse kogunenud mürkide väljutamisprotsessi käivitumisest.
Joogaõppurid on küsinud Jogi Bhajan’ilt:
„ Mu silmad on hakanud vett jooksma ja nina tilkuma, kui olen praktiseerinud Sitali Pranayam’at?”
Vastus: „ Sa pead pärast Sitali Pranayam’a sooritamist tegema Tulehingamist ja tasakaalustama oma ainevahetussüsteemi. Sest need probleemid (tilkuv nina ja vesised silmad) tulevad ainevahetuse tasakaalutusest. Sitali Pranayam on sulle väga tulus, kui sooritad seda perfektselt ja regulaarselt, kuid pärast seda on vajalik tasakaalustada keha funktsioonid Tulehingamisega.”
Sitali Pranayam’a saladus.
Mõnikord, praktiseerides Sitali Pranayam’at, tunned sa täielikku hingerahu. Tead sa, millest see tuleb?
Kui sa tahad, et su hingamist ei oleks kuulda, alusta otsekohe sissehingamist läbi torusse keeratud keele läbi suu, seda väga aeglaselt ja pikalt (nagu imedes). Välja hinga läbi nina. samuti väga aeglaselt ja väga rahulikult. Hingamine ei tohi tekitada vähimatki heli ega vibratsiooni, see ei ole kuuldav kellelegi (sinule ka mitte). Isegi koer ei haista seda hingamist. Õpi Sitali Pranayam’at sooritama ilma vähimagi heli ja vilistamiseta!
Kui sa satud agressiivsesse paika või keskkonda, alusta kohe hingamist välja läbi nina ja sisse läbi avatud huulte. Sellega saavutad sa kümnekordse eelise teisega võrreldes.
Iga situatsioon, mis on ilmselt liialdatud (emotsionaalselt üles köetud), muutub keskkond tuliseks ja see tekitab üldise agressiivuse, andmata võimalust sellele vastu astuda ja lahendust leida. Sellisel juhul muuda otsekohe oma hingamist. See aitab situatsiooni reguleerida ja kontrolli alla saada, samas suurendab sinu tundlikkust. See annab kümme korda rohkem võimalusi ka kõikidele sind ümbritsevatele inimestele, kellega sa suhtled selles ülesköetud situatsioonis. See muudab situatsiooni palju kiiremini just selle pärast, et sind ümbritsevate inimeste hingamine saab juhitud Sinu hingamismustrist. Pea seda saladust meeles: kui hingamine algab läbi avatud huulte ja väljahingamine läbi nina, siis kõik projektsioonid saavad juhitud psüühilisel tasandil, tagades hingamise rahunemise, võimaldades selle vool langeda alla nabapunkti ja seejärel läbi nabapunkti väljuda.